Luterāņu mācītāji Somijā pauž atbalstu viendzimuma laulībām

Somijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas mācītāji vienojušies atbalsta dziesmā viendzimuma laulībām. Mācītāju atbalsts dziesmas video attēlā ir uz augšu pacelts īkšķis, projektā piedalījušies mācītāji no visām deviņām Somijas bīskapijām. Somija joprojām ir vienīgā Ziemeļvalsts, kur viendzimuma laulības nav iespējamas. Mācītāji saka, tas ir tikai laika jautājums.

Tautas iniciatīvas rezultātā nākošnedēļ Somijas parlamentam jāatgriežas pie Vienlīdzīgas laulības likuma izskatīšanas.

Viendzimuma pāriem ir iespējams apprecēties 19 pasaules valstīs. No 28 Eiropas Savienības valstīm viendzimuma laulības iespējamas deviņās. Somijā un vēl 13 Eiropas Savienības valstīs ir iespējama viendzimuma partnerattiecību reģistrācija. 1.janvārī šīm valstīm pievienosies arī Igaunija.

Somija joprojām ir vienīgā Ziemeļvalsts, kur viendzimuma pāri nevar salaulāties.

Jaunākās aptaujas liecina, ka apmēram 60% somu atbalsta viendzimuma pāru laulības.

Ģimenēs, kur abi vecāki ir viena dzimuma, Somijā šobrīd dzīvo desmit tūkstoši bērnu.

Vienlīdzīgas laulības likuma grozījumu atbalstītāji uzsver, ka iespēja pāriem apprecēties, pirmkārt, aizstāvētu un nodrošinātu bērnu tiesības.

Likuma grozījumi ievērojami uzlabotu arī viendzimuma attiecībās dzīvojošo sieviešu tiesības. Ģimenē dzimušo bērnu otrajai māmiņai vairs nevajadzētu adoptēt, viņa uzreiz juridiski tiktu atzīta par bērna otru vecāku ar vienlīdzīgiem juridiskiem pienākumiem un tiesībām. Šobrīd Somijā katru gadu dzīvesbiedra bērna adopcijas procesu iziet simts šādu ģimeņu.

Viendzimuma laulību pretinieki atsaucas uz Bībeli un uzskata, ka laulību institūcija un tās juridiskās prekšrocības pienākas tikai sievietes un vīrieša savienībai.

Pretinieku argumentus par minētā likuma iespējamo jauno grozījumu neatbilstību Somijas kristīgajām vērtībām apgāž baznīcas draudžu mācītāju aptauja.

Evaņģēliski luteriskās baznīcas mācītāju aptauja liecina, ka baznīcā atrodams viendzimuma laulību vairākuma atbalsts. 44% somu mācītāju atbalsta viendzimuma laulības, bet 41% mācītāju ir pret tām.

Diskusijas televīzijā un laikrakstos pavada arī atbalstītāju grupas sociālajos tīklos. Luterāņu mācītāji nodibinājuši Vienlīdzīga laulību likuma grozījumu atbalsta grupu feisbukā, tviterī un instagramā. Mācītāji aranžējuši dziesmu kādam pazīstamam somu hitam "Katrs ir mazliet homo", un ir izveidojuši video.

Projekta autori uzsver, ka viņi atbalsta tikai tādus likumus, kas veicina mīlestību un taisnīgumu: "Ir svarīgi, lai sabiedrībā ar mūsu draudžu ģimenēm apietos vienlīdzīgi. Mūsu pienākums ir aizstāvēt tos, kuru ģimenes vai dzīves tiek diskriminētas." Luterāņu mācītāju video savā tvitera kontā uzslavējis Somijas arhibīskaps Kari Mekinens. Viņaprāt, tas ir "svaigs un ļoti nepieciešams sakāmais".

Nākošnedēļ Somijas parlamentam ir jāizlemj, vai likums tiks virzīts tālākai izstrādei. Cīņa balsojumā solās būt sīva, un rezultāts ir grūti paredzams. Parlamentāriešu aptauja liecina, ka izšķirošas var būt viena vai divas balsis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt