Maķedonijā ielās notiek masu protesti, prasa valdības atkāpšanos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Piketētāji pieprasa valdības atkāpšanos, jo premjers un citi valdības locekļi tiek vainoti korupcijā. Par to liecina opozīcijas publicētie nelegāli noklausīto sarunu ieraksti. Gan Eiropa, gan Amerikas Savienotās Valstis jau ir aicinājušas Maķedonijas varas iestādes un arī opozīciju pēc iespējas ātrāk sākt risināt šo politisko krīzi pēc būtības.

Masveida korupcija, vēlēšanu rezultātu uzpirkšana un pat slepkavību piesegšana. Šie ir vien daži Maķedonijas valdošo aprindu un ar viņiem saistīto cilvēku, iespējams, pastrādātie noziegumi. Tie nāca gaismā līdz ar noklausīto telefonsarunu publicēšanu.

Tā rezultātā tūkstošiem cilvēku svētdien, 17.maijā, pulcējas Maķedonijas galvaspilsētas Skopjes ielās, aicinot ilggadējo valsts premjeru Nikolu Grujevski atkāpties no amata.

Nelegāli noklausīto telefonsarunu publicēšanu veica Maķedonijas opozīcija Zorana Zaeva vadībā. Intervijā BBC Zaevs uzsver, ka premjers neatkāpjas, jo mēģina piesegt savu nelikumīgo rīcību: “Viņš negrib atkāpties, jo tā viņš apstiprinās noklausīto sarunu patiesumu. Transporta un telekomunikāciju ministra, kā arī iekšlietu ministra un drošības dienesta vadītāja atkāpšanās jau pierāda, ko nozīmē šajās sarunās dzirdētais.

Bet viņš mēģina paturētu augstāko amatu, lai ar tā palīdzību sakārtotu lietas un glābtu savu ādu, jo šim cilvēkam nāksies stāties tiesas priekšā.”

Opozīcija uzsver, ka Maķedonijā ir notikusi masveida telefonsarunu noklausīšanās. Tie varētu būt līdz pat 20 tūkstošiem cilvēku, kuru vidū bija gan varas elite, gan žurnālisti. Tādēļ publicēto ierakstu apjoms ir milzīgs un notiek jau vairākus mēnešus.

Skopjes ielās iznākušajiem protestētājiem rokās ir gan Maķedonijas, gan Albānijas karogi. Tie atgādina par 16.maijā notikušo sadursmi Kumanovas pilsētā, kur tika nogalināti 14 albāņu kaujinieki. Kā zināms, albāņi veido aptuveni ceturto daļu no visiem valsts iedzīvotājiem. Etnisko nesaskaņu dēļ 2001.gadā Maķedonijā gandrīz sākās pilsoņu karš. 

Maķedonijas premjers Grujevskis uzskata, ka sarunu noklausīšanos skandālu ir organizējusi opozīcija ar mērķi sarīkot valstī apvērsumu.

Grujevskis un viņa atbalstītāji arī plāno pirmdien, 18.maijā, sarīkot savu akciju, lai parādītu, ka valdības pusē esot vairāk atbalstītāju.

Arī Eiropas Savienības kaimiņattiecību komisārs Johanness Hāns aicināja nenovērsties no to būtisko problēmu risināšanas, ko atklāja noklausītās telefonsarunas. Šos izteikumus viņš pauda, komentējot aizvadītās nedēļas sadursmes.

Zināms, ka Maķedonija jau ilgstoši vēlas pievienoties Eiropas Savienībai. Tomēr šīs Balkānu valsts progresu bloķē Grieķija, ar kuru tai ir domstarpības par Bijušās Dienvidslāvijas Republikas oficiālo nosaukumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti