Lukašenko oponenti Baltkrievijā veido jaunu partiju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Baltkrievijas opozīcijas Koordinācijas padomes viena no līderēm Marija Koļesņikova un nereģistrētā prezidenta amata kandidāta Viktora Babariko štābs paziņojuši par politiskās partijas "Kopā!" veidošanu. Tās galvenais mērķis būs panākt konstitucionālo reformu. Daļa ekspertu gan rosinājumu veidot jauno partiju vērtē visai skeptiski.

ĪSUMĀ:

  • Koordinācijas padomes viena no līderēm Marija Koļesņikova veidos partiju.
  • Koļesņikova sadarbojas ar nereģistrētā prezidenta amata kandidāta Viktora Babariko štābu.
  • Jaunās partijas mērķis - panākt konstitucionālo reformu.
  • Babariko jau iepriekš izteicies, ka opozīcijai jāveido kopēja organizācija.
  • Jaunas partijas veidošana izpelnījusies pretrunīgu reakciju.
  • Arī Lukašenko norādījis, ka konstitucionālā reforma nepieciešama.

Lukašenko oponenti Baltkrievijā veido jaunu partiju
00:00 / 03:47
Lejuplādēt

Partijas mērķis ir uzņemties atbildību par jaunas sabiedrības veidošanu. Tā esot vajadzīga, lai reaģētu uz pašreizējiem izaicinājumiem un nodrošinātu politisku mājokli sabiedrības locekļiem.

Uzrunā atbalstītājiem Koļesņikova informēja, ka pēdējos trīs mēnešos opozīcija kopā ir sasniegusi vairāk nekā pēdējos 26 gados. Cīņa par brīvību un nākotni turpināšoties.

"Pēdējo triju mēnešu laikā mēs kopā esam izdarījuši vairāk nekā pēdējos 26 gados. Mēs kopā esam savākuši vairāk nekā pusmiljonu parakstu. Kopā mēs aizstāvējām mūsu balsis, un kopā mēs cīnījāmies, un joprojām turpinām cīnīties, par brīvību un mūsu nākotni.

Šodien mēs veidojam jaunu, apzinīgu un atbildīgu baltkrievu sabiedrību.

Mūsu priekšā rodas jauni izaicinājumi un prasības, uz kuriem ir nepieciešams reaģēt. Valsts atrodas politiskā un sociāli ekonomiskā krīzē. Un mēs "Kopā" zinām, kā no šīs krīzes izkļūt. Simti un tūkstoši baltkrievu, talantīgu profesionāļu, ir gatavi uzņemties atbildību un kopīgi celt jaunu Baltkrieviju," sacīja Koļesņikova.

Publiski pieejams ir video, kurā Babariko, kurš gan joprojām atrodas ieslodzījumā, norādījis, ka cīņa pret pastāvošo režīmu ir jāturpina jau citā organizatoriskā formātā, kurā būtu iespējams apvienot visus opozīcijas atbalstītājus. Viņš gan teica, ka nezina, vai tā būs politiska partija, vai sabiedriska kustība, taču tās galvenais mērķis ir skaidrs – veikt konstitucionālo reformu. Acīmredzot, video ar Babariko uzrunu ir bijis ierakstīts vēl ilgi pirms paša Babariko aizturēšanas un arī pirms pašām vēlēšanām. Un to apliecina it kā sagatavotā atzīšanās vēlēšanu zaudējumā:

"Neskatoties uz to, ka mēs nespējām uzvarēt vēlēšanās, mums ir jāstrādā pie tā, lai uzlabotu un pilnveidotu mūsu ekonomiku. Pats galvenais, ir dot iespēju cilvēkiem paust savu pilsonisko iniciatīvu. Darīt to, esot sadalītiem, būs ļoti grūti. Apvienībā tas būs daudz vieglāk. Tāpēc es gribētu teikt, ka šādas kustības izveide ir absolūti nepieciešama. Tāpat es vēlos lūgt jūs tieši iesaistīties šajā kustībā un aicināt arī savus draugus pierakstīties."

Jau vairākas nedēļas atsevišķi eksperti norādīja, ka par šādu kustību varētu kļūt pašreizējā opozīcijas Koordinācijas padome, taču arī tā ir pakļauta pamatīgam spiedienam.

Daži prezidija locekļi joprojām ir aizturēti, ir ierosināta krimināllieta par pašas Koordinācijas padomes izveidošanu, un skaidras vīzijas par turpmāko darbību īsti nav.

Tāpēc daudziem izrādījies pārsteigums, ka viena no Koordinācijas padomes redzamākajām līderēm, Viktora Babariko štāba līdzšinējā koordinatore Marija Koļesņikova paziņoja par jaunas partijas "Kopā!" dibināšanu.

Kā norādījusi Marija Koļesņikova, jau pavisam drīz tikšot iesniegti nepieciešamie dokumenti jaunās partijas reģistrācijai. Šādas jaunas partijas veidošana jau izpelnījusies visai pretrunīgu reakciju, dažiem ekspertiem to novērtējot kā nepieciešamo soli uz priekšu. Galu galā, pat prezidents Aleksandrs Lukašenko jau izteicies, ka pašlaik tiek gatavots jauns konstitucionālo izmaiņu piedāvājums, ko būs nepieciešams apspriest arī ar sabiedrību.

Citi skeptiķi norāda, ka Koļesņikovai un Babariko faktiski neesot mandāta piesavināties visas protesta kustības līderību,

savukārt vēl citi uzsver, ka parasti šādu partiju izveide Baltkrievijā beidzas ar sabiedrības aktivitātes zudumu vai pat tiek pielīdzināta revolūcijas zaudēšanai.

Politikas eksperti arī norāda, ka Baltkrievijā nav tradicionālu politisku partiju, un būs problēmas to reģistrēt. Jaunajam politiskajam spēkam vēl nav skaidras politiskās programmas, tāpēc maz ticams, ka tuvākajā laikā tā varētu pretendēt uz varas pārņemšanu. 

KONTEKSTS:

Pēc 9. augustā notikušajām prezidenta vēlēšanām Baltkrievijā nerimst protesti un streiki. Saskaņā ar Baltkrievijas Centrālās vēlēšanu komisijas sniegto informāciju, ilggadējais prezidents Aleksandrs Lukašenko ieguvis 80,1% balsu, bet opozīcijas kandidāte Svetlana Tihanovska - 10,1%. Opozīcija uzskata, ka vēlēšanu rezultāti ir viltoti un vēlēšanās pārliecinoši uzvarējusi Tihanovska.

Protestētāji pieprasa autoritārā prezidenta Aleksandra Lukašenko atkāpšanos un jaunu vēlēšanu rīkošanu. Vēlēšanu rezultātus neatzīst arī visas rietumvalstis, to skaitā Latvija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti