Lietuvas psihologs: Karantīnas laikā mēs esam pieraduši pie melnbaltā pasaules skatījuma

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Lietuvā no 1. jūlija beidzas Covid-19 pandēmijas dēļ izsludinātais karantīnas režīms, bet psihologs Oļegs Lapins uzskata, ka daudziem cilvēkiem atgriešanās pie normāla dzīves ritma nebūs viegla, jo karantīnas laikā mēs esam pieraduši citādi uztvert apkārtējo pasauli.

Lapins norāda, ka tagad atkal nāksies doties uz darbu vai skolu, skatīties acīs tiem cilvēkiem, ar kuriem mēs pandēmijas laikā tik viegli iesaistījāmies virtuālās vārdu kaujās interneta vidē.

“Iziešana no karantīnas prasīs, pirmkārt, pašdisciplīnu, jo atkal vajadzēs piespiest sevi celties, iet, nekavēt. Tas prasīs būt kontaktā ar realitāti,” intervijā Lietuvas Radio secina Lapins.

Mūsu smadzenēm patīk virtuālā realitāte

Lietuvas psihologs Oļegs Lapins
Lietuvas psihologs Oļegs Lapins

“Protams, pandēmija vairumam no mums izmainīja dzīves ritmu. Mēs vairāk gulējām, mazāk kustējāmies, lielāko daļu laika pavadījām pie datora vai telefona.

Tādēļ dabiski, ka mainījusies mūsu psihe, muskuļi un dienas ritms. Saruka tiešais kontakts ar cilvēkiem, bet tā vietā nāca saziņa internetā.”

Psihologs uzsver, ka reāla saskarsme ar cilvēkiem būtiski atšķiras no virtuālās vides. “Ja jūs ikdienā redzat galvenokārt bildītes ekrānā vai vispār tikai melnu bildi, jūs dzīvojat virtuālā pasaulē. Mūsu psihei tas patīk, tai patīk šī virtuālā realitāte. Tas notiek uz vienkāršošanas rēķina, jūs sākat vienkāršot pasauli.”

Lapins uzskata, ka karantīnas laikā cilvēki ir pieraduši pie melnbaltā pasaules skatījuma, vēl vairāk sākuši dalīt pārējo sabiedrību “savējos” un “svešiniekos”.

“Ja es gribu kādu aizvainot, bet vienlaikus vicinos ar valsts simboliem, tad pamēģini tik man aizrādīt: kas, tu necieni valsts simbolus? Tad nu ir pastiprinājusies šādu primitīvu paņēmienu izmantošana ne tikai pie mums Lietuvā, bet visā pasaulē,” secina Lapins.

Atgriešanās realitātē prasīs pašdisciplīnu

Pēc viņa domām, karantīnas laikā cilvēki ir kļuvuši bezatbildīgāki, vairs negrib atbildēt par savu rīcību. “Piemēram, skolēnu ikdiena. Pirms pandēmijas skolēni no rīta cēlās un gāja uz skolu. Viņiem bija jāuzņemas atbildība: nenokavēt, apmeklēt stundas, izpildīt mājasdarbus.

Bet tagad viņš no rīta pamostas un var piedalīties stundā, neizkāpjot no gultas, paralēli skatoties kādu filmu. Viņam šķiet, ka tagad ir vairāk brīvības un iespēju neko nedarīt.”

Lapins spriež, ka atgriešanās pie normāla dzīves ritma nebūs viegla un prasīs no cilvēkiem pašdisciplīnu. “Atkal vajadzēs piespiest sevi celties, iet uz darbu, nekavēt.

Atkal būs jānonāk kontaktā ar realitāti, vajadzēs tikties ar cilvēkiem, pret kuru uzskatiem tu protestē “Facebook” vidē. Tagad tev atkal būs jāskatās viņiem acīs, jārunā ar viņiem un jāpārliecinās, ka viss nav tik vienkārši, pasaule nav melnbalta.”

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti