Lukašenko migrantiem: Ja gribēsiet iet rietumu virzienā, mēs jūs neķersim, nežmiegsim un nesitīsim

Baltkrievijas autoritārais līderis Aleksandrs Lukašenko ir apmeklējis migrantu izmitināšanas centru netālu no robežas ar Poliju. Savā uzrunā migrantiem, kas tika pārraidīta Baltkrievijas televīzijā, Lukašenko atkārtoja, ka negrasās atturēt šos cilvēkus no mēģinājumiem tikt pāri robežai. Savukārt Lietuvas robežsargi ir fiksējuši mēģinājumus pārvadāt migrantus kravas  automašīnās.

Lukašenko apmeklē migrantu izmitināšanas centru
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Apmeklējot migrantu izmitināšanas centru netālu no Polijas robežas, Baltkrievijas autoritārais līderis Aleksandrs Lukašenko lielākoties atkārtoja jau iepriekš dzirdētos apgalvojumus. Viņš sacīja, ka negrasās uzsākt karu ar Poliju, lai nodrošinātu migrantiem koridoru uz Vāciju. Bet citādi Lukašenko esot gatavs darīt visu, lai palīdzētu šiem cilvēkiem nokļūt Rietumeiropā, kur daudziem dzīvojot ģimenes locekļi.

„Mēs, baltkrievi, un es kā Baltkrievijas prezidents darīsim visu tā, kā jūs vēlēsieties, pat ja tas nāks par sliktu poļiem, latviešiem vai vēl kādam. Mēs darīsim tā, kā jūs gribēsiet. Mēs nekādā gadījumā nemēģināsim jūs arestēt un ar sasietām rokām iespiest lidmašīnā uz dzimteni, ja jūs to nevēlēsieties. Ja jūs gribēsiet iet rietumu virzienā, mēs jūs neķersim, nežmiegsim un nesitīsim. Tā ir jūsu brīvā griba. Ja varēsiet tikt cauri, tad ejiet!” izteicās Lukašenko.

Vēlāk sarunā ar žurnālistiem Lukašenko vainoja Eiropas Savienību tajā, ka tā nevēlās aktīvi risināt šo problēmu un sacīja, ka tādā gadījumā viņi paši Baltkrievijā to risinās.

Lukašenko vizīte migrantu izmitināšanas centrā notika laikā, kad Minsku pameta kārtējā lidmašīna ar cilvēkiem, kuri labprātīgi gribēja atgriezties Irākā un citviet. Sestdien ir paredzēts vēl viens reiss. Šādi Baltkrieviju būs pametuši aptuveni 1800 cilvēku.

Eiropas Savienība turpina noraidīt Lukašenko izteikto kritiku par nevēlēšanos iesaistīties krīzes risināšanā. Tās pārstāvji ir vairākkārt norādījuši, ka Eiropa ir piešķīrusi finansējumu ANO aģentūrām, kas nodarbojas ar humāno palīdzību.

Nauda ir paredzēta, lai apgādātu Baltkrievijā esošos iebraucējus ar pirmās nepieciešamības precēm un pārtiku, kā arī lai palīdzētu risināt jautājumus par viņu atgriešanos mājās. Līdzīga prakse pastāv arī Turcijā un daudzviet citur, kur atrodas migrantu nometnes.

Tomēr Baltkrievijas varasiestādes neļauj ANO aģentūru darbiniekiem brīvi un regulāri piekļūt migrantiem. Tā vietā Lukašenko vēlas, lai nauda tiktu pārskaitīta Baltkrievijas iestādēm, kas sniegtu atbalstu.

Savukārt Lietuvas iekšlietu ministre Agne Bilotaite, apmeklējot pierobežas rajonus, sacīja, ka Lukašenko ir neparedzams. Tādēļ Baltijas valstīm un Polijai ir jābūt gataviem jebkādiem pavērsieniem. Pašlaik situācija uz Lietuvas un Baltkrievijas robežas esot normalizējusies, sacīja iekšlietu ministre.

Tomēr izskan arī informācija par to, ka migranti pēdējā laikā ir mainījuši taktiku un mēģina iekļūt Lietuvā, slēpjoties kravas automašīnās.

KONTEKSTS:

2021. gada vasarā ievērojami palielinājās migrantu skaits, kas no Baltkrievijas cenšas nelikumīgi iekļūt Latvijas, Lietuvas un Polijas teritorijā. Lielākā daļa migrantu ir ieradušies no Irākas.

Baltijas valstu un Polijas amatpersonas norādīja, ka Baltkrievijas varas iestādes apzināti neliek šķēršļus robežas šķērsošanai, lai tādējādi sodītu šīs valstis par atbalstu Baltkrievijas opozīcijai un sankcijām pret Aleksandra Lukašenko režīmu.

Eiropas Savienība šādu rīcību raksturo kā hibrīdkara izvēršanu un sola palīdzēt stiprināt ES ārējo robežu.

8. novembrī liela migrantu grupa sapulcējās pie Baltkrievijas robežas ar Poliju, mēģinot iekļūt Eiropas Savienības teritorijā, bet Polija atsakās ielaist šos cilvēkus, jo uzskata, ka viņi ir nevis bēgļi, bet gan "tūristi", kas brīvprātīgi ieradušies Baltkrievijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt