Pasaules panorāma

Krievijā nerimst protestu vilnis

Pasaules panorāma

Pasaules panorāma. Raidījums par ārpolitiku

Vizīte bez lēmumiem, bet ar dāvanām

Lukašenko piedāvā ASV sākt attiecības no «baltas lapas»

Baltkrieviju apmeklējis ASV prezidenta Donalda Trampa padomnieks nacionālās drošības jautājumos Džons Boltons, kļūstot par augstāko ASV amatpersonu, kas apmeklējusi Minsku Aleksandra Lukašenko prezidentūras 25 gados. Sarunā Baltkrievijas vadītājs piedāvājis ASV sākt attiecības no "baltas lapas".

Plānoto 45 minūšu vietā abi runājuši gandrīz divarpus stundas. Turklāt pusstundu runājuši vieni paši prezidenta kabinetā, bez delegācijām. "Kopš pasliktinājās mūsu attiecības ar Amerikas Savienotajām Valstīm, mēs visu laiku piedāvājām pāršķirt šo slikto lappusi un sāk mūsu attiecības no baltas lapas. Ir zināma vēsture, lai mūsu attiecības restartētu. Es ierosinātu atklāti un draudzīgi apspriest visus jautājumus. Pat ja tie ir netīkami Baltkrievijai. Jums tie ir jāpasaka. Arī es atklāti un godīgi pateikšu, kas man ir svarīgi turpmākai sadarbībai, bet varbūt netīkami ASV," klāstīja Lukašenko.

Solījumi atcelt Vašingtonas sankcijas pret Minsku publiski neizskanēja. No Boltona teiktā noprotams - tas atkarīgs no cilvēktiesību stāvokļa un bruņojuma neizplatīšanas. Politologi pagaidām vien min, ko Boltons domāja, runājot par bruņojuma ierobežošanu, jo Trampa padomnieks to sīkāk nepaskaidroja. ASV un Krievija nesen izstājās no "Līguma par vidējas un tuvas darbības raķešu likvidēšanas". ASV tās atkal būtu gatava būvēt, bet Krievija brīdinājusi, ka raķetes izvietos reģionos, kur parādīsies attiecīgs amerikāņu bruņojums. Līdz šim Minska oficiāli noraidījusi, ka tās teritorijā varētu būt Krievijas militārā bāze. Taču Maskava sākusi forsēt plānus par ciešāku Baltkrievijas integrāciju Kremļa apritē. Tas Rietumos raisa bažas, un Boltons sarunās izcēlis Baltkrievijas nacionālās drošības un suverenitātes jautājumu. Viņš uzsvēris - tas, kādas attiecības veidot ar Krieviju, ir jānosaka baltkrievu tautai.

"Tā bija laba izdevība pārrunāt ar jums un jūsu kolēģiem daudzus jautājumus par situāciju pasaulē un drošību Centrāleiropā un Austrumeiropā. Ir daudzas svarīgas lietas, un bija būtiski pārrunāt arī divpusējās attiecības," atzinis Boltons. Visticamāk, Trampa padomnieks brīdinājis Minsku par Ķīnas ietekmes palielināšanos. Baltkrievija izvērsusi ciešu sadarbību ar Pekinu, tostarp militārajā rūpniecībā. Dienu iepriekš Boltons uzturējās Ukrainā, kur pauda līdzīgas ASV bažas. 

"Mūs uztrauc negodīgā Ķīnas tirdzniecības prakse un draudi nacionālajai drošībai, ko mēs redzam visdažādākajos veidos Savienotajās Valstīs: draudi 5G telekomunikāciju tīkliem, ko, piemēram, nes "Huawei" un citas ķīniešu firmas. Šie ir jautājumi, kurus mēs pārrunājām ar mūsu sabiedrotajiem Francijā un citur pasaulē, jo tā ir mums visiem kopīga problēma," pauda Boltons.

Lukašenko savu viesi dāsni apbēra ar dāvanām. Baltkrievijā daži pat ironizēja, ka viņš cenšoties piekukuļot Vašingtonu.

"Gribu, lai šo lina galdautu un salvetes nododat prezidenta kundzei Melānijai Trampai. Šādas lietas Amerikā droši vien vairs neražo. Bet šo dunci nododiet savam prezidentam. Savukārt šis ir jums: Minskā notika Eiropas sporta spēles, speciāli tām radījām īpašu šokolādi bez cukura. Varat droši ēst. Grāmata. Zinu, jums tās patīk. Par Baltkrieviju. Lidmašīnā varēsiet šķirstīt. Un redzēsiet, kāda tad ir Baltkrievija. Un pasveiciniet prezidentu Trampu no baltkrievu tautas. Viņa znota Džerada Kušnera saknes stiepjas no šejienes, no Baltkrievijas," dāvanas sniedzot, sacīja Lukašenko.

Zīmīgi, ka uzreiz pēc tikšanās ar Boltonu bija Lukašenko telefona  saruna ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu un premjeru Dmitriju Medvedevu. Savukārt Krievijas vēstnieks Baltkrievijā atgādinājis Minskai, ka vajadzētu koncentrēties uz integrāciju. Var secināt, Maskavu šī vizīte acīmredzami ir satraukusi, un ASV prezidenta padomnieks nacionālās drošības jautājumos ar Lukašenko tikās ne tikai tikšanās pēc. Pats Lukašenko pēc pārrunām labā noskaņojumā devās novākt arbūzus savā tīrumā. Boltona vizīte iekrita Aleksandram Lukašenko personīgi nozīmīgā laikā. Divas dienas vēlāk - 31. augustā - baltkrievu līderis svinēja 65. dzimšanas dienu, un šovasar apritēja ceturtdaļgadsimts, kopš viņš ir pie varas Baltkrievijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti