Maķedonijas nosaukuma strīds tuvu atrisinājumam

Atēnas un Skopje ir tuvāk nekā jebkad iepriekš strīda atrisinājumam par Maķedonijas nosaukumu, tomēr tam nepieciešams grozīt Maķedonijas konstitūciju. Uzrunājot savu partiju, Grieķijas premjers Aleksis Ciprs sacīja, ka konstitūcijas grozījumi ir nepieciešams priekšnoteikums strīda atrisināšanai.

Tikmēr Maķedonijas premjerministrs Zorans Zaevs paziņoja, ka ir gatavs atbalstīts jaunu valsts nosaukumu. Kompromisa variants ir “Maķedonijas Ilindenskas Republika”. Viņš piebilda, ka par jauno nosaukumu tiks rīkots referendums. Zaevs apliecināja, ka Maķedonijai nav teritoriālu pretenziju pret Grieķiju, un apstiprināja robežu negrozāmību.

Grieķijas valdība tomēr ieņēmusi izvairīgu nostāju šajā jautājumā. Strīds par Maķedonijas nosaukumu pastāv kopš 1991. gada, kad Maķedonija pasludināja neatkarību no Dienvidslāvijas. Kopš tā laika valsts tiek saukta par “Bijušo Dienvidslāvijas Maķedonijas republiku”.

Grieķija liedz šai valstij saukties par Maķedoniju, jo tā sauc arī Grieķijas ziemeļu reģionu. Šī strīda dēļ Grieķija bloķē Maķedonijas centienus iestāties Eiropas Savienībā un NATO.

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti