Turpinoties karadarbībai Ukrainā, Krievijas armija joprojām saskaras ar rekrutēšanas problēmām. ASV domnīcas "Kara pētījumu institūts" analītiķi norāda, ka Krievijas armija cenšas mobilizēt papildu spēkus visos potenciālajos avotos, lai nostiprinātu "lielā mērā degradētās un demoralizētās apakšvienības", tomēr nespēj radīt būtiskas kaujas jaudas. Tikmēr Ukrainas armija dienvidos turpina centienus atbrīvot Krievijas okupēto Hersonu.
Cenšas atbrīvot Hersonu
Aizvadītajā diennaktī Ukrainas dienvidos valsts aizstāvji iznīcināja okupantu alternatīvas pārceltuves pār Dņepras upi un liellaivu ar okupantu karavīriem un tehniku. Iznīcinātas vairākas tehnikas vienības un teju 100 Krievijas armijas karavīru.
No okupācijas jau atbrīvoto apdzīvoto vietu iedzīvotājus Ukrainas Hersonas apgabala varas iestādes uz ziemas periodu aicina evakuēties.
Krievijas artilērija turpina apšaudīt Hersonas apgabala mierīgos iedzīvotājus un civilo infrastruktūru gar visu frontes līniju.
Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis pateicies Valsts policijai par ātru likuma un kārtības atjaunošanu tikko atbrīvotajās teritorijās.
"Starp citu, vēlos pateikties Valsts policijai par ātru likuma un kārtības atjaunošanu tikko atbrīvotajās teritorijās. Un Ukrainas Drošības dienestam – par to, ka tas tagad strādā ar ievērojamu efektivitāti. Es nevaru atklāt visas detaļas, bet, pateicoties Ukrainas drošības dienestam, mēs tagad esam pārliecināti, ka okupantiem nebūs nekāda atbalsta Ukrainas zemē," sacīja Zelenskis.
Pseidoreferendums var radīt attaisnojumu mobilizācijai Krievijā
Turpinoties karadarbībai valsts austrumos, Ukrainas aizstāvji turpina pretuzbrukumu no Harkivas apgabala Luhanskas apgabalā. Pārvaldes struktūras Krievijas okupētajos Doneckas un Luhanskas apgabalos – tā dēvētās sabiedriskās palātas – pirmdien aicināja reģionos nekavējoties rīkot referendumus par pievienošanos Krievijai.
ASV analītiķu ieskatā, šādi paziņojumi liecina par to, ka Ukrainas pretuzbrukums ienaidniekam izsauc paniku arī to cilvēku vidū, kas Kremlī pieņem lēmumus.
Pēc ekspertu domām, Kremlis varētu uzskatīt, ka daļēja aneksija var dot impulsu jaunu spēku rekrutēšanai kā Krievijā, tā anektētajās Ukrainas teritorijās. Krievijas armija cenšas mobilizēt papildu spēkus visos potenciālajos avotos, lai nostiprinātu "lielā mērā degradētās un demoralizētās apakšvienības", tomēr nespēj radīt būtiskas kaujas jaudas.
Tikmēr Luhanskas apgabala kara administrācijas vadītājs Serhijs Haidajs norādījis, ka okupanti var sarīkot viltus "referendumu", un, atbilstoši šiem rezultātiem, tie gribēs iestāties Krievijas sastāvā. Tādā gadījumā uz laiku okupētā Ukrainas Luhanskas apgabala deokupācija no Krievijas skatupunkta būtu "tiešs uzbrukums Krievijai", un tas dotu iespēju rīkot vispārējo mobilizāciju.
Zelenskis uzrunās ANO Ģenerālo asambleju
Ņujorkā otrdien sāksies ANO Ģenerālās asamblejas 77. sesija. Vairākas dienas notiekošās Ģenerālās asamblejas laikā to attālināti uzrunās arī Ukrainas prezidents Zelenskis.
"Mēs gatavojam runu ANO Ģenerālajā asamblejā. Būs svarīgi signāli no mūsu valsts. Piedalīšos arī samitā par nodrošinātību ar pārtiku. Būs arī tiešsaistes tikšanās ar amerikāņu partneriem un investoriem. Mēs darām visu, lai nodrošinātu Ukrainas vajadzību apmierināšanu visos līmeņos: aizsardzībā, finansēs, ekonomikā, diplomātijā," teica Zelenskis.
Kā piebildis Eiropas Savienības augstais pārstāvis ārlietās Žuzeps Borels, Ukraina šonedēļ būs svarīgākā tēma Ņujorkā.
KONTEKSTS:
2022. gada 24. februārī Krievijas prezidents Putins pavēlēja sākt Krievijas karaspēka iebrukumu Ukrainā. Putins apgalvoja, ka NATO gatavojas izmantot Ukrainu kā placdarmu agresijai pret Krieviju, lai gan šiem apgalvojumiem nebija nekādu pierādījumu. Ukraina uzskata, ka Putina patiesais mērķis ir iznīcināt Ukrainas valstiskumu un pakļaut šo teritoriju Maskavas kontrolei.
Karadarbības sākumā Krievija ieņēma Hersonas pilsētu, bet Ukrainas aizstāvjiem izdevās atvairīt uzbrukumu galvaspilsētai Kijivai. Krievijas karaspēks masveidā pastrādāja kara noziegumus Kijivas apgabala pilsētās, nogalinot civiliedzīvotājus. Pēc ilgas pretošanās maijā Krievijas spēku kontrolē nonāca arī stratēģiski svarīgā Mariupoles pilsēta.
Krievijas karaspēks pēc atkāpšanās no Kijivas galveno uzmanību koncentrējis uz Ukrainas austrumiem. Taču citviet okupācijas spēkiem nav izdevies būtiski pavirzīties uz priekšu. Ukraina saņem no Rietumiem arvien vairāk moderno ieroču un īsteno pretuzbrukumus, lai atkarotu okupētās teritorijas.
Septembra sākumā Ukrainas pretuzbrukumā no okupantiem atbrīvota lielāka teritorija, nekā Krievijai bija izdevies ieņemt kopš aprīļa sākuma.