Lukašenko aicina prokuratūru vēl asāk vērsties pret protestu līderiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Baltkrievijā turpinās tiesas procesi pret aizturētajiem protesta akciju dalībniekiem. Cilvēktiesību aktīvisti paziņojuši, ka par politieslodzītajiem var uzskatīt vismaz 60 personas. Savukārt Baltkrievijas pašreizējais prezidents Aleksandrs Lukašenko ir iepazīstinājis ģenerālprokuratūru ar jauno ģenerālprokuroru, aicinot ar lielāku bardzību vērsties pret aktīvistiem, kuri cenšoties destabilizēt valsti.

ĪSUMĀ:

  • Aktīvisti: Pašlaik Baltkrievijā ir vismaz 60 politieslodzīto.
  • Aktīvisti: Varas iestādes ir pielietojušas absolūti netiesiskas metodes.
  • Cilvēktiesību aktīvisti pieprasa izbeigt represijas un atbrīvot visus politieslodzītos.
  • Tikmēr notiek tiesas procesi pret apsūdzētajiem par dalību masu protesta akcijās.
  • Lukašenko tikmēr iepazīstināja ar jauno ģenerālprokuroru Andreju Švedu.
  • Lukašenko uzdevis Švedam stingrāk vērsties pret opozīcijas aktīvistiem. 
  • Lukašenko aicinājis prokuratūras darbiniekus izvēlēties, kuru pusi viņi pārstāvēs.
  • Šveds ir apsolījis, ka ielās valdīs drošība un kārtība.

Pašlaik Baltkrievijā ir vismaz 60 politieslodzīto, starp kuriem ir arī opozīcijas koordinācijas padomes prezidija locekļi Marija Koļesņikova un Maksims Znaks, ar šādu kopīgu paziņojumu ceturtdien, 10. septembrī, klajā nāca vairāk nekā 10 Baltkrievijas cilvēktiesību aizstāvības organizācijas.

Šajā paziņojumā uzsvērts, ka aktīvistu vajāšana ir politiski motivēta un tās mērķis ir apturēt šo personu politisko darbību.

Tāpat cilvēktiesību aktīvisti īpaši uzsver, ka Baltkrievijas varas iestādes ir pielietojušas absolūti netiesiskas metodes, nolaupot, ar varu cenšoties izvest cilvēkus no valsts, kā arī draudot ar fizisku izrēķināšanos. Paziņojuma autori pieprasa nekavējoties izbeigt šādas represijas un atbrīvot visus politieslodzītos.

Lukašenko aicina prokuratūru vēl asāk vērsties pret protestu līderiem
00:00 / 02:49
Lejuplādēt

Taču pagaidām šādi paziņojumi dzirdīgas ausis pašā Baltkrievijā un īpaši tās tiesībsargājošajās iestādēs, visticamāk, neatrod. Pēdējās dienās aktīvi notiek tiesas procesi pret personām, kuras aizturētas un tiek apsūdzētas par dalību masu protesta akcijās.

Piemēram, par dalību Marijai Koļesņikovai veltītā atbalsta akcijā vairākām studentēm piespriesta vairāk nekā 200 eiro liela soda nauda.

Tāpat turpinās tiesas process pret vairākiem Minskas glābšanas dienesta glābējiem, kuri izvilka no ūdens un nogādāja krastā no milicijas bēgošus un ūdenī ielēkušus protestu dalībniekus. Glābēji tiek apsūdzēti par pretošanos varas pārstāvju rīkojumiem.

Savukārt Baltkrievijas žurnālistu asociācija saņēmusi Izmeklēšanas komitejas atteikumu izmeklēt lietu par gandrīz 50 žurnālistu aizturēšanu 27. augusta protesta akciju laikā, jo žurnālistu sūdzība esot abstrakta.

Lukašenko tikmēr ceturtdien, 10. septembrī, viesojās ģenerālprokuratūrā, lai iepazīstinātu to ar jauno ģenerālprokuroru Andreju Švedu, kuram viņš iepriekš bija uzdevis daudz stingrāk vērsties pret dažādiem koordinācijas padomju koordinatoriem un aģitatoriem.

Uzrunājot prokuratūras pārstāvjus, Lukašenko aicinājis viņus izvēlēties, kuru pusi viņi ir gatavi pārstāvēt.

Viņš arī atzinis, ka pašreizējā situācijā dažreiz aizmirstas arī par likumu ievērošanu.

“Es jūs neaicinu izglābt valsti, pārkāpjot likumu. Kaut arī…

kad tiek īstenota nelietīga intervence no ārpuses, kura tiek pastiprināta no iekšpuses un vadīta no ārpuses, ziniet.. tur dažreiz..   ne likumi prātā! Ir nepieciešams spert stingrus soļus, lai apturētu visādus draņķus, kas uz to pretendē. Pašlaik situācija tāda nav,” paziņoja Lukašenko.

Savukārt Jaunieceltais Baltkrievijas ģenerālprokurors Andrejs Šveds ir apsolījis prezidentam, ka ielās valdīs drošība un kārtība, solot saknē iznīdēt jebkādas vardarbības, ekstrēmisma un sabiedriskās kārtības traucēšanas izpausmes.

KONTEKSTS:

Baltkrievijā jau vairākas nedēļas turpinās masu protesti pret 9. augustā notikušo prezidenta vēlēšanu rezultātu viltošanu. Saskaņā ar oficiālajiem rezultātiem līdzšinējais autoritārais prezidents Aleksandrs Lukašenko ieguvis 80,1% balsu, kamēr opozīcijas kandidāte Svetlana Tihanovska tikai 10,1%.

Taču opozīcija, pamatojoties uz liecībām par nepieredzēti plašiem pārkāpumiem, apgalvo, ka šie rezultāti ir viltoti.

Vēlēšanu rezultātus atteikusies atzīt arī Eiropas Savienība un citas rietumvalstis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti