Maķedonija gatavojas referendumam par valsts nosaukumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Maķedonijā beigusies kampaņa pirms svētdien, 30.septembrī, gaidāmā referenduma, kurā valsts iedzīvotājiem būs jālemj, kāds turpmāk būs valsts nosaukums. Balsojums var izbeigt vairāk nekā 27 gadus ilgušo strīdu ar kaimiņvalsti Grieķiju.

Svētdien Balkānu valsts iedzīvotājiem būs jādodas lemt par valsts nosaukuma nākotni. Vēlētājiem būs jāatbild uz jautājumu “Vai jūs atbalstāt vienošanos ar Grieķiju, kas paredz valsts nosaukuma maiņu un kļūšanu par Eiropas Savienības un NATO dalībvalsti?”.

Ja iedzīvotāji lems par labu nosaukuma maiņai, tad turpmāk šo valsti sauks par Ziemeļmaķedoniju. Tas savukārt pavērs Balkānu valstij ceļu uz iestāšanos Eiropas Savienībā un NATO, kā arī izbeigs vairāk nekā 27 gadus ilgušo strīdu ar Grieķiju.

Referendumā izšķirīga var izrādīties etnisko albāņu nostāja, kas pauduši atbalstu nosaukuma maiņai. Nosaukuma maiņas atbalstītāji uzsver, ka Maķedonijai atkāpšanās ceļa nav, un vienošanās ar Grieķiju ir vēsturiska iespēja.

“Šis balsojums būs par mieru, par stabilitāti, drošību un labākām attiecībām starp etniskajām grupām. Referendumā iedzīvotāji var izvēlēties nākotni mierīgākos Balkānos, rakstot jaunu vēsturi,” pauda Maķedonijas valdības pārstāvis Ali Ahmets.

Tomēr šai idejai ir arī spēcīga opozīcija, kas paudusi bažas par nacionālās identitātes zaudēšanu. Opozīcijas spēku pārstāvji uzskata, ka valstij ir nepieciešams meklēt citus ceļus, kā panākt savus mērķus, nevis piekāpties Grieķijas prasībām.

“Es nevarēšu palūkoties spogulī, ja atbalstīšu to, kam neticu. Referendums nav pareizs. Es vēlos, lai Maķedonija ir tāda, kā tagad. Tāda, kādu mums to mantojumā atstājuši mūsu priekšteči. Referendums ir balsojums par mūsu identitātes un ikdienas dzīves maiņu,” sacīja opozīcijas pārstāvis Hristans Mičkovskis.

Jaunākās sabiedriskās domas aptaujas liecina, ka Maķedonijas iedzīvotāji varētu atbalstīt valdības vienošanos ar Grieķiju. Tādējādi var tikt izbeigts strīds ar Grieķiju, kas neļāva kaimiņvalstij izmantot Maķedonijas nosaukumu, jo Grieķijas ziemeļos ir reģions ar šādu pašu nosaukumu. Izbeidzot strīdu, Grieķija atbalstīs Maķedonijas kļūšanu par Eiropas Savienības un NATO dalībvalsti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti