Panorāma

Panorāma

Panorāma

Deinstitucionalizācija norit pēc plāna

Lietuvas «Agrokoncernas» darījumi ar Putina draugu

Lietuvas valdošās partijas līdera firmai darījumi ar sankcijām pakļauta Krievijas oligarha uzņēmumu

Lietuvas valdošās partijas līderim Ramūnam Karbauskim piederošā kompānija "Agrokoncernas" importē mēslošanas līdzekļus no "Minudobrenija". Tas ir Krievijas uzņēmums, kura akciju kontrolpakete pieder starptautiskajām sankcijām pakļautajam Krievijas oligarham Arkādijam Rotenbergam. Šādu informāciju ceturtdien, 8. novembrī, publiskoja Lietuvas Radio un Televīzija.

Ramūns Karbauskis ir Lietuvas valdošās Zemnieku un zaļo partijas līderis. Amata valdībā viņam nav, taču ir mandāts kaimiņvalsts parlamentā, kur, pēc dažādiem datiem, viņš darbojas kā pelēkais kardināls. Agronoma izglītību ieguvušais Karbauskis deviņdesmito gadu sākumā dibinājis uzņēmumu "Agrokoncernas". Turpmākajās dekādēs tas kļuva par vienu no lielākajām agrārajām grupām Lietuvā, bet īpašnieks – par vienu no bagātākajiem cilvēkiem valstī. Paplašinoties "Agrokoncernas" dibinājis arī meitasuzņēmumu Latvijā – Dobelē bāzēto "Latagrokoncernu".

Kā ziņo Lietuvas sabiedriskie mediji, savus pārdošanā piedāvātos mēslošanas līdzekļus agrārā grupa importē arī no Krievijas prezidenta Vladimira Putina bērnības drauga Arkādija Rotenberga, kurš kopš 2014.gada ir iekļauts starptautisko sankciju sarakstā.

Rotenbergam pieder vairāk nekā 80% uzņēmuma "Minudobrenija" akciju, taču pats uzņēmums "melnajā sarakstā" nav iekļauts. Tiek ziņots, ka Lietuvas "Agrokoncernas" mēslošanas līdzekļus no "Minudobrenija" iepērk ar Dubaijā bāzētu starpniekfirmu.

Lietuvas valdošās partijas līderis Karbauskis apgalvo, ka nemaz nav zinājis, no kā "Agrokoncernas" iepērk mēslošanas līdzekļus. "Kā es varēju zināt? Realitātē es nepiedalos šīs kompānijas aktivitātēs. Laikam jau kādus 20 gadus," skaidroja Karbauskis.

Jautāts par šādu darījumu morālo dabu, Karbauskis gan paziņoja, ka problēmu nesaskata, jo konkrēta uzņēmuma nosaukums Eiropas Savienības sankciju sarakstā nav iekļauts. Turklāt, pēc viņa apgalvojumiem, mēslošanas līdzekļus no "Minudobrenija" importē gandrīz visi šajā nozarē strādājošie Lietuvas un Eiropas uzņēmumi.

Aicināts komentēt situāciju, Zemnieku un zaļo partijas pārstāvis, Lietuvas premjers Sauļus Skvernelis, kurš gada sākumā kritizējis ekonomiskās sadarbības trūkumu starp Lietuvu un Krieviju, paziņojis, ka Karbauska biznesa darīšanās viņu neinteresējot. Viņš arī paudis pārliecību, ka starptautisko sankciju saraksts Lietuvā tiek pilnībā ievērots.

Taču citās domās ir politikas analītiķi.

"Tas nav jautājums par to, vai Lietuvas kompānijas var iepirkt mēslojumu no Krievijas.  Tas ir jautājums par Lietuvas politiķiem. Vai viņi ir saistīti ar biznesu, kas iejaucas citu valstu vēlēšanās un dara ne to vien?" sprieda Krievijas politikas eksperts Mariuss Laurinavičs.

Tiesa, pēc sižeta parādīšanās Lietuvas Radio un Televīzijā "Agrokoncernas" paziņojis – ja reiz "Minudobrenija" pieder Rotenbergam, tā mēslojumus uzņēmums vairs neiegādāsies.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti