Lietuvas prezidents uzliek veto Seima lēmumam pazemināt procentu barjeru ievēlēšanai parlamentā

Lietuvas prezidents Gitans Nausēda ceturtdien uzlicis veto parlamenta pieņemtajiem likuma grozījumiem vēlēšanu likumā, kas paredz pazemināt procentu barjeru ievēlēšanai parlamentā no 5% līdz 3% politiskajām partijām un no 7% līdz 5% koalīciju sarakstiem.

"Prezidents uzlika veto likumam par Seima vēlēšanām un nosūtīja to atpakaļ izskatīšanai parlamentā," ziņu aģentūru BNS informēja Nausēdas padomnieks Antans Manstavičs.

"Zemākas vēlēšanu barjeras noteikšana daudzmandātu apgabaliem novestu pie lielākas Seima sadrumstalotības, sarežģītu valdības koalīcijas izveidošanu un traucētu raitu Seima un valdības darbu," Lietuvas prezidenta kancelejas izplatītajā paziņojumā citēts Nausēdas teiktais.

Viņš uzsvēris, ka vēlēšanu barjeras samazināšana nozīmēs mazākas frakcijas Seimā un lielāku valdības nestabilitāti.

"Problēmu, kad pilsoņi ir vīlušies demokrātiskās institūcijās, nevar risināt ar sasteigtiem un maz apspriestiem grozījumiem vēlēšanu likumos," sacījis Nausēda.

Lietuvas prezidents norādīja, ka nepietiekami ir centieni atsevišķās jomās likumdošanas procesā aktīvāk iesaistīt pilsoņus un ekspertus.

Viņaprāt, likuma grozījumi, no kuriem var būt atkarīgs vēlēšanu iznākums, ir jāpieņem atbildīgi, ievērojot konstitucionālos principus un izveidojušās tradīcijas.

Nausēda arī pauda, ka grozījumu ieviešana nozīmētu, ka iekļūšanai parlamentā ir jāpārvar zemāka barjera nekā pašvaldību un Eiropas Parlamenta vēlēšanās. Likuma pieņemšanā pienācīgi netika ņemta vērā konstitucionālā izpratne par Seimu kā tautas pārstāvniecību, viņš teicis.

Prezidents uzsvēris, ka lēmums samazināt iekļūšanai Seimā nepieciešamā atbalsta barjeru nepilnu gadu pirms parlamenta vēlēšanām ir pretrunā pozitīvai vēlēšanu pieredzei, kas nostiprināta starptautisko organizāciju normās.

Iepriekš Nausēda bija paudis atbalstu ierosinājumam iekļūšanai Seimā nepieciešamā atbalsta slieksni samazināt līdz attiecīgi 4% un 6%.

KONTEKSTS:

Par vēlēšanu likuma grozījumiem Seims nobalsoja 10.decembrī.

Balsojumam par valdošās Zemnieku un zaļo savienības līdera Ramūna Karbauska un nelielās valdošajā koalīcijā neietilpstošās Centra partijas vadītāja Nagļa Puteiķa ieteikto grozījumu Seima sēdē reģistrējās 71 deputāts - minimālais skaits, kas nepieciešams grozījuma pieņemšanai.

Par procentu barjeras pazemināšanu nobalsoja 60 deputāti, pret - viens, bet astoņi parlamenta locekļi no balsošanas atturējās.

Iepriekšējā nedēļā koalīcijas rosinātos grozījumus neizdevās pieņemt, jo opozīcijai izdevās izjaukt kvorumu.

Opozīcijas politiķi, kas iepriekš brīdināja, ka procentu barjeras pazemināšana "pārvērtīs Seimu Bābeles tornī", uzreiz pēc balsojuma pauda gatavību vērsties pie prezidenta un lūgt viņu izmantot veto tiesības, lai grozījumu bloķētu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti