Panorāma

Žurnālists no Hersonas: “Sajūta, ka nevari brīvi ieelpot”

Panorāma

Likteņdārzā top Ukrainas saulespuķu aleja

Londonā diskutē par sievieti medicīnā un zinātnē

Londonā diasporas mediķi diskutē par sievietēm medicīnā un zinātnē

Medmāsām ir būtiska loma arī medicīnas zinātnē – tas, līdztekus izaicinājumiem un inovācijām ir galvenais secinājums no diasporas mediķu rīkotās konference „Sieviete medicīnā un zinātnē Latvijā un pasaulē”. 

Karaliskās Psihiatru koledžas plašajās telpās sestdien tika diskutēts ne tikai par izaicinājumiem, ar kādiem saskaras sievietes medicīnā un zinātnē, bet arī par daudzām citām tēmām.
Viena no šī brīža aktualitātēm ir plašāka medmāsu iesaiste.

"Vajag vairāk investēt medmāsu izglītībā, lai viņas varētu piedalīties zinātnē un aprūpes, apgādes veicināšanā.

Jo viņām ir ļoti daudz pieredzes ne tikai no veselības skatpunkta, bet arī vispusīgi, jo viņas pavada ļoti daudz laika ar pacientiem," sacīja Pasaules Veselības organizācijas māsu un vecmāšu politikas padomniece Eiropas birojā Margrieta Langins.

"Māsu uzdevums ir rūpēties par visa pacienta, visa ķermeņa vajadzībām, nevis vienu tikai ļoti specifisku zonu, kuru bieži vien ārstē ārsts. Līdz ar to es ticu, ka arī māsām var uzticēt vadības lomu un veidot saturu, veidot vajadzības. Es arī ticu, ka viņām tas izdodas, ja mums dod to iespēju," komentēja Latvijas Bērnu slimnīcas māsa Madara Blumberga.

Vienā no darba grupām tika demonstrēts jauns veids, kā bez adatu palīdzības paņemt asinis, to demonstrēja māsa, kura tagad strādā ar inovāciju ieviešanu.

"Bija ļoti, ļoti būtiski uzaicināt Patu kā vienu no diskusijas dalībniekiem, lai parādītu, kā māsas var darboties inovāciju jomā, māsa var darboties ar industriju, sadarboties, un, pats galvenais, ka māsas var ietekmēt pacientu veselības aprūpes rezultātus," norādīja klīnisko pētījumu speciāliste no Mančestras Dace Dimza-Džonsa.

Izraisījās arī diskusija par to, cik viegli vai grūti ir savienot karjeru ar bērnu audzināšanu.

"Tas nav godīgi pret sievietēm, par to ir jārunā. Ir tomēr diemžēl jāizdara izvēles kaut kādā zināmā mērā, varbūt tā karjera būs jāatliek uz kādu laiku, ja tu gribi bērnus.

Vai varbūt izvēlēties sākumā neordināru ceļu, kur tu no sākuma piedzemdē bērnus un karjeru izveido vēlāk, jo tāda opcija arī pastāv. Par ko mēs mazāk runājam, mēs gribam tā – no skolas uz universitāti. Un tad zinātniska karjera," stāstīja Londonas Universitātes koledžas izglītības socioloģijas lektore Olga Cara.

 „Diasporas māsu un vecmāšu apvienības” "Youtube" kanālā ikvienam iespējams noskatīties konferences diskusijas.

"Konference ir ārkārtīgi vērtīga. Pirmkārt, tā saved kopā cilvēkus, kas satiekas un nākotnē varbūt veidos sadarbību, kas viens otram palīdzēs, kāds kādu ieteiks vai nu darbam Latvijā no diasporas vai otrādi, kādus apmaiņas projektus ārpus Latvijas. Bet šeit arī rodas idejas konkrētiem darbiem," norādīja konferences organizatore Karīna Beinerte.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt