Mali jaunā prezidenta prioritāte - tautas atkalapvienošana

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Mali ir spērusi nozīmīgu soli uz priekšu pēc pērnā gada militārā apvērsuma, kaujām ar islāmistiem un separātistiem, un pārejas perioda pēc starptautisko spēku iejaukšanās. Par jauno valsts prezidentu ir ievēlēts bijušais premjerministrs Ibrahims Bubakars Keita, kurš pazīstams kā nepiekāpīgs politiķis ar stingru raksturu, un viņa uzdevums būs atjaunot karadarbības dēļ cietušo ekonomiku, bet par prioritāti Keita izvirzījis tautas atkalapvienošanu un samierināšanu.

Pēc nedēļas nogalē notikušās Mali prezidenta vēlēšanu otrās kārtas pirmdien savu sakāvi atzina Mali bijušais finanšu ministrs Sumaila Sisē, un apsveica konkurentu Ibrahimu Bubakaru Keitu ar uzvaru. Kaut gan oficiālie rezultāti vēl nav paziņoti, neoficiāla informācija liecina, ka Keita pēc divu trešdaļu balsu saskaitīšanas ir ieguvis pārliecinošu vairākumu.

68 gadus vecais Ibrahims Bubakars Keita, Mali pazīstams arī vienkārši kā IBK pēc iniciāļiem, bijis aktīvs valsts politikā jau vairāk nekā 20 gadu. Vairākus gadus pavadījis premjerministra amatā 90. gados, viņš jau iepriekš divas reizes kandidēja uz prezidenta amatu, taču tikai ar trešo viņam izdevies gūt uzvaru.

Dzimis salīdzinoši attīstītākajos Mali dienvidos, pēc vēstures un starptautisko attiecību studijām Dakārā un Parīzē, viņš kļuva par pasniedzēju un Francijā pavadīja vairāk nekā 20 gadus. Dzimtenē Keita atgriezās 80. gadu vidū, sākot strādāt par konsultantu Eiropas attīstības fondā, vēlāk kļuva par Francijas palīdzības organizācijas Mali direktoru, līdz 90. gados aktīvi iesaistījās politiskajā dzīvē.

Pēc aizvadītā gada kaujām pret islāmistiem un tuaregu separātistiem valsts ziemeļos, Keita kā prioritāti izvirzījis tautas atkalapvienošanu un samierināšanu. Interesanti, ka tajā pašā laikā viņš pazīstams kā cilvēks ar stingru raksturu, atteikšanos pieņemt kompromisus un nebaidīšanos teikt, ko domā. Keita arī uzskata, ka pret bruņotajiem ar „Al-Qaeda” saistītajiem grupējumiem, kā arī tuaregu separātistiem ir jāieņem stingra nostāja.

Jaunajam prezidentam arī būs jādomā, ka veicināt Mali ekonomikas attīstīšanu un korupcijas izskaušanu. Pērn iekšzemes kopprodukts kritās par vairāk nekā 1%, bet īpaša uzmanība jāpievērš tuksnešainajiem ziemeļu reģioniem, kur nabadzība ir bijis viens no nemieru iemesliem. Viņam būs jāpārrauga 4 miljardu dolāru lielās finansiālās palīdzības izmantošana, ko sekmīgu vēlēšanu gadījumā Mali solījuši piešķirt starptautiskie donori situācijas stabilizēšanai. Eiropas Savienības novērotāju misija atzīst, ka balsošanas iecirkņos vēlēšanas „par 99% atbilda starptautiskajiem standartiem”, un Brisele tās raksturo kā „uzticamas un caurskatāmas.” Arī ASV likušas noprast, ka drīzumā varētu atjaunot visa veida palīdzības sniegšanu Mali.

Eiropas Savienība aicina visus politiskos spēkus „atbalstīt nākamo valdību centienos izveidot stabilu mieru un atjaunot nacionālo vienotību”. Dažus mēnešus pirms gaidāmajām parlamenta vēlēšanām, jaunajām varas iestādēm tuvāko nedēļu laikā būs jāiesaistās miera sarunās ar tuaregu kaujiniekiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti