Maduro valdība bloķē humānās palīdzības kravu ievešanu

Pie robežas ar Venecuēlu atvestas humānās palīdzības kravas, taču prezidenta Nikolasa Maduro valdība bloķē to ievešanu. Opozīcijas līderis Huans Gvaido, kas sevi pasludinājis par pagaidu prezidentu, sola, ka atradīs veidus, kā piegādāt humāno palīdzību. Viņš brīdina, ka pretējā gadījumā nāve draud simtiem tūkstošu cilvēku.

Maduro valdība bloķē humānās palīdzības kravu ievešanu
00:00 / 03:04
Lejuplādēt
Venecuēla vairākus gadus cietusi no pirmās nepieciešamības preču trūkuma un hiperinflācijas. Tikmēr Savienotās Valstis ANO Drošības padomē iesniegušas rezolūciju, aicinot uz starptautiskām humānās palīdzības piegādēm un jaunām prezidenta vēlēšanām Venecuēlā. Krievija savukārt iesniegusi alternatīvu rezolūciju. 

Ceturtdien pie Kolumbijas robežas ar Venecuēlu atbrauca vairākas kravas mašīnas ar pārtiku un medikamentiem – humāno palīdzību, ko noorganizējusi ASV Starptautiskās attīstības aģentūra USAID. Humānās palīdzība krava gan joprojām atrodas noliktavās, Venecuēlas armija ar autocisternu un lielu kravas konteineri ir nobloķējusi tiltu uz robežas ar Kolumbiju.

Venecuēlas sociālistu prezidents Nikolass Maduro kategoriski noraidījis šādu kravu ielaišanu valstī, tās nosaucot par „viltus humāno palīdzību”, un apsūdzot Savienotās Valstis par mēģinājumiem attaisnot invāziju Venecuēlā. Maduro valdībā amerikāņu humānā palīdzība nosaukta par „Trojas zirgu”. Tā norāda, ka valstij ir tiesības aizstāvēt savas robežas, bet ASV prezidentu Donaldu Trampu apsūdz, ka viņš tikai vēlas Venecuēlas naftu.

Savienotās Valstis atzinušas Venecuēlas opozīcijas kontrolētās Nacionālās asamblejas spīkeri Huanu Gvaido par valsts pagaidu prezidentu. Viņš sola, ka panāks, lai humānā palīdzība tiek piegādāta, brīdinot, ka pretējā gadījumā nāve draud 300 tūkstošiem venecuēliešu. Gvaido plāno kaimiņvalstīs izveidot humānās palīdzības savākšanas centrus, un aicina Venecuēlas armiju to atļaut ievest.

Nedēļas nogalē publicētā intervijā aģentūrai AFP Gvaido teica, ka viņš organizē brīvprātīgo atbalsta grupas, kas nākamnedēļ ar humāno palīdzību varētu mēģināt tikt pāri bloķētajam tiltam uz Kolumbijas robežas.

Tikmēr sestdien vēl viens Venecuēlas armijas pulkvedis paziņoja, ka atsakās no lojalitātes Maduro, un sola uzticību Gvaido. Pulkvedis Rubens Pazs Himeness sociālajos tīklos izvietotā video aicināja karavīrus sekot viņa piemēram, un ļaut valsīt ievest humāno palīdzību. Pirms nedēļas par pāriešanu opozīcijas pusē paziņoja gaisa spēku ģenerālis Francisko Janess. Tomēr vienlaikus šķiet, ka armija kopumā joprojām ir lojāla Maduro.

Gvaido par Venecuēlas pagaidu prezidentu atzinušas aptuveni 50 valstis, tostarp ASV, virkne Latīņamerikas valstu un lielākā daļa Eiropas Savienības dalībvalstu. Tikmēr par Maudro iestājas viņa tradicionālās sabiedrotās Krievija un Ķīna.

Tikmēr cīņas briest diplomātiskajā frontē ANO Drošības padomē.

Savienotās Valstis iesniegušas rezolūciju, aicinot uz starptautiskām humānās palīdzības piegādēm un jaunām prezidenta vēlēšanām Venecuēlā. Aģentūras AFP rīcībā nonākušajā reozolūcijas tekstā pausts „pilnības atbalsts Nacionālajai asamblejai”, ko kontrolē opozīcija. Tāpat paustas bažas par „vardarbību un pārmērīgu spēka pielietošanu”, Venecuēlas drošības spēkiem vēršoties par protestētājiem.

Diplomātu aprindās norāda, ka Maduro sabiedrotā Krievija, visticamāk, izmantos savas veto tiesības, lai amerikāņu rezolūciju bloķētu. Maskava arī iesniegusi alternatīvu rezolūciju. Tās tekstā savukārt paustas bažas par „draudiem izmantot spēku pret Venecuēlas teritoriālo vienotību un politisko neatkarību”, Krievijas rezolūcijā arī kritizēti „centieni iejaukties lietās, kas ir Venecuēlas iekšējie jautājumi”.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti