Maķedonijas politiskajai krīzei risinājumus varētu piedāvāt ES komisārs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Turpinoties politiskajai krīzei Maķedonijā, otrdien vizītē valstī ierodas Eiropas Savienības (ES) kaimiņattiecību un paplašināšanās komisārs Johaness Hāns. Izskanējis, ka viņš gatavojas piedāvāt priekšlikumus, lai atrisinātu nesaskaņas, kas uzliesmojušās šajā ES kandidātvalstī. Maijā vidū ielās izgāja desmitiem tūkstoši cilvēku, gan lai pieprasītu opozīcijas par korupciju apsūdzētā ilggadējā premjera Nikola Grujevska atkāpšanos, gan viņu atbalstītu.

Politiskā krīze Balkānu valsti Maķedonijā sākās pēc tam, kad opozīcijā esošo sociāldemokrātu līderis Zorans Zajevs publicēja audio ierakstu fragmentus, apgalvojot, ka tie liecina par premjera Nikolas Grujevska valdības korupciju, nelegālu noklausīšanos, slepkavību pēdu slēpšanu un citiem pārkāpumiem. Valstī, kas cieš no korupcijas un bezdarba, maijā vidū, svētdienā, galvaspilsētās Skopjes ielās protestos izgāja aptuveni 20 tūkstoši cilvēku, pieprasot valdības atkāpšanos. Vēlāk vairāki desmiti pie valdības ēkas uzcēla telšu nometni, paziņojot, ka tur paliks līdz Grujevksis neatkāpsies no premjera amata.

Grujevskis atkāpties negrasās. Viņš uzstāj, ka publicētie audioieraksti ir safabricēti, apsūdzības noliedz, bet opozīcijas līderi Zajevu apsūdzēja par mēģinājumu īstenot apvērsumu sadarbībā ar ārvalstu izlūkdienestu. Toreiz maijā, dienu pēc opozīcijas masu protesta akcijas, Skopejas ielās valdības atbalsta demonstrācija piedalījās aptuveni 30 tūkstoši.

Notiekošais Eiropas Savienības kandidātvalstī Maķedonijā satraucis Briseli. Un sarunas starp premjeru Grujevski un opozīcijas līderi Zajevu krīzes atrisināšanai pagaidām nav nesušas taustāmus rezultātus. Opozīcija vēlas izveidot jaunu pagaidu valdību. Bet premjera atbalstītāji uzstāj, ka Grujevskim, kurš bijis pie varas jau deviņus gadus, jāturpina vadīt valdību saskaņā ar 2014.gada vēlēšanu rezultātiem, kas gan tika vērtēti pretrunīgi.

Otrdien Skopjē ieradīsies ES kaimiņattiecību politikas un paplašināšanās sarunu komisārs Johaness Hāns. Maķedonijas mediji ziņo, ka šis mēģinājums veicināta sarunas. Izskanējis, ka viņš gatavojas likt galdā priekšlikumu, kā politisko krīzi varētu atrisināt.

Eiropas Komisijas preses pārstāve Maja Kocijanciča šādu informāciju nekomentēja, bet atzina, ka Hāna vizīte Maķedonijā ir saistīta ar politisko krīzi: „Komisārs uzsvērs nepieciešamību steidzami, cik drīz vien iespējams atrast risinājumu šai krīzei. Viņš arī uzsvērs nepieciešamību atrisināt galvenos izaicinājumus, ar kuriem saskaras valsts.”

Viedokli par notiekošo Maķedonijā padusi arī Krievija, kas atbalsta esošo premjeru Grujevski. Krievijas aizsardzības ministra vietnieks Anatolijs Antonovs vēl pirms dažām dienām pauda, ka Maķedonija piedzīvo „krāsaino revolūciju,” kādas notikušas arī citās Eiropas valstīs. „Krāsainās revolūcijas” nosaucot par „slimību”, Antonovs par to organizēšanu apsūdzēja rietumvalstis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti