Panorāma

Ventspilī cietušais mazulis miris

Panorāma

Ūdenspiegādes problēmas

ES aptur sankcijas pret Baltkrieviju

Lukašenko opozicionārs: ES pāragri aptur sankcijas pret Baltkrieviju

Sestdien, 31.oktobrī,  oficiāli stājas spēkā Eiropas Savienības lēmums par sankciju apturēšanu pret Baltkrieviju. Lukašenko sīvākais kritiķis Nikolajs Statkevičs pārliecināts, ka Eiropas Savienība (ES) rīkojas pāragri, jo Baltkrievijā aizvien valda bailes runāt par politiku.

Sankcijas pret Baltkrieviju pasludināja pirms četriem gadiem pēc tam, kad Minskā vardarbīgi izklīdināja pret prezidentu Aleksandru Lukašenko vērstu demonstrāciju un daudzi opozicionāri nonāca cietumā. Brisele “melnajā sarakstā” iekļāva 170 baltkrievu ierēdņus un uzņēmumus, kas pietuvināti Lukašenko režīmam.

Opozīcijas politiķi un bijušo prezidenta amata kandidātu Nikolaju Statkeviču daudzi uzskata par reālāko sāncensi Aleksandram Lukašenko. Viņu arestēja 2010.gada decembrī pēc protestiem vēlēšanu dienā, apsūdzēja nekārtību organizēšanā un notiesāja uz sešiem gadiem cietumā. Viņa un pārējo politieslodzīto atbrīvošana bija nepiekāpīga Eiropas Savienība prasība.

“Lukašenko teica – es visus izlaidīšu. Bet šis ir valsts ienaidnieks numur viens. Šo es neizlaidīšu,” atceras Statkevičs. Viņu atbrīvoja augustā.

Pēc gandrīz pieciem ieslodzījuma gadiem viņš uzreiz sāka pulcēt opozicionārus. Kā saka Statkevičs, viņam nav tiesību aiziet no aktīvas sabiedriskās dzīves vai emigrēt, jo cilvēki ar viņu saistot cerības.

“Tauta tik iebiedēta - ļaudis pat pirtī pie alus krūzes baidās runāt par politiku. Piecos gados, kamēr manis nebija, Minskas centrā nebija neviena opozīcijas mītiņa. Ja stāv viens vīriņš ar plakātu, apkrāpts noguldītājs, tas jau ir liels notikums neatkarīgajai presei. Bet tas ilgst tikai piecas sekundes, jo viņu viens un divi sagrābj un aizved,” stāsta opozicionārs.

Statkevičs stāsta, k piecu gadu laikā nav nākuši jauni opozīcijas līderi: “Sociālajos tīklos daudzi jauni cilvēki man pārmet, ka es, redz, iznācu no cietuma un izvilku no mēsliem vecos opozīcijas līderus un noliku sev blakus, tā viņus no sārņiem atmazgājot. Es saku – es jau tos jaunos līderus noliktu, bet vai viņi piecu gadu laikā ir radušies? Ja Lukašenko iemin zemē jebkuru potenciālo jauno līderi, bet sabiedrība neaizstāv? Tā mums ir traģēdija.”

Riskējot atkal nonākt cietumā, Statkevičs kopā ar domubiedriem Minskā jau sarīkojis vairākus nesankcionētus mītiņus: “Lai mazinātu bailes sabiedrībā un palielinātu telpu brīvībai – tā es to saucu.”

“Esmu atbrīvots pret milicijas profilaktisko uzraudzību. Tā noteikta uz astoņiem gadiem. Bet atliek saņemt trīs administratīvos pārkāpumus gadā, un man var piemērot preventīvo uzraudzību. Tas nozīmē, ka naktī nedrīkst iziet no mājas, izbraukt no Minskas. Naktī piecas reizes var atnākt pārbaudīt. Administratīvos pārkāpumus sapelnīt ļoti viegli. Divi seržanti uzrakstīs, ka esi rupji lamājies, un atkal prom uz zonu. Uz stingrā režīma koloniju. Man jau ir trīs administratīvie pārkāpumi,” stāsta opozicionārs.

Arī drošības dienesta darbinieki viņu uzmanot, un Statkevičs ironizē: “Trīs mašīnas. Godīgi sakot, mani tas aizvaino – es cerēju ja ne septiņas, tad vismaz piecas izsekošanas mašīnas. Esmu to pelnījis – galu galā esmu taču valsts ienaidnieks numur viens, vai ne? Bet tad es padomāju, nu jā, ekonomiskā situācija Baltkrievijā ir slikta, naudas benzīnam nav.  Lai ir trīs!”

Eiropas Savienība sankcijas apturējusi uz četriem mēnešiem.

Nikolajs Statkevičs pārliecināts, ka sankcijas atcelt ir pāragri un Rietumiem būtu jāievēro pašu izvirzītie noteikumi Lukašenko valdībai, lai Eiropas Savienības un Minskas attiecības varētu uzlaboties.

“Pirmais noteikums – politieslodzīto atbrīvošana un reabilitācija. Esmu atbrīvots, bet ne reabilitēts. Es astoņus gadus nevaru būt pat ciema padomes deputāta kandidāts. Otrs  - tālāka situācijas uzlabošanās valstī. Vēlēšanu likumdošanas uzlabošana. Var jau kādu soli spert, piemēram, par katru no mums atbrīvoto pretī trim baltkrievu ierēdņiem no “melnā saraksta” ļaujiet iebraukt Eiropā. Sankciju jau reāli nav. Tikai 170 ierēdņiem aizliedza braukt uz Eiropu, uz Viļņas “Akropoli” pēc lētiem iepirkumiem. Un viss.”

Opozīcijas līderis netic, ka Lukašenko veiks reformas. Bet, ja demokrātisku pārmaiņu nebūs, sabiedrībā var veidoties spriedze.  “Tas, kas notiks tālāk, būs atkarīgs arī no jūsu valsts. Lukašenko kungam nevajag vēlēšanu godīguma atzīšanu, pietiek vien ar progresa atzīšanu, sankciju atcelšanu un Rietumu kredītus. Lukašenko  naudu vajag nevis reformām bet, lai izvairītos no tām. Lūk, kur paradokss. Un te mēs redzam mūsu Rietumu kolēģu gatavību saskatīt kaut kādu progresu Baltkrievijā.

Bet vislielākie lobiji Rietumos būs lietuviešu un latviešu kolēģi, jo tā ir cīņa par tranzītu, par kālija kravām un Krievijas naftas produktiem. Lietuviešu un latviešu ministri teiks, ka jāatjauno Eiropas un Minskas attiecības,” saka Statkevičs.

ES paziņoja, ka turpinās uzmanīgi vērot demokrātijas un cilvēktiesību situāciju Baltkrievijā un sagaida no Minskas turpmākus uzlabojumus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti