Lukašenko režīms pasludinājis «Žive Belarus!» par nacistu saukli

Baltkrievijas Iekšlietu ministrija atjaunojusi nacistisko organizāciju, simbolikas un atribūtikas sarakstu. Tagad tajā iekļauts arī sauklis "Žive Belarus!" jeb "Lai dzīvo Baltkrievija!".

Tas savu popularitāti atguva pirms diviem gadiem, aizsākoties plašajiem protestiem pret Aleksandra Lukašenko režīmu un vēlēšanu rezultātu viltošanu.

Līdz šim Baltkrievijā apstiprinātajā nacistisko simbolu un atribūtu sarakstā bija 10 punkti, taču tagad to skaits ir palielināts līdz 52. Tostarp atzīts, ka sveiciens "Žive Belarus!" un atbilde "Žive!", izslienot taisnu roku ar atvērtu plaukstu, savulaik esot bijis pielīdzināms sauklim "Heil Hitler!", un to esot izmantojuši "SD" 13. Baltkrievijas policijas bataljona un "Waffen SS" 30. kājnieku divīzijas karavīri.

Baltkrievijas Iekšlietu ministrija iekļāvusi saukli "Žive Belarus!" nacistiskās simbolikas sarakstā

Jaunais regulējums gan nenorāda, vai ir pieļaujama saukļu izmantošana bez minētā žesta vai, piemēram, uz plakātiem. Arī balti sarkani baltais karogs nav iekļauts aizliegtās simbolikas sarakstā. Paužot savu attieksmi pret jauno regulējumu, saukli "Žive Belarus!" savos sociālajos tīklos publicējuši vairāki baltkrievu demokrātisko spēku aktīvisti.

"Tas ir kārtējais uzbrukums mūsu identitātei. Viņi mēģina izdzēst visu, kas padara mūs par baltkrieviem, pat mūsu valodu," norāda trimdā dzīvojošā Baltkrievijas opozīcijas līdere Svjatlana Cihanouska.

KONTEKSTS:

Protesti pret Baltkrievijas autoritārā līdera Aleksandra Lukašenko režīmu Baltkrievijā pastiprinājās pēc 2020. gada augustā notikušajām prezidenta vēlēšanām. Par to uzvarētāju tika pasludināts līdzšinējais prezidents Lukašenko, tomēr opozīcija apsūdzēja valdošo režīmu plašā vēlēšanu rezultātu viltošanā un pieprasīja Lukašenko atkāpšanos. Opozīcija par patieso vēlēšanu uzvarētāju uzskata Svjatlanu Cihanousku.

Protestu kulminācijas brīdī Baltkrievijas pilsētu ielās izgāja simtiem tūkstošu cilvēku, bet protesti tika ar spēku apspiesti. Daudzi opozīcijas atbalstītāji ir ieslodzīti vai aizbēguši uz ārvalstīm. Eiropas Savienība pastiprināja sankcijas pret Lukašenko režīmu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti