Malaizija sūdzēsies PTO par Eiropas Savienības plāniem ierobežot palmu eļļas importu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Pēc gadiem ilgām diskusijām Eiropas Komisija šā gada sākumā nolēma pakāpeniski atteikties no palmu eļļas izmantošanas biodegvielā. Iemesls – arvien populārākā eļļas palmu audzēšana veicina masveida mežu izciršanu, kas kaitē dabai, dzīvniekiem un cilvēkiem. Palmu eļļas ražotāji par šādu lēmumu, protams, nav sajūsmā. Nozares eksporta līderes Indonēzija un Malaizija jau solījušas sūdzēties Pasaules Tirdzniecības organizācijā (PTO).

Malaizija sūdzēsies PTO par Eiropas Savienības plāniem ierobežot palmu eļļas importu
00:00 / 03:54
Lejuplādēt

Pērn decembrī vētru Lielbritānijā sacēla kāda aktrises Emmas Tomsones balsī ierunāta Ziemassvētku reklāma. Atbildīgais regulators to aizliedza rādīt televīzijā, jo tā atbalstot politiskus mērķus. Tā bija vides organizācijas „Greenpeace” veidota animēta reklāma lielveikalu ķēdei „Iceland”, kas pērn no saviem plauktiem izskaust produktus, kas satur palmu eļļu. Reklāmas mērķis – vairot izpratni par to, cik lielus postījumus dabai nereti nodara palmu eļļas ieguve.

Pret šīs reklāmas aizliegumu savākti vairāk nekā miljons parakstu. Taču politika palmu eļļas eksportētāju un noliedzēju attiecībās nekur nav pazudusi.

Apmēram 85% no visas palmu eļļas pasaulē eksportē Indonēzija un Malaizija. Pērnvasar abu valstu līderu tikšanās laikā Malaizijas premjers Mahatirs Mohamads asi kritizēja Eiropas Savienības centienus ierobežot palmu eļļas importu.

„Eiropas valstis apdraud mūsu palmu eļļas eksportu, un mums ir kopīgi jāatspēko viņu argumenti, ka palmu eļļu ražo vietās, kur tiek izcirsti meži un ka tāpēc tas nelabvēlīgi ietekmē klimatu. Tā nav taisnība. Patiesībā viņi labi zina, ka mūsu palmu eļļa veido konkurenci sojas, rapšu un citu augu eļļām. Tā ka viņu pretestībai drīzāk varētu būt ekonomiski un finansiāli iemesli, nevis rūpes par dabu,” apgalvoja Mohamads.

Malaizijas premjers uzskata, ka Eiropas Savienība riskē sākt tirdzniecības karu ar viņa vadīto valsti. Nupat Malaizija paziņojusi, ka Pasaules Tirdzniecības organizācijā apstrīdēs Eiropas Savienības ieceri izskaust palmu eļļu biodegvielas ražošanā. Lai gan, pateicoties vides organizāciju spiedienam uz ražotājiem, palmu eļļas izmantošana pārtikā un kosmētikā Eiropā krītas, tās patēriņš biodegvielā pieaug. Pirms diviem gadiem Eiropas Parlaments nāca klajā ar ziņojumu par palmu eļļu un lietusmežu izciršanu. Deputāti aicināja ieviest vienotu palmu eļļas sertifikācijas mehānismu, kas ļautu no tirgus izslēgt tos produktus, kas iegūti mežu nekontrolētas izciršanas gadījumā. Vairāk nekā pusi Eiropas Savienībā ievestās palmu eļļas patērē automašīnas, tādēļ Eiropas Parlaments arī aicināja izstrādāt likumu, kas paredzētu ierobežot no šiem augiem iegūtās eļļas izmantošanu biodegvielā. Fragments no par ziņojumu atbildīgās eiroparlamentārietes Kateržinas Konečnas (Kateřina Konečná) uzrunas:

„Ar palmu eļļas ražošanu saistās neskaitāmas problēmas – korupcija, bērnu darbaspēks, ekoloģiska iznīcība, cilvēktiesību pārkāpumi, negodīga starptautisku korporāciju rīcība un tā tālāk.

Palmu eļļa izskatās pavisam nevainīga – to nereti pievieno, piemēram, čipsiem, saldumiem un citiem produktiem. Bet šī iemesla dēļ, piemēram, Indonēzijā, ir vairāk nekā divi miljoni hektāru ar eļļas palmām. Lai tās varētu iestādīt, ir nodedzināti lietusmeži. Tādēļ virknei dzīvnieku sugu draud iznīcība un miljoniem cilvēku elpo piesārņotu gaisu. Palmu eļļas ražošanai ir daudz negatīvu aspektu, un mēs to zinām.”

Eiropas Komisija šopavasar lēma, ka palmu eļļa uzskatāma par izejvielu ar augstu risku, ka tās ražošanai tiek mainīts zemes izmantošanas veids, proti, tiek izcirsti meži. Tādēļ biodegvielu, kurā izmantota palmu eļļa, vairs nevarēs ieskaitīt Eiropas Savienības atjaunojamās enerģijas mērķos un attiecīgi līdz 2030. gadam no tās pakāpeniski būs jāatsakās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti