Lukašenko aicina kaimiņvalstu iedzīvotājus pārcelties uz Baltkrieviju

Baltkrievijas vadonis Aleksandrs Lukašenko otrdien pavēstīja, ka plāno atvieglot Baltkrievijas pilsonības piešķiršanu Latvijas, Lietuvas un Polijas iedzīvotājiem, kas gribētu pārcelties uz viņa vadīto valsti.

Baltkrievijas parlamenta deputāts Oļegs Gaidukevičs iepriekš bija izteicies, ka nepieciešams izstrādāt attiecīgu likumprojektu, ko varētu apspriest jau septembra sesijā.

Lukašenko norāda, ka pašlaik Baltkrievijas pilsonība paātrinātā kārtībā tiek piešķirta cilvēkiem, kas ieradušies no Ukrainas.

“Ātrāk nemaz nevar, jo pie mums prezidents var uzņemt pilsonībā. Dokumentus man uz galda, un nebūs nekādas kavēšanās. Tieši tāpat būs ar lietuviešiem, latviešiem un poļiem,” teica Lukašenko.

“Mēs ar prieku uzņemsim Baltkrievijā speciālistus, kas vēlas pie mums dzīvot un strādāt. Darīsim visu, lai uzņemtu mūsu baltkrievu ģimenē kārtīgākos un labākos kaimiņus. Un ne tikai kaimiņus. Visiem, kas vēlas pie mums strādāt, pieņemt baltkrievu dzīvesveidu, laipni lūdzam, durvis ir atvērtas!”

Lukašenko piedāvājums vispirms varētu attiekties uz Rīgas jaunieti Iļju Karozu un viņa ģimeni. 16 gadus vecais Karoza nesen iekūlās starptautiskā skandālā, kad kopā ar Rīgas bērnu radio un televīzijas akadēmiju “Academy KidsTV” devās uz Vitebsku, lai apmeklētu konkursu “Slāvu bazārs”.

Pasākuma laikā Karoza izrādījis interesi par iespēju intervēt Lukašenko, un Baltkrievijas diktators tam arī piekritis.

Baltkrievijas mediji vēsta, ka Rīgas bērni esot gribējuši intervēt Baltkrievijas vadoni Aleksandru Lukašenko, un viņš ar lielāko prieku piekritis

Pēc intervijas publicēšanas Baltkrievijas propagandas medijos Latvijas Ārlietu ministrija aicināja atbildīgās iestādes izvērtēt “Academy KidsTV” braucienu uz Baltkrieviju. Noskaidrojās, ka "Academy KidsTV” darbojas bez vajadzīgās licences.

Karoza palicis Vitebskā, kur pie viņa atbraukusi arī māte Nataļja ar diviem jaunākiem bērniem. Lai gan Nataļja nodzīvojusi Latvijā 39 gadus, Latvijas pilsonību viņa nebija papūlējusies iegūt. Visi trīs bērni gan esot Latvijas pilsoņi. Tagad viņa aizbēgusi uz Baltkrieviju, jo esot baidījusies, ka Latvijas varasiestādes viņai atņems bērnus.

Iļjas vecmāmiņa, "Academy KidsTV” vadītāja Nadežda Buharova savā "Facebook" kontā pavēstījusi, ka "par interviju ar prezidentu Lukašenko akadēmiju slēdza, mēs tagad esam Latvijas ienaidnieki, bērni pasludināti par nodevējiem".

Paredzams, ka ģimene paliks Baltkrievijā, kur Iļja plāno iestāties kadetu skolā.

“Draugi bija šokā, apsveica ar pārcelšanos. Teica, ka esmu leģenda. Saņēmu zvanus gan no Krievijas, gan Latvijas,” Baltkrievijas medijiem stāstīja Iļja.

Lukašenko apsūdzējis Latvijas varasiestādes “bērnu vajāšanā”. “Lūk, demokrātija! Mēs darīsim visu nepieciešamo, lai palīdzētu šiem bērniem un viņu ģimenēm. Nav problēmu. Lai brauc pie mums! Labi bērni. Mums vietas pietiks. Varēs strādāt, topošie žurnālisti. Apmācīsim, iemācīsim, tehniku nopirksim,” sola Lukašenko, kurš ieslodzījis cietumā desmitiem baltkrievu žurnālistu tikai par to, ka viņi uzdrošinājušies kritizēt Lukašenko režīmu.

Pēdējo divu gadu laikā, kopš Lukašenko režīms pastiprināja represijas pret opozīcijas atbalstītājiem, no Baltkrievijas aizbēguši tūkstošiem cilvēku; daudzi ir apmetušies uz dzīvi Lietuvā, Polijā, Latvijā.

Pēdējā laikā Lukašenko režīms centies uzspodrināt savu tēlu, atļaujot kaimiņvalstu pilsoņiem apmeklēt Baltkrieviju bez vīzas. Pierobežā daudzi izmanto šo iespēju, lai nopirktu lētākas preces.

“Mums jāpabaro savi cilvēki, jānodrošina tirgus. Lūk, pie mums brauc kaimiņi no Lietuvas, Latvijas, Polijas, grib kaut ko nopirkt. Lai pērk!” spriež Lukašenko.

Latvijas Ārlietu ministrija jau ilgstoši atgādina par būtiskiem riskiem, Latvijas valstspiederīgajiem apmeklējot Baltkrieviju, un atkārtoti aicina to nedarīt. Turklāt joprojām spēkā ir aicinājums Latvijas valstspiederīgajiem pamest gan Baltkrieviju, gan Krieviju. Ministrijā uzsvēra, ka Lukašenko režīms joprojām atbalsta Krievijas militāro agresiju pret Ukrainu, un pret to ir vērstas nopietnas starptautiskās sankcijas.

Ministrija vērš uzmanību uz to, ka gan Latvijas, gan citi NATO valstu izlūkdienesti publiski ir brīdinājuši par Krievijas un Baltkrievijas specdienestu izvērstajām izlūkošanas un kaimiņvalstu pilsoņu vervēšanas aktivitātēm. ĀM atgādina, ka Baltkrievijā valdošā tiesiskuma trūkuma dēļ Latvijas iespējas sniegt palīdzību valstspiederīgajiem būs ļoti ierobežotas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt