Dienas notikumu apskats

Babčenko ir dzīvs!

Dienas notikumu apskats

ASV tomēr ievieš tērauda un alumīnija importa tarifus; ES sola atbildēt

Skopje: Maķedonijas jaunais nosaukums tiks izlemts referendumā

Maķedonijas strīdu ar Grieķiju par valsts nosaukumu izlems referendumā

Par Maķedonijas nosaukumu lems tās iedzīvotāji, trešdien, 30.maijā, paziņoja tās premjerministrs, atsaucoties uz Maķedonijas un Grieķijas ārlietu ministru tikšanos Briselē.

Premjers arī norādīja, ka referendums par jauno valsts nosaukumu varētu notikt jau septembrī vai oktobrī, taču detalizētāka informācija tiks sniegta pēc sazvanīšanās ar Grieķiju.  

Jaunie iespējamie Maķedonijas nosaukumi ir „Jaunmaķedonija” un „Augšmaķedonija”.   Kāda Skopjes valdības vecākā amatpersona ziņu aģentūrai AFP pauda, ka par favorītu tiek uzskatīts nosaukums „Augšmaķedonija”.

Referendums par Maķedonijas valsts jauno nosaukumu varētu atrisināt strīdu, kas pastāv starp Skopji un Atēnām jau kopš 1991. gada.

Šobrīd Maķedonijai ir piešķirts oficiālais pagaidu nosaukums. Tas ir Bijusī Dienvidslāvijas republika Maķedonija. Šāds nosaukums iedots, jo tās kaimiņvalsts Grieķija nepieņēma, ka Maķedonija izmantojusi nosaukumu, kas atbilst Grieķijas ziemeļu reģionam.

Atēnu iebildumu pamatā ir tas, ka Skopje, pamatojoties uz savas valsts nosaukumu - Maķedonijas Republika, varētu pieprasīt šis Grieķijas ziemeļu teritorijas daļas iekļaušanu savā sastāvā.

Šo domstarpību dēļ Atēnas arī bloķējušas Skopjes iespējas iestāties gan Eiropas Savienībā, gan NATO.

Turklāt Grieķija neņēma vērā arī faktu, ka jau neskaitāmas valstis bija atzinušas Maķedoniju, to skaitā ir Amerikas Savienotās Valstis un Krievija.

Tomēr Maķedonijas premjerministrs Zorans Zaevs norādīja, ka tagad abas puses ir tik tuvu šo domstarpību atrisināšanai, kā vēl nekad līdz šim.

Maķedonijas premjers žurnālistiem paziņoja, ka puses ir piekritušas vienošanās pamatprincipiem. Zaevs piebilda, ka detalizētāka informācija tiks izplatīta tikai pēc tam, kad viņš būs sazinājies ar Grieķijas valsts vadītāju Aleksi Cipru.

Zaevs arī uzsvēra, ka šī vienošanās, kura tiks panākta starp Maķedoniju un Grieķiju, būs jāapstiprina tās parlamentam, pirms varēs sarīkot referendumu par valsts jauno nosaukumu.

Maķedonijas premjers sagaida, ka abi šie notikumu neaizņems vairāk kā mēnesi.

 Zaevs norādīja, tad šāds termiņš ir pietiekams, lai Grieķija varētu paspēt nosūtīt vēstuli NATO, pirms šai organizācijai notiek sanāksme 11. un 12. jūlijā.

Pirmais nopietnais signāls, ka Atēnas un Skopje tuvojas strīda atrisināšanai saistībā ar Maķedonijas valsts nosaukumu bija maija mēneša vidū, kad Bulgārijas galvaspilsētā Sofijā notika Eiropas Savienības un Rietumbalkānu valstu samits. Tā laikā Zaevs paziņoja, ka puses apspriedušas vairākus iespējas un viena esot atzīta par pieņemamu abām. Ļoti iespējams, ka tā bija tieši referenduma sarīkošana.

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti