Malala: Jācīnās, bet ar mieru, dialogu un izglītību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Eiropas Parlamenta Saharova balva, ko ik gadu piešķir cīnītājiem par demokrātiju un cilvēktiesībām, nonāks pie 16 gadu vecās pakistāņu meitenes Malalas Jusufzajas, kura cīnās par sieviešu tiesībām uz izglītību un nodēvēta par drosmīgāko meiteni pasaulē. Malala pārsteigusi Eiropas Savienību un globālo sabiedrību ar drosmi un viedumu. Malala Jusufzaja ir arī viena no spēcīgākajām kandidātēm uz Nobela miera prēmiju, ko paziņos piektdien.

Eiropas Parlamenta prezidenta Martina Šulca paziņojumu, ka Saharova balvas laureāte ir sešpadsmitgadīgā pakistāņu meitene Malala Jusufzaja, Eiropas Parlamenta sēžu zālē uzņēma ar skaļiem aplausiem.

Piešķirot Saharova balvu Malalai Jusafzajai, Eiropas Parlaments novērtē šīs jaunās sievietes neparasto spēku, tā saka Martins Šulcs, uzsverot, ka viņa drosmīgi iestājusies par visu bērnu tiesībām uz taisnīgu piekļuvi izglītībai.

„Rītdiena, 11. oktobris, ir Starptautiskā meiteņu diena, un es gribētu vērst uzmanību uz to, ka aptuveni 250 miljoni jaunu meiteņu pasaulē nav iespējas brīvi apmeklēt skolu. Malalas piemērs mums atgādina par mūsu atbildību attiecībā uz bērnu izglītību. Tas ir labākais iedomājamais ieguldījums," norādīja Šulcs.

Malala Jusufzaja no Pakistānas pilsētas Mingoras, Svātas ielejas, plašākai pasaulei kļuva pazīstama pēc tam, kad ar pseidonīmu sāka rakstīt blogu raidorganizācijas BBC urdu valodas interneta vietnē par to, kā talibi viņas ciemā aizliedz meitenēm apmeklēt skolu. Blogs ieguva plašu popularitāti un vērsa sabiedrības uzmanību uz cīņu par meiteņu tiesībām. Taču, kad atklājās viņas patiesais vārds, Malala un viņas tuvinieki saskārās ar draudiem, līdz aizvadītā gada oktobrī, atgriežoties mājās ar skolas autobusu, talibanu kaujinieki meiteni sašāva galvā un kaklā. Nogādāta Lielbritānijā, Malala ir atlabusi un turpina kampaņas. Pavasarī viņa paziņoja, ka kopā ar aktrisi Andželīnu Džoliju esot izveidojusi fondu, ar kura līdzekļiem viņas dzimtajā novadā sāks vairāku desmitu meiteņu skološanu.

Malala pārsteigusi Eiropas Savienību un pasauli ar drosmi un viedumu. Gan uzstājoties ar uzrunu Apvienoto Nāciju Organizācijā, gan citos publiskos pasākumos, viņa allaž uzsvērusi, ka pildspalvas un grāmatas ir visstiprākie ieroči un aicinājusi sākt miera sarunas ar talibiem.

Nesen lielu sabiedrības uzmanību izpelnījusies viņas intervija raidorganizācijai CNN:

„Es bieži domāju, kā būtu, ja talibs atnāktu un gribētu mani nogalināt -, ko es darītu? Tad es pati sev atbildēju – paņem kurpi un sit viņam. Un tad es domāju, bet - ja tu tā rīkojies, tad tu esi tāda pati kā talibs. Tu nedrīksti pret citiem tik ļauni izturēties. Tev jācīnās, bet ar mieru, dialogu un izglītību. Un tad izdomāju, ka pateiktu viņam, cik svarīga ir izglītība un ka es gribu, lai mācītos arī viņa bērni, un tad sacītu: „Tagad to esmu tev pateikusi - dari ar mani, ko gribi."

Saharova balvu gara brīvībai Eiropas Parlaments piešķir katru gadu un to pasniedz svinīgā sanāksmē Strasbūrā, šogad tas būs 20. novembris.

Bet Mala Jusufzaja dažu dienu laikā, iespējams, kļūs par vēl vienas pasaulslavenas balvas laureāti, jo viņa tiek minēta kā visdrošākā pretendente uz Nobela prēmiju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti