Lietuvas tiesas apmierina 99% lūgumu ļaut noklausīties personu telefona sarunas

Lietuvas tiesas apmierina gandrīz 99% prokuratūras lūgumu veikt telefona sarunu noklausīšanos, liecina Lietuvas Valsts tiesu pārvaldes apkopotie dati.

Kritiķi norāda, ka tāda statistika varētu liecināt par tiesu bezatbildīgu attieksmi, tomēr tiesneši uzstāj, ka viņu iespējas ir lielā mērā ierobežotas.

Lietuvas Valsts tiesu pārvalde informēja, ka rajonu tiesas pagājušajā gadā ir izskatījušas 12 332 lūgumus saistībā ar informāciju, kas pārvadīta caur elektroniskās saziņas tīkliem.

Prasības pilnībā tika apmierinātas 11 975 gadījumos, bet 203 gadījumos - daļēji apmierinātas. Prokuratūras lūgumu par sarunu noklausīšanās sankcionēšanu tiesa noraidīja 154 gadījumos, kas ir 1,2% no visiem prasījumiem.

Līdzīga statistika bijusi arī citos gados.

Viļņas Universitātes Starptautisko attiecību un politikas zinātnes institūta asociētais profesors Ķēstutis Girņus aģentūrai BNS teica, ka tāda statistika ir satraucoša, jo liecina par nepietiekamu tiesu uzmanību pret iedzīvotāju privātuma aizsardzību.

"Tas nozīmē, ka tiesas automātiski apmierina prokuratūras prasības, neizskatot dziļāk lietas būtību. Tiesām vajadzētu just lielāku atbildību un noraidīt prasības, par kurām tām nav atbilstošas informācijas," klāstīja eksperts.

Savukārt Lietuvas Tieslietu padomes priekšsēdētājs Egidijs Lauziks teica, ka tiesām "pamatā ir jāatsaucas uz prokurora sniegto informāciju: jāizvērtē tā un jāpārliecinās, vai prasītie pasākumi atbilst likumam un vai tie palīdzēs atrisināt noziegumus".

Lietuvas Valsts tiesu pārvaldes sniegtā informācija neatspoguļo precīzu personu skaitu, kurām pērn Lietuvā veikta telefonu sarunu noklausīšanās, jo dažos gadījumos prasības tiesā tiek iesniegtas vairākkārt, kā arī dažos gadījumos tiek sankcionēta vairāku personu sarunu noklausīšanās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti