Mali - pēc nedēļas prezidenta vēlēšanu otrā kārta

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Mali gatavojas prezidenta vēlēšanu otrajai kārtai, kas gaidāma pēc nedēļas. Līdz šim visvairāk balsu saņēmis bijušais premjerministrs Ibrahims Bubakars Keita, taču atbalsts viņam nesasniedz 50%.

Rietumāfrikas valsts Mali prezidenta vēlēšanu pirmajā kārtā priekšplānā izvirzījušies divi galvenie sāncenši - bijušais premjerministrs Ibrahims Bubakars Keita un bijušais finanšu ministrs Sumaila Cissē. Patlaban lielākas izredzes sola Keitam, jo pirmajā kārtā par viņu balsojuši 39% vēlētāju.

Vēlēšanu process, kā ziņojuši arī aculiecinieki, bijis diezgan juceklīgs un sarežģīts, tā kā daudzi balsotāji vēlēšanu sarakstos nav varējuši atrast savus vārdus, ko vēl vairāk apgrūtinājis fakts, ka liels skaits valstī dzīvojošo ir lasīt un rakstīt nepratēji. Sarežģīti bijis arī uzmanīt, cik reižu viens un tas pats cilvēks devies balsot. Savukārt, kopš gadu ilgstošā konflikta savu dzīves vietu pametuši un bēgļu gaitās devušies ap pusmiljons iedzīvotāju.

To, ka Mali vēlēšanu rezultāti varētu nebūt precīzi, atzinis arī pašreizējais valsts pagaidu prezidents Dionkunda Traore un ANO ģenerālsekretārs Bans Kimūns. Kritiķi arī norāda, ka Mali vēlēšanas ir sarīkotas sasteigti starptautiskā spiediena dēļ un ka tādejādi var nodarīt vairāk posta, nekā labuma. Tikmēr citi uzsver, ka šajās vēlēšanās bijis daudz lielāks balsotāju skaits nekā pirms sešiem gadiem un tās notikušas salīdzinoši caurspīdīgi un mierīgi.

Tieši uz šīm vēlēšanām Francija, Eiropas Savienība un daudzas starptautiskas organizācijas liek lielas cerības, sagaidot, ka valsts ar demokrātiski ievēlētu vadību un atjaunotu konstitucionālo kārtību varēs atgriezties attīstības sliedēs, tā kā Mali ir apsolīts arī vismaz 3 miljardu liels palīdzības finansējums. Pēc vēlēšanām Mali teritorijā plānots palielināt ANO miera uzturēšanas spēkus, savukārt, Francija izvedīs lielāko daļu savu karavīru, kuri valstī ieradās gada sākumā.

Jāatgādina, ka pēc apvērsuma, ko sarīkoja militāristi, Mali sākās jukas, ko izmantoja ar „Al Qaeda” saistīti radikālā islāma grupējumi, okupējot ziemeļus un draudot iespiesties dziļāk valstī, radot starptautiskas bažas par to, ka Mali var kļūt par patvēruma vietu pasaules terorismam. Pēc Mali valdības lūguma janvārī valstī ieradās Francijas militārie spēki, lai palīdzētu atsist naidīgo grupējumu uzbrukumu. Operācija noslēdzās salīdzinoši veiksmīgi, tiesa gan, drošības draudi, īpaši valsts ziemeļos joprojām saglabājas.

Mali joprojām uzturas arī divi karavīri no Latvijas Eiropas Savienības misijā, kuras uzdevums ir apmācīt vietējo armiju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti