Dienas notikumu apskats

«Ātro kredītu» apjoms sasniedz jaunu rekordu; nedaudz pieaug kavēto maksājumu skaits

Dienas notikumu apskats

Vēlais pavasaris kavē jaunā medus ieguvi

Makrona un Putina tikšanās Parīzē

Makrons Versaļā uzņem Putinu: vēlas stiprināt valstu attiecības un arī velk sarkanās līnijas

Nevairoties no Francijas sarkano līniju norādīšanas un nosaucot Kremļa atbalstītos medijus „Sputnik” un „Russia Today” par propagandas kanāliem, Francijas prezidents Emanuels Makrons Versaļas pilī uzņēma Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu. Lai gan Versaļas pils pagalmā abi politiķi demonstrēja laipnību un diplomātisku pieklājību, preses konferencē bija skaidrs, ka daudzos jautājumos abu domas joprojām paliek atšķirīgas.

Tikšanās noritējusi simboliskā laikā, kad Francija atzīmē 300. gadadienu, kopš Krievijas cara Pētera Pirmā viesošanās Parīzē un abu pušu diplomātisko attiecību nodibināšanas. Versaļas pilī par godu šim notikuma atklāta arī īpaša izstāde.

Francijas prezidents Emanuels Makrons laipni sagaidīja Krievijas līderi Vladimiru Putinu Versaļas pils pagalmā, cieši sarokojās, pozēja fotogrāfiem, pēcāk devās uz sarunām zem četrām acīm.

Taču preses konferencē, kas sākās ar krietnu novēlošanos, bija skaidri redzams, ka abiem politiķiem ir krasi atšķirīgi uzskati daudzos jautājumos. Francijas prezidents Emanuels Makrons Putina vizīti nosauca par simbolisku, un uzskaitīja pārrunātos jautājumus, kuru vidū bija gan karš Sīrijā, gan konflikts Ukrainā, gan cīņa pret terorismu.

Abiem līderiem ir arī atšķirīgi uzskati par situāciju Sīrijā un to, vai prezidentam Bašaram al Asadam būtu jāpaliek pie varas. Makrons pauda, ka šī ir Francijas sarkana līnija, norādot uz ķīmisko uzbrukumu, kurā bojā gāja daudz civiliedzīvotāju, un, kurā vaino Bašara al Asada valdību.

Arī Ukraina bija augsto līderu sarunās. Emanuela Makrona viedoklis ir nemainīgs – kamēr situācija nebūs atrisināta, Eiropas Savienības sankcijas pret Krieviju paliks. Viņš arī uzstāj uz sarunu turpināšanu Normandijas formātā, kur piedalās arī Francija un Vācija.

Makrons arī izteicis viedokli par demokrātijas, cilvēktiesību problēmām Krievijā, īpaši vēršanos pret minoritātēm Čečenijā.

Tajā pašā laikā viņš arī norādīja, ka ir svarīgi nemitīgi uzturēt dialogu un veicināt Krievijas un Francijas pilsoniskās sabiedrības, jaunatnes, uzņēmēju sadarbību.

Preses konferences laikā Krievijas žurnālisti Makronam vaicāja par to, kādēļ viņš neielaiž savos pasākumos Krievijas medijus. Iepriekš Makrons ir liedzis akreditācijas telekanālam “Sputnik”, kuru viņš vaino centienos ietekmēt Francijas prezidenta vēlēšanu iznākumu par Labu Marinai Lepēnai.

„Kad medija pārstāvis izplata nepatiesu informāciju, tā vairs nav saucama par žurnālistu, bet gan par ietekmētu propagandu. „Russia Today” un „Sputnik” vairākkārt priekšvēlēšanu kampaņas laikā izplatīja nepatiesu informāciju gan par mani, gan manu kampaņu, un es uzskatīju, ka viņiem nav vieta manos pasākumos,” sacīja Makrons.

Savukārt Krievijas prezidents Vladimirs Putins preses konferences noslēgumā vērsās pie medijiem ar aicinājumu pret sankcijām: „Jūs vaicājāt, kā sankcijas pret Krieviju palīdzēs atrisinās krīzi Ukrainas dienvidaustrumos. Nekā nepalīdzēs! Tādēļ vēršos pie jums un Francijas medijiem – bīstieties no jebkādiem ierobežojumiem pasaules ekonomikā. Tikai brīvs tirgus un brīva konkurence konjunktūras un politisku instrumentu neietekmēta palīdzēs pasaules ekonomikai attīstīties, cīnīties ar bezdarbu un kopumā cels mūsu pilsoņu dzīves līmeni.”

Vai dialogs ir iespējams?

Vai Francijas un Krievijas dialogs ir iespējams? Tā vēl pirms abu līderu parādīšanās preses konferencē vaicāja Francijas telekanāli. Šī bija pirmā reiz kopš 2014.gada Krievijas agresijas Ukrainā, kad Francijas līderis rīko divpusēju tikšanos ar Krievijas prezidentu.

Vēl pirms tikšanās Emanuels Makrons solīja stingras sarunas, jo vaino Krievijas medijus centienos ietekmēt Francijas prezidenta vēlēšanu iznākumu un dienestus kiberuzbrukumos viņa informācijai internetā. Krievijas prezidents Vladimirs Putins Francijas prezidenta priekšvēlēšanu laikā visai atklāti atbalstīja Makrona sāncensi Marinu Lepēnu, kuru vēl martā uzņēma ciemos Maskavā.

Putina pārstāvji pirms vizītes izteikušies, ka abu politiķu tikšanās būs kā iepazīšanās, atsakoties izteikt kādas prognozes. Savukārt Krievijas vēstnieks Francijā Aleksandrs Orlovs paudis, ka Makrons ir ļoti inteliģents, reālistisks un pragmatisks, un brīvs no ideoloģijām.

Jau drīzumā vismaz 180 franču uzņēmēju grupa plānojot doties uz Krievijas biznesa forumu.

Krievijas prezidenta Vladimira Putina vizīte Francijā bija plānota jau pērnā gada oktobrī, taču tika atcelta pēc tam, kad iepriekšējais prezidents Fransuā Olands izteicās, ka Krievijai varētu nākties tiesas priekšā atbildēt uz apsūdzībām kara noziegumos saistībā ar tās militārajām operācijām Sīrijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti