Panorāma

No Covid-19 izveseļojušies vairāk, nekā tiek ziņots

Panorāma

Panorāma

Lukašenko olimpiāde

Lukašenko Starptautiskās Olimpiskās komitejas sankcijas uzskata par netaisnīgām

Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko kritizēja Starptautiskās Olimpiskās komitejas (SOK) izpildkomitejas lēmumu noteikt sankcijas vairākām Baltkrievijas Olimpiskās komitejas amatpersonām, arī Lukašenko un viņa dēlam Viktoram.

Sankcijas paredz, ka Lukašenko, kurš ir Baltkrievijas Olimpiskās komitejas prezidents, būs liegts klātienē apmeklēt nākamgad paredzētās Tokijas olimpiskās spēles.

“Mums jāvēršas tiesā. Lai [SOK prezidents Tomass] Bahs un visa pārējā banda pastāsta, kāda ir mana vaina, ka es savu valsti aizsargāju?” sankcijas komentēja Lukašenko.  

“Par ko mani soda, ka es nedrīkstēšu piedalīties kaut kādos pasākumos? 25 gadus tajos nepiedalījos, kaut kā pārdzīvošu arī turpmāk!

Vai viņi savāca visu Starptautisko Olimpisko komiteju, visas valstis, kuru tur ir vairāk nekā simts, lai apspriestu šo jautājumu? Labi, es pārdzīvošu. Bet kāpēc bērnus aiztiekat? Pasaulē nav taisnīguma. Ja tu īsteno taisnīgu politiku, tad nevienam nebūsi vajadzīgs, tu būsi ienaidnieks,” sacīja Lukašenko.

Baltkrievijas Olimpiskajai komitejai, kuru Lukašenko vadījis 23 gadus, liegts iesaistīties olimpiskajos pasākumos.  Starptautiskā Olimpiskā komiteja tai arī pārtraukusi finansiālo atbalstu, bet, gatavojoties Tokijas spēlēm, turpinās maksāt sportistiem tiešā ceļā. Pagaidu diskvalifikācija vērsta arī pret Lukašenko dēlu Viktoru un pārējiem Baltkrievijas Olimpiskās komitejas valdes locekļiem.

Sankciju iemesls – politiskā diskriminācija Baltkrievijā pret sportistiem.

“Starptautiskā Olimpiskā komiteja nonākusi pie secinājuma, ka šķiet, ka pašreizējā Baltkrievijas Nacionālās Olimpiskās komitejas vadība nav pienācīgi pasargājusi Baltkrievijas sportistus no politiskas diskriminācijas tās iekšienē, viņu sporta veidu federācijās vai sporta kustībā.  Tas ir pretrunā Olimpiskās hartas pamatprincipiem un nopietni ietekmē olimpiskās kustības reputāciju,” paziņoja Starptautiskās Olimpiskās komitejas prezidents Tomass Bahs.

Baltkrievijā turpinoties protestiem pret Lukašenko režīmu, Starptautiskā Olimpiskā komiteja oktobrī sāka izmeklēšanu pēc baltkrievu sportistu sūdzībām par iestāžu diskrimināciju viņu politisko uzskatu dēļ.

KONTEKSTS:

Baltkrievijā turpinās protesti pret augustā notikušo valsts prezidenta vēlēšanu rezultātiem. Pēc oficiālajiem rezultātiem līdzšinējais autoritārais prezidents Aleksandrs Lukašenko ieguvis 80,1% balsu, kamēr opozīcijas kandidāte Svetlana Tihanovska tikai 10,1%. Opozīcija, pamatojoties uz liecībām par nepieredzēti plašiem pārkāpumiem, apgalvo, ka rezultāti ir viltoti. Lukašenko protestus ir nosaucis par Rietumu inspirētiem un nav izrādījis gatavību sarunām ar opozīciju.

Protestus pastiprina vardarbība pret aktīvistiem, kā arī opozicionāru un žurnālistu aizturēšana. Demonstrācijās pret Lukašenko režīmu kopš augusta miruši vismaz četri cilvēki. Uzskata, ka represijās pret savas valsts iedzīvotājiem varētu būt iesaistīts Baltkrievijas Hokeja federācijas priekšsēdētājs Dmitrijs Baskovs, par ko paskaidrojumu lūdza Latvijas Hokeja federācija

Eiropas Savienības dalībvalstu līderi oktobra sākumā panāca vienošanos par sankciju piemērošanu Baltkrievijas amatpersonām. Pret Baltkrievijas režīmu noteiktās sankcijas papildināja arī Aleksandra Lukašenko iekļaušana sarakstā, bet Starptautiskās Olimpiskās komitejas (SOK) izpildkomiteja decembra sākumā noteica pagaidu sankcijas vairākām Baltkrievijas Olimpiskās komitejas amatpersonām, kuru vidū ir gan valsts prezidents Aleksandrs Lukašenko, gan Baltkrievijas Hokeja federācijas priekšsēdētājs Dmitrijs Baskovs. SOK aicinājums visiem olimpiskās kustības dalībniekiem respektēt pieņemtos lēmumus nozīmē arī vēršanos pie Starptautiskās Hokeja federācijas (IIHF), kam vēl jālemj par 2021. gada pasaules čempionāta spēļu rīkošanu Minskā. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt