Dienas notikumu apskats

Eiropas Komisija prasa vairāk naudas ārlietām

Dienas notikumu apskats

Saeimā vēl nelemj par neuzticības izteikšanu tieslietu ministram Dzintaram Rasnačam

Maķedonijas nosaukuma dēļ grieķu opozīcija pieprasa Cipra demisiju

Maķedonijas nosaukuma dēļ grieķu opozīcija pieprasa Cipra demisiju

Grieķijas parlaments ceturtdien lemj par opozīcijas aicinājumu sarīkot neuzticības balsojumu pret premjerministra Alekša Cipra vadīto valdību, kas pēc 27 gadus ilgušā strīda ir panākusi vienošanos ar Skopji par Maķedonijas valsts jauno nosaukumu. Tiesa, par spīti opozīcijas iebildumiem, maz ticams, ka lēmums būtu nelabvēlīgs Cipram un viņa vadītajai valdībai.

ĪSUMĀ:

  • Grieķijas opozīcija iebilst pret jauno Maķedonijas nosaukumu – Ziemeļmaķedonija.
  • Opozīcijai bažas, ka vārdu „Maķedonija” var izmantot, lai nākotnē pretendētu uz Grieķijas teritorijas daļu ar šādu nosaukumu.
  • Lai apturētu Atēnu un Skopjes vienošanos, Grieķijas opozīcijas pieprasa Cipra demisiju.
  • Taču parlamenta vairākums atbalsta Cipra valdību.
  • Maķedonijas nosaukuma maiņa jāapstiprina valsts parlamentā un referendumā.
  • Nosaukuma maiņa var prasīt vairākus mēnešus.
  • Maķedonija vēlas mainīt nosaukumu, lai iestātos ES un NATO, jo iepriekš to bloķēja Atēnas.

Grieķijas parlamenta opozīcijas dēļ arī atlikti plāni jau šajā nedēļā Grieķijas un Maķedonijas ārlietu ministriem parakstīt vienošanos par jauno Maķedonijas valsts nosaukumu.

Grieķijas konservatīvā opozīcijas partija „Jaunā demokrātija” paskaidroja, ka aicinājums sarīkot neuzticības balsojumu saistīts ar nosaukumu „Ziemeļmaķedonijas Republika”. Opozīcijas pārstāvji un nosaukuma kritiķi galvenokārt iebilduši, jo uzskata, ka jebkādā savienojumā vārds „Maķedonija” var tikt izmantots, lai nākotnē Skopje varētu pretendēt arī uz Grieķijas ziemeļu teritoriju ar tādu pašu nosaukumu.

Šī opozīcijas spēka konservatīvās partijas līderis Kiriaks Micotakis arī paziņojis, ka ir ķēries pie pēdējā salmiņa, lai glābtu šo situāciju, kuru viņš raksturojis kā kaitniecisku grieķu tautas interesēm.

Opozīcijas līderis uzsvēra - nav pieļaujams, ka, lai varētu apvienot maķedoniešus, tiek šķelti grieķi.

Taču, kā norādījuši politiskie spēki Grieķijas parlamentā, tad maz ticams, ka premjers Ciprs varētu neizturēt balsojumu, ja pret viņu tiktu ierosināta neuzticība. Un pat partijas, kuras ir vienā blokā ar Cipru, lai arī neatbalsta šo vienošanos ar Maķedoniju par tās nosaukumu, paudušas atbalstu viņa varas saglabāšanai.

Arī pats premjers vietējai televīzijai norādīja, ka viņam nav sajūtas, ka viņa vadītā Grieķijas valdība būtu zaudējusi parlamenta uzticību.

Ciprs arī uzsvēra, ka šī panāktā vienošanās ar Skopji izslēdz tai jebkādas tiesības nākotnē piesavināties vai apdraudēt Grieķijas vēsturi, kas saistīta Maķedonijas apgabalu.

Tāpat arī Maķedonijas premjerministrs Zorans Zaevs uzsvēris, ka no šīs vienošanās iegūst abas valstis un notikušo nosauca par „vēsturisku risinājumu”.

Tomēr vispirms, lai runātu par nosaukuma maiņu, bez nepieciešamības šo vienošanos parakstīt abu valstu ārlietu ministriem, vēl ir vajadzīgs Maķedonijas valsts parlamenta atbalsts un ir arī jāsarīko iedzīvotāju referendums.

Maķedonijas pusei lēmuma izpildei varētu patraucēt tās prezidents Ģorge Ivanovs. Viņš draudējis neparakstīt šo vienošanos ar Grieķiju, tādējādi aizkavējot valsts nosaukuma nomaiņu.

Tiek norādīts, ka kopš pušu vienošanās parakstīšanas nosaukuma maiņas process varētu aizņemt pat vairākus mēnešus, lai arī iepriekš Zaevs bija cerējis to atrisināt ātrākais divu mēnešu laikā.

Maķedonija vēlas mainīt savu nosaukumu, lai tai būtu iespēja pievienoties Eiropas Savienībai un NATO. Līdz šim tieši šis neatrisinātais strīds bija traucējis iestāties šajās organizācijās, jo Atēnas bloķēja Skopjes dalību.

Savukārt Grieķijā piektdien un sestdien notiks pret Maķedonijas nosaukumu vērsta protesta akcija. Iepriekš tās ir pulcējušas tūkstošiem cilvēku un ir notikušas arī dažādās Grieķijas pilsētās.

0 komentāri
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti