Panorāma

Harkivas apgabala vadītājs: šī ziema būs ļoti smaga

Panorāma

Panorāma

LTV Izjumā: pabeigta 447 līķu ekshumācija masu apbedījumos

LTV Izjumā: Pabeigta 447 līķu ekshumācija masu apbedījumos

Atbildīgie tiks sodīti – šāda apņēmība bija Ukrainas amatpersonām piektdien, noslēdzoties ekshumācijas procesam masu apbedījumos mežā Izjumā, kas nesen atbrīvota no Krievijas okupācijas. Tur Harkivas apgabala prokuratūras vadītājs Latvijas Televīzijai norādīja, ka ekshumētas 447 cilvēku mirstīgās atliekas, starp tām arī bērnu.

Diena ir lietaina, nomākusies un pelēka. Izjumas apbedījumus piepilda pareizticīgo lūgsnas par mūžībā aizgājušo dvēseļu mieru. Tās skaita Ukrainas bruņoto spēku kapelāns, Kijivas patriarhāta pareizticīgo baznīcas priesteris Jurijs Potikuns.

Oficiāli noslēdzas vairāku simtu kapavietu ekshumācija, kas ilgusi nedēļu. Masu apbedījumi priežu mežā Izjumā atklājās šomēnes pēc pilsētas atbrīvošanas no Krievijas karaspēka okupācijas.

"Tas nav tikai šeit. Tā ir gan Mariupole, gan Buča, gan arī citi ciemi šeit Harkivas apgabalā. Lido lādiņi un raķetes. Tā ir ļoti liela traģēdija mūsu tautai. Man bija svarīgi šeit būt, man par katru aizgājušo sāp sirds," uzsvēra priesteris Potikuns.

Daudz cilvēku gājuši bojā, un viņu ķermeņi sakropļoti Krievijas artilērijas un raķešu apšaudēs pavasarī, kad Krievija uzbruka Izjumai un to okupēja. Bet atklātas arī liecības par spīdzināšanu. Ekshumētas 447 cilvēku mirstīgas atliekas, norādīja Harkivas apgabala prokuratūras vadītājs Oleksandrs Filčakovs. Starp mirušajiem ir pieci bērni un 22 Ukrainas bruņoto spēku karavīri.

Harkivas apgabala prokuratūras vadītājs Oleksandrs Filčakovs

"Ļoti daudz faktu, ļoti daudz ķermeņu ar nodarītiem miesas bojājumiem. Ir līķi ar virvi uz kakla, ar sasietām rokām, salauztiem kauliem, nogrieztiem dzimumorgāniem, ir ar ložu atstātiem ievainojumiem," pastāstīja Filčakovs.

Noslēdzoties ekshumācijas procesam, Izjumā ieradās arī Eiropas Savienības valstu vēstnieki. Viņu vidū bija arī Latvijas vēstnieks Ukrainā Ilgvars Kļava.

Viņš sacīja, ka ieradies, "lai savām acīm atbrīvotajās teritorijās redzētu Krievijas kara noziegumu sekas un pēdas. "Mums, Latvijas sabiedrībai, tas nav nekas nezināms. Mēs zinām, ka aiz krievu okupācijas paliek līķi un noziegumi, tiek slēptas noziegumu pēdas un melots pēc tam. Te tas viss ir atklāti redzams. Vai tā ir Latvijas vēsture, vai Polijas vēsture, vai tagad mūsdienās tā ir Ukraina, tas ir viens un tas pats," stāstīja vēstnieks.

Redzētais viņu ļoti iespaidojis.

Viņš stāstīja: "Šokējoši, jo tu jūti arī visu šo smārdu. Tu jūti, ko nozīmē karš un kara upuri. To visu redzēt savām acīm – šokējoši. Tu domā – kā tas mūsdienās vispār ir iespējams? Bet ir. Diemžēl..."

Katrām ekshumētajām mirstīgajām atliekām pirms pārapbedīšanas nozīmētas tiesu medicīniskās ekspertīzes. Ierosināts kriminālprocess par kara laika likumu pārkāpšanu un tīšām slepkavībām.

Izjumā noslēdzoties ekshumācijas procesam masu apbedījumos, atbraukušie Eiropas Savienības dalībvalstu vēstnieki solīja turpināt atbalstīt Ukrainu tās izmeklēšanās par Krievijas pastrādātiem kara noziegumiem okupētajās teritorijās.

Latvijas vēstnieks Ukrainā Ilgvars Kļava

Nesen atbrīvotajās Harkivas apgabala teritorijās ziema būs ļoti grūta

Izjumā bija ieradies arī Harkivas apgabala vadītājs Olehs Siņehubovs. Viņš uzsvēra: "Te redzam, ko Krievijas Federācija dara mūsu zemē, nogalinot mūsu līdzpilsoņus, sievietes, bērnus, sagraujot mūsu mājas. Un tas nav netīšām, tā ir mērķtiecīga mūsu nācijas iznīcināšana. Tas faktiski ir genocīds, un šeit tas ir izgaismots."

Krievijas okupācijā pašlaik joprojām ir 6% apgabala. Apgabalā strādā, lai atjaunotu kritisko infrastruktūru cilvēkiem, kā arī elektrības padevi. "Cenšamies arī ātri saremontēt dzīvojamo fondu, nodrošināt apkuri, lai sagatavotos ziemai. Tomēr skaidri saprotam, ka ziema mums būs ļoti smaga," norādīja Siņehubovs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti