Lukašenko februārī plāno rīkot referendumu par «paša rakstīto» Baltkrievijas konstitūciju

Baltkrievijas autoritārais vadonis Aleksandrs Lukašenko intervijā Krievijas propagandas raidījumu vadītājam Dmitrijam Kiseļovam pavēstījis, ka līdz gada beigām plānots publicēt jaunās Baltkrievijas konstitūcijas projektu, par kura apstiprināšanu februārī varētu notikt referendums.

“Ja nesāksies karš, nedod Dievs,” piebilda Lukašenko. Referendums tiek plānots pēc 20. februāra.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Lukašenko režīma pretinieki uzskata, ka ar jaunās konstitūcijas palīdzību Lukašenko mēģinās nostiprināt savas pozīcijas. Lukašenko intervijā Kiseļovam atzinis, ka jaunās konstitūcijas projekts esot viņa lolojums.

“Es viņu pats rakstīju. Juristi rakstīja ar spalvu, bet es diktēju, jo redzēju, kādas pilnvaras nepieciešamas man kā prezidentam, lai noturētu valsti,” teica Lukašenko.

Viņš pieļāva iespēju, ka pēc jaunās konstitūcijas apstiprināšanas varētu notikt pirmstermiņa Baltkrievijas prezidenta vēlēšanas, bet līdz tām vēl esot jāpagaida kādi trīs, četri gadi. Viņš pats vēl neesot izlēmis, vai kandidēt prezidenta vēlēšanās.

2020. gada augustā Baltkrievijā notika prezidenta vēlēšanas, par kuru uzvarētāju tika pasludināts Lukašenko. Taču opozīcija vēsta, ka notikusi vērienīga balsošanas rezultātu viltošana un patiesībā vēlēšanās uzvarēja demokrātiskās opozīcijas līdere Svjatlana Cihanouska.

Lukašenko intervijā Kiseļovam mēģināja nomelnot Cihanousku, kas dzīvo trimdā Lietuvā un mēģina no ārzemēm koordinēt cīņu pret Lukašenko režīmu. Baltkrievijas vadonis apgalvo, ka apkārt Cihanouskai spieto “CIP aģenti”.

“Svetlana nav politiķe, jūs taču zināt. Kas gan Sveta par politiķi! Viņai nav vajadzības atgriezties Baltkrievijā. Viņai viss ir šokolādē. Šeit no cietuma iznāks vīrs. Un ko tad? Viņai tur ir citi vīri,” prāto Baltkrievijas diktators.

Viņš pats jau gadiem ilgi dzīvo šķirti no sievas Gaļinas, bet laulība nav oficiāli šķirta. Lukašenko sava pēcteča lomai gatavo nevis laulībā ar Gaļinu dzimušos dēlus Viktoru un Dmitriju, bet gan jaunāko dēlu, 17 gadu veco Nikolaju, kurš dzimis ārlaulības sakarā ar citu sievieti.

Lukašenko par sev tuvu cilvēku uzskata arī Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu, ar kuru viņi esot gluži kā brāļi, nevis vienkārši draugi. Lukašenko skaidro, ka viņš un Putins uz pasauli raugoties līdzīgi.

Lukašenko izvairīgi komentēja runas par Baltkrievijas iespējamo apvienošanos ar Krieviju. Viņš atzina, ka vēl neesot pienācis īstais brīdis, lai ieviestu vienotu valūtu.

KONTEKSTS:

Protesti pret Baltkrievijas autoritārā līdera Aleksandra Lukašenko režīmu Baltkrievijā nerimst kopš 2020. gada augustā notikušajām prezidenta vēlēšanām. Par to uzvarētāju tika pasludināts līdzšinējais prezidents Lukašenko, tomēr opozīcija apsūdz režīmu plašā vēlēšanu rezultātu viltošanā un pieprasa viņa atkāpšanos. Opozīcija par patieso vēlēšanu uzvarētāju uzskata Svjatlanu Cihanousku.

Protestu kulminācijas brīdī Baltkrievijā ielās izgāja simtiem tūkstošu cilvēku. Daudzi opozīcijas atbalstītāji ir ieslodzīti vai aizbēguši uz ārvalstīm. Eiropas Savienība šogad pastiprināja sankcijas pret Lukašenko režīmu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti