Pusdiena

Sarūk izredzes tuvākajā laikā noslēgt ASV un ES Brīvās tirdzniecības līgumu

Pusdiena

Valdība gatavojas apstiprināt apjomīgu rīcības plānu tālākajām reformām

Luksemburgā sākas pretrunīgi vērtētā tiesas prāva par slepenu dokumentu nopludināšanu

Luksemburgā sākas pretrunīgi vērtētā tiesas prāva par slepenu dokumentu nopludināšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Otrdien, 26.aprīlī, Luksemburgā sākas pretrunīgi vērtēta tiesas prāvā, kurā trīs vīrieši apsūdzēti par tūkstošiem konfidenciālu dokumentu nopludināšanu, kas izgaismoja, kā Luksemburga starptautiskām korporācijām palīdzēja samazināt maksājamos nodokļus.

Tā dēvētais "Lux-leaks" skandāls uzliesmoja 2014.gadā un meta ēnu arī uz Eiropas Komisijas (EK) prezidentu Žanu Klodu Junkeru. Tiesas priekšā stājas divi bijušie auditori, kas nopludināja dokumentus, un žurnālists, kas tos publicēja. Viņiem draud vairāki gadi cietumā un soda naudas vairāk nekā miljona eiro apmērā. Cilvēktiesību un mediju grupas asi nosodījušas tiesas prāvu, pieprasot atsaukt apsūdzības un aizsargāt ziņotājus.

Bijušais auditorfirmas "PricewaterhouseCoopers" auditors Antuāns Deltūrs šodien stājas tiesas priekšā Luksemburgā apsūdzībās par informācijas nopludināšanu medijiem par starptautisko korporāciju nodokļu mazināšanas shēmām Luksemburgā. Līdz ar viņu apsūdzēts vēl viens bijušais auditorfirmas darbinieks. Tiesas priekšā stājas arī žurnālists Eduards Perrins, kurš pirmais publicēja reportāžas balstoties uz nopludinātajiem dokumentiem.

Tā dēvētais "Lux-leaks" skandāls uzliesmoja 2014.gada nogalē. Toreiz atklātībā nonāca ziņas par miljardiem dolāru, kurus pasaules lielākie uzņēmumi, tostarp „Apple”, IKEA un „Pepsi”, varējuši nenomaksāt nodokļos, pateicoties darījumiem ar Luksemburgu.

Toreiz skandāls īpaši nepatīkams bija EK prezidentam Junkeram, kas iepriekš gandrīz 20 gadus bija Luksemburgas premjerministrs. Junkers noraidīja kritiku. Valdība un iesaistītie uzņēmumi uzstāj, ka viņu rīcība nebija nelegāla. Bet skandāls lika EK rosināt jaunus noteikumus, lai padarītu nodokļu piemērošanu korporatīvajiem uzņēmumiem caurskatāmāku.

Bijušajam auditoram Deltūram izvirzītas apsūdzības par dokumentu zādzību no auditorfirmas, pirms viņš no tās aizgāja 2010.gadā, kā arī komercnoslēpumu atklāšanu, profesionālo noslēpumu pārkāpšanu un naudas atmazgāšanu. Tāda pašas apsūdzības izvirzītas arī otrajam bijušajam auditorfirmas "PricewaterhouseCoopers" darbiniekam. Bet žurnālists Perrins apsūdzēts par līdzdalību.

Visi trīs apsūdzētie ir francūži. Viņiem draud vairāki gadi cietumā un soda naudas vairāk nekā viena miljona eiro apmērā.

Pats Deltūrs paziņojis, ka nenožēlo dokumentu nopludināšanu. Viņš norāda, ka pielicis roku pie kaut kā svarīga, kas palīdzēja mainīt lietas.

Otrdienas tiesas prāva tiek vērtēta ļoti pretrunīgi. Luksemburgas likumi aizsargā trauksmes cēlājus un ziņotājus, bet attiecībā uz likumu pārkāpumiem. Kā minēts, Luksemburgas valdība un uzņēmumi uzstājuši, ka neko nelikumīgu nav darījuši.

Cilvēktiesību un mediju organizācijas asi kritizējušas prāvu, argumentējot, ka apsūdzētie ir trauksmes cēlāji, kuri ir jāaizsargā.

Vairāk nekā 110 000 cilvēku parakstījuši petīciju Antuāna Deltūra atbalstam. Pērn Eiropas Parlaments viņam piešķīra Eiropas Pilsoņa balvu par ieguldījumu kopīgo vērtību veicināšanā.

Starptautiskā cilvēktiesību organizācija "Transparency International" aicinājusi auditorfirmu "PricewaterhouseCoopers" atsaukt prasību tiesā, paziņojot, ka Deltūru vajadzētu aizsargāt un slavēt, nevis tiesāt, jo informācija, ko viņš atklāja, bija visas sabiedrības interesēs.

Bet Starptautiskais Pētnieciskās žurnālistikas konsorcijs apsūdzības pret žurnālistu Perrinu raksturoja kā apvainojumu preses brīvībai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti