Panorāma

Astoņiem Krievijas pilsoņiem aizliedz uzturēties Latvijā

Panorāma

Panorāma

Ukrainas skolas gatavojas 1. septembrim

LTV reportāža: Kijivā pirms 1. septembra skola iekārto patvertni un gaida bērnu atgriešanos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 2 mēnešiem.

Krievijas sāktajam karam Ukrainā arvien turpinoties, galvaspilsētā Kijivā tomēr gatavojas jaunajam mācību gadam un skolas gaida bērnus gan klātienē, gan attālināti. LTV paviesojās vienā no tādām skolām, kur iekārto un gaišā krāsā pārkrāso patvertni.

Dienas vidus, kad gaiteņi vēl klusi. Bet tas nav parasts vasaras brīvlaika miers. Kijivas specializētā angļu novirziena vidusskola ir viena no ļoti daudzām mācību iestādēm visā Ukrainā, kas 1. septembrī – pēc pusgadu ilga klusuma – mēģinās vērt durvis skolēniem.

Sākoties karam, mainījās viss. Pārtrūka ierastais mācību process, daļa bērnu un mācībspēku devās bēgļu gaitās, un skola kļuva par patvērumu apkārtnes iedzīvotājiem.

Skolas direktore Olga Čuprina LTV izrādīja gatavošanos jaunajam cēlienam, vispirms vedot rādīt patvertni, kur nogādāt bērnus raķešu uzlidojumu gadījumā. Tā iekārtota pagrabstāvā, bijušās šautuves telpās, kur iepriekš notikušas civilās apmācības.

“Te viss būs sadalīts klašu zonās, lai bērni uzreiz zinātu, kur iet. Un te notiks stundas gaisa trauksmju laikā. Tagad ievelkam internetu. Darām visu, lai bērniem būtu ērti,” pastāstīja Čuprina.

"Visu izkrāsosim gaišās krāsās, nebūs tik briesmīgi," viņa piebilda. Bērniem šī telpa jau esot pazīstama, jo smagākajās kara dienās daudzi kopā ar vecākiem un arī tuvāko namu iedzīvotāji, arī Olga pati ar ģimeni tur divus mēnešus nodzīvojuši, sargādamies no uzlidojumiem.

Par īpašu vietu tajā laikā bija kļuvusi arī ēdamzāle, kur Olga pati stāvējusi pie katliem, gatavojot maltīti. “Bija gaisa trauksmes, viss bija slēgts, bija komandantstundas pat vairāku dienu garumā. Tāpēc paši te gatavojām ēst, cepām pīrāgus, vārījām boršču. Un šo boršču, es domāju, mēs neaizmirsīsim nekad. Tās ļoti īpašās situācijas dēļ cilvēki teica, ka nekad neko tik garšīgu nav ēduši,” pastāstīja skolas direktore.

Tagad tur rosīsies saimnieces, kā agrākos laikos. No 1700 bērniem puse mācīsies klātienē, bet puse  attālināti, jo kopā ar vecākiem devušies bēgļu gaitās un dzīvo vai nu citās valstīs, vai citā pilsētā Ukrainā. Daļa arī gribētu nemierīgo laiku pavadīt mājās.

Kara dēļ skolā ieviestas divas maiņas. “Bērni no pirmās līdz piektajai klasei mācīsies pirmajā, bet no piektās līdz 11. klasei – otrajā maiņā. Tas tādēļ, ka tad, kad ir gaisa trauksmes, mums viņi jānogādā patvertnē, un tur var atrasties tikai 560 cilvēku. Mēs esam aprēķinājuši visu tā, lai tur visiem būtu vieta,” skaidroja Olga Čuprina.

Tā būs jauna slodze skolotājiem, bet ir karš un nav variantu, piebilda direktore. Pedagogi esot saprotoši. “Es saprotu, ka mans galvenais uzdevums ir viņus mācīt, izglītot, lai mēs būtu kā liela ģimene. Protams, tas viss būs! Bet vissvarīgākā ir viņu drošība,” uzsvēra skolotāja Oksana Josipenko.

Olga pauda, ka lielākais iedvesmas avots ir vecāku vēstules, kuri rakstījuši un lūguši skolai būt. Un arī tādu baiļu kā agrāk vairs neesot, tā vietā ir spīts un ticība, ka viss izdosies.

Olga Čuprina, direktore Kijivas skolā, kur gatavojas jaunajam mācību gadam, 2022.gada augusts.
Olga Čuprina, direktore Kijivas skolā, kur gatavojas jaunajam mācību gadam, 2022.gada augusts.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti