Malmē kritiska noziedzības situācija; policija prasa papildspēkus

Zviedrijas policija sola darīt vairāk, lai cīnītos ar apšaudēm valsts dienvidos esošajā Malmē. Šonedēļ kādā dzīvojamo māju rajonā noziedznieku banda ir nošāvusi pusaudzi, kurš tajā brīdī bija gaidījis autobusu. Līdzīgas apšaudes ir notikušas arī iepriekš, tādēļ vietējā policija vēlas, lai no citiem Zviedrijas reģioniem tiktu nosūtīti papildspēki. Savukārt valdība plāno pārskatīt sodu apmērus par rokas granātu nēsāšanu.

Tikai aizvadīto divu nedēļu laikā Malmē ir notikušas piecas apšaudes. No tām divās ir nogalināti cilvēki. Lai gan pilsētas policijai nav oficiālas statistikas par apšaudēm, vietējie mediji ir saskaitījuši, ka aizvadītajā gadā Malmē tās ir bijušas 12. Ziemeļeiropas pilsētai tas ir ārkārtīgi liels skaits, un arī slepkavību apjoms šeit trīs reizes pārsniedz, piemēram, Londonas rādītājus.

Pēdējā apšaudē tika nogalināts 16 gadus vecs pusaudzis, kurš tajā brīdī bija gaidījis autobusu. Nozieguma motīvi nav zināmi, tomēr tiek uzskatīts, ka slepkavību ir pastrādājusi kāda no organizētām noziedznieku grupām vai bandām.

Šis gadījums lika Malmes policijai atzīt, ka situācija pilsētā ir kritiska. Daudzi policijas spēki šobrīd ir norīkoti, lai nodrošinātu pagaidu robežkontroli uz Oresundas tilta, kas savieno Malmi ar Dānijas galvaspilsētu Kopenhāgenu. Tādēļ kārtības sargi vēlas, lai uz pilsētu tiktu nosūtīti papildspēki no citiem Zviedrijas reģioniem.

Galvenais uzdevums esot palielināt policistu klātbūtni pilsētas sociāli nelabvēlīgajos dzīvojamajos rajonos. Tieši tur līdz šim ir noticis vairums apšaužu.

Zviedrijas iekšlietu ministrs Anderšs Jugemans solīja darīt visu iespējamo, kas ir valdības rokās, lai pārtrauktu noziedzības uzplaukumu Malmē. Tuvākajā laikā ministrs plāno doties uz šo trešo lielāko Zviedrijas pilsētu, kur dzīvo ap 300 000 iedzīvotāju, lai tiktos ar vietējās varas pārstāvjiem.

Tiek ziņots, ka uzbrukumos ir izmantoti ne tikai automāti, bet arī rokas granātas. Tādēļ Zviedrijas premjers Stefans Lēvens ir solījis četrkāršot sodus par granātu nēsāšanu. Attiecīgās izmaiņas likumos jau tiek gatavotas, sola politiķi.

Novembrī apgabala prokurors jau ir atzinis, ka Malmes policijas izmeklēšanas resursi ir gandrīz pilnībā izsmelti. Un tādēļ janvārī vietējās policijas priekšnieks ir nolēmis atkāpties.

Daļa no sloga, kas gulstas uz Malmes policiju, ir saistīta arī ar migrantu plūsmu. Tieši caur šo pilsētu valstī ierodas vairums iebraucēju. Un, lai gan salīdzinājumā ar 2015. gadu migrantu skaits ir krietni sarucis, oficiālā statistika liecina, ka tik un tā 2016. gadā Zviedrijā patvērumu ir lūguši aptuveni 30 000 cilvēku. Turklāt jāatceras, ka daudzi bailēs no izraidīšanas pazūd no varasiestāžu redzesloka un dzīvo valstī nelegāli.

Līdztekus tam Zviedrijā notiek arī apjomīga un pretrunīga policijas reforma. Vairāki politiķi un policistu arodbiedrība ir aicinājušas Zviedrijas policijas priekšnieku atkāpties, jo pēdējā laikā par 10% ir samazinājies prokuratūrai nodoto lietu skaits.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti