Labrīt

Godam nes Latvijas vārdu: Latvijas tumšgalves šķirnes aitas

Labrīt

Godam nes Latvijas vārdu: Vēstuļu papīra bloks «Latvija»

Brisele aicina reformēt PTO, lai tā veiksmīgāk novērstu starptautiskus konfliktus

Malmstrēma kritizē Trampu un PTO par globālās tirdzniecības kropļošanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

„Šāda rīcība nav pareiza. Tā pasaules lielākās ekonomikas nekārto globālos tirdzniecības jautājumus,” tā Briselē pavēstīja par tirdzniecības lietām atbildīgā komisāre Sesīlija Malmstrēma. Kritika veltīta ASV, kas ir nolēmušas noteikt augstākus tarifus Ķīnas precēm.

Pēdējā laikā ASV ir sākušas ar daudzām pasaules valstīm, Eiropas Savienību ieskaitot,   tirdzniecības konfliktus, kas jau ieguvuši nosaukumu „tirdzniecības kari''. Brisele tagad aicina reformēt Pasaules Tirdzniecības organizāciju (PTO), kurai ir jāatbild par valstu tirdzniecības attiecībām un būtu jāspēj novērst konfliktus.

„Šie ir kari, kurus ir ļoti grūti uzvarēt,” tā par tirdzniecības lietām atbildīgā komisāre Sesīlija Malmstrēma ir teikusi jau iepriekš, kad Vašingtona paziņoja, ka ieviesīs paaugstinātus tarifus noteiktām preču grupām no Eiropas Savienības, un atgādina arī šoreiz, kad ASV plāno jaunus tarifu pieaugumus, šoreiz precēm no Ķīnas, kas būtu ap 200 miljardu dolāru vērtībā. Briselē bāzētājiem žurnālistiem Sesīlija

Malmstrēma sacīja, ka arī Eiropas Savienībai nav viegli ar Ķīnas importu un Ķīnas politika šajā ziņā ir ļoti grūti prognozējama, taču viņa atzina, ka tā tomēr lietas kārtot nevar, un tas, kādu ceļu pēdējā laikā iet ASV, globāli nav izdevīgi nevienam.

Vašingtona patlaban ir sastādījusi sarakstu ar 5000 dažādām Ķīnas precēm, kam piemēros sākumā 10 procentu lielus ievedmuitas tarifus un līdz jaunajam gadam tie sasniegs jau 25 procentus. Ķīna uz ASV brīdinājumu ir atbildējusi ar pretdraudiem, sakot, ka līdzīgas sankcijas ieviesīs pret ASV precēm, taču kādām - pagaidām nav konkrētāku ziņu.

Šajā situācijā Eiropas Komisija ir nolēmusi vērsties pie pasaules un aicināt pārskatīt Pasaules Brīvās tirdzniecības organizācijas nosacījumus, sakot visai skarbus vārdus par to, ka pēdējā laika notikumi rāda, ka šī organizācija, kurai būtu jābūt spējīgai nepieļaut līdzīgas situācijas, ir dziļā strupceļā.

„Iespējams, ka Pasaules Tirdzniecības organizācija šobrīd ir lielākajā krīzē, kādā tā jebkad ir bijusi. Kopš šā gadsimta sākuma pasaule ir piedzīvojusi strauju ekonomikas pieaugumu, tehnoloģiskās pārmaiņas, kas ir izmainījušas ne tikai tirdzniecības ceļus, bet arī veidu, kādā mēs tirgojamies. Galu galā Pasaules Tirdzniecības organizācijas nosacījumos ir izveidojušās lielas plaisas - vai nu tādēļ, ka šie likumi gluži vienkārši ir novecojuši, vai arī tādēļ, ka daudzās jomās nosacījumu vienkārši pietrūkst. Piemēram, valsts subsīdijas, kas kropļo tirgu un kuras ieplūst valsts uzņēmumos, tās turpinās nepārbaudītas, jo līdzšinējie likumi to nenosedz. Vai, piemēram, digitālā joma. Pasaules Tirdzniecības organizācijas nosacījumi to vispār nekontrolē. Tā kā šī organizācija nevar pati sevi reformēt, jo to veido tās dalībnieki, tad atbildība gulstas tikai un vienīgi uz tiem,” klāsta Sesīlija Malmstrēma.

Organizācijā patlaban ir 164 dalībnieki un Eiropas Savienība, ASV, Ķīnas un citi lielāki un mazāki spēlētāji ir to vidū. Skarbus vārdus Sesīlija Malmstrēma veltīja arī apelācijas institūcijai, kas teorētiski ir būtisks elements organizācijā starpvalstu strīdu risināšanā, bet pēc Eiropas Savienības ieskatiem - kas šobrīd ir pilnīgi nespējīgs veidojums un uz kuru Donalda Trampa administrācija arī izdara spiedienu.

Komisāre Sesīlija Malmstrēma min dažus no rosinājumiem:

„Mēs vēlamies modernizēt starptautisko tirdzniecības līgumu noteikumus, veidot pilnīgi jaunus likumus vai atjaunināt tos, kas jau ir, lai tie būtu atbilstoši globālajai ekonomikai.

Mēs vēlētos tirdzniecības politikas uzraudzību padarīt daudz efektīvāku un arī panākt, ka Pasaules Tirdzniecības organizācijas dalībniekiem piemēro sankcijas, ja tie nepilda savus pienākumus.”

Eiropas Komisija jaunos rosinājumus apspriež arī ar Eiropas Parlamentu un arī Eiropas Savienības dalībvalstīm, un tad sāksies diskusijas ar pārējām PTO dalībniecēm, kas nozīmē, ka process nebūt nebūs ātrs, taču Eiropas Savienība ir nolēmusi uzņemties vadošu pozīciju. Jau nākamnedēļ pārstāvji no Eiropas Savienības, kuri ir atbildīgi par tirdzniecību, tiksies ar ASV un Japānas kolēģiem, kā arī drīzumā sāks sarunas ar Ķīnu, ar kuru šim nolūkam jau ir izveidota atsevišķa darba grupa.

Pasaules Tirdzniecības organizācija ir starptautiska organizācija, kura ir izveidota 1995. gadā, lai liberalizētu starptautisko tirdzniecību, regulētu tirdzniecības—politiskās attiecības starp dalībvalstīm. Pasaules Tirdzniecības organizācijas uzdevums ir izstrādāt un īstenot jaunos tirdzniecības līgumus, kā arī tos uzraudzīt, vai viss notiek līgumiem atbilstoši. Būtisks elements organizācijā ir apelācijas institūcija, kurā izskata dalībvalstu sūdzības un iebildumus. Pasaules Tirdzniecības organizācijas galvenā mītne atrodas Ženēvā, un Latvija ir pilntiesīga Pasaules Tirdzniecības organizācijas locekle kopš 1999. gada. Kopš iestāšanās Eiropas Savienībā 2004. gadā Latviju Pasaules Tirdzniecības organizācijā pārstāv Eiropas Komisija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti