Malta nepiekrīt iebildumiem par ES pilsonības tirgošanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Malta šonedēļ saņēma asu kritiku no Eiropas Komisijas un Eiropas Parlamenta deputātiem par tās vēlmi tirgot Eiropas Savienības (ES) pilsonību. Tieslietu komisāre Viviāna Redinga sacīja, ka šādi rīkojoties Malta nerēķinās ar pārējām dalībvalstīm. Tomēr Maltas un dažu citu valstu pārstāvji aizrādīja, ka pilsonības jautājumi nav ES darīšana.

Maltas valdošo politiķu iecere tirgot savas valsts pilsonību par 650 000 eiro jau iepriekš izsauca pretrunīgu reakciju gan Maltā, gan citās ES valstīs. Tomēr līdz šim oficiālā Eiropas Komisijas nostāja bija atturīga. Proti, pilsonības piešķiršanas nosacījumus katra valsts veido pati un ES te neko nevar ietekmēt.

Tomēr trešdien Eiropas Parlamentā tieslietu komisāre Viviāna Redinga pirmo reizi pauda publisku kritiku Maltas pilsonības tirgošanas plānam: „Vai mums patīk ideja par Eiropas Savienības līgumos garantēto tiesību pārdošanu? Mana atbilde ir: noteikti nē. Pilsonība nebūtu jāpārdod. Pagājušajā gadā mēs atzīmējām Eiropas pilsonības 20 jubileju. Tādēļ es gribētu veicāt, vai tiesībām, ko garantē Eiropas Savienības pilsonība, būtu jābūt atkarīgām tikai no maka biezuma?”

Redinga norādīja, ka Maltas iecere varētu būt pretrunā ar Eiropas līgumos ietverto punktu par godīgu dalībvalstu sadarbošanos. Jo aptuveni 2000 topošo Maltas pilsoņu varēs dzīvot un strādāt jebkurā no 28 ES dalībvalstīm.

Eiropas Parlamenta deputāts no Maltas Džosefs Kuskjēri steidza aizstāvēt savas valsts pieņemto lēmumu: „Mums, eiropiešiem, ir jāizvēlas starp ekonomiku, kas ir atvērta pasaulei, un slēgtu, ierobežotu ekonomiku. Mums ir jābūt pietiekami drosmīgiem, lai atvērtu durvis tiem, kuri vēlas investēt Eiropā. Tas palīdzēs radīt darba vietas.”

Maltas deputātam talkā nāca arī Grieķijas prezidentūras pārstāvis Dimitris Kurkuls. Viņš atgādināja, ka pilsonības piešķiršanas nosacījumi nav ES kompetencē: „Šajā jomā dalībvalstu likumi netiek savstarpēji saskaņoti. Nosacījumi, lai iegūtu vai zaudētu Eiropas Savienības pilsonību ir tieši atkarīgi no nosacījumiem, lai iegūtu vai zaudētu atsevišķās dalībvalsts pilsonību. Tādēļ tikai dalībvalstu likumos var noteikt pilsonības iegūšanas nosacījumus.”

Tomēr vairums Eiropas Parlamenta deputātu asi kritizēja Maltas ieceri un ceturtdien pieņēma rezolūciju, kur tiek nosodīta pilsonības tirgošanas ideja. „Tas ir neiedomājami, ka kādam var ienākt prātā tirgot pilsonību. Pilsonību nevar nopirkt. Te ir runa par tradīcijām, par piederību valstij. Maltas pieeja ir nepareiza,” sacīja . eiroparlamentārietis Manfreds Vēbers no Vācijas.

Deputāti aicināja Eiropas Komisiju pārbaudīt, vai Maltas un citu dalībvalstu pilsonības iegūšanas noteikumi atbilst ES pamatlīgumu burtam un garam.

Redinga solīja arī nākt klajā ar vadlīnijām šajā jautājumā. Tomēr liegt tirgot savas valsts pilsonību Maltai neviens pašreiz nevar.

Maltas varas iestādes sola, ka visi pieteikumi tiks rūpīgi izvērtēti un pilsonību iegūs tikai kandidāti ar labu reputāciju un legāli nopelnīto naudu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti