Makrons aicina ievērot Irānas kodolvienošanos

Francijas prezidents Emanuels Makrons aicinājis pasaules valstis ievērot ar Irānu noslēgto kodolvienošanos. Arī oficiālā Teherāna nedēļas nogalē norādījusi, ka līgums nav pārskatāms.  

Francijas prezidenta administrācijas paziņojumā uzsvērts, ka noslēgtā vienošanās ar Irānu ir ļoti svarīga un visām iesaistītajām pusēm jāievēro tajā paredzētās saistības.

Elizejas pils saimnieks šo pozīciju sestdien pauda arī tālruņa sarunā ar Izraēlas premjerministru Benjamins Netanjahu. Oficiālā Telaviva aktīvi kritizē Irānas īstenoto politiku un aicināja veikt labojumus līgumā.

Tikmēr Irānas Ārlietu ministrijas pārstāvji norādīja, ka valsts neuzņemsies jaunas saistības. Kodolvienošanās ir noslēgts un starptautiski atzīts līgums un izmaiņas tajā nav iespējamas.

Jau ziņots, ka jau pērn oktobrī, par spīti ASV paziņojumam, ka tā neatbalsta Irānas kodolvienošanos, citas Rietumu lielvaras - Francija, Vācija un Lielbritānija - izteikušas skaļu un pārliecinošu atbalstu

Starptautiskās sankcijas pret Irānu saistībā ar tās kodolprogrammu tika atceltas 2016.gada sākumā.  Irānas prezidents Hasans Ruhani šo sankciju atcelšanu raksturoja kā “jaunu nodaļu Irānas attiecībās ar pasauli”.

Sankcijas atceltas pēc tam, kad ANO Starptautiskā atomenerģijas aģentūra paziņojusi, ka Irāna ir izpildījusi visas prasības, ieviešot dzīvē līgumu par savu kodolprogrammu. Lai arī vairums rietumvalstu ziņu par sankciju atcelšanu uzņēmušas atzinīgi, piekāpšanos Irānai joprojām asi kritizēja Izraēla, kā arī ASV Republikāņu partija.

 Irāna un sešas pasaules lielvaras pēc ilgām sarunām 2015.gada jūlija vidū panāca vienošanos par Teherānas kodolprogrammas ierobežošanu apmaiņā pret gadiem ilgušo sankciju atcelšanu.

Rietumvalstu līderi šo vienošanos nosauca par nozīmīgu pavērsienu starptautiskajās attiecībās. Savukārt Izraēla jauno līgumu uzskata par vēsturisku kļūdu, kam var būt ļoti bēdīgas sekas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti