Lietuvas prezidents: Tikai izglītoti cilvēki varēja panākt valsts neatkarību

Lietuvas prezidents Gitans Nausēda svētdien Valsts atjaunošanas dienas runā pievērsās izglītības jautājumiem, uzsverot, ka tikai izglītoti cilvēki varēja panākt valsts neatkarību.

"Tikai apgaismoti un izglītoti cilvēki, kurus vadīja kopīgs mērķis, varēja panākt lūzumu Lietuvas neatkarības jautājumā un noturēties pretī svešu varu spiedienam. Viņu vērtīgais mantojums palīdzēja Lietuvai tikt galā ar izaicinājumiem, kas sekoja, un turpināt virzīties uz priekšu," sacīja Nausēda ceremonijā Viļņas Simona Daukanta laukumā, kurā tika pacelti Baltijas valstu karogi.

"Tāpēc šajā 16.februārī es aicinu jūs ne tikai pieminēt pagātnes vēsturiskos sasniegumus un parādīt cieņu varoņiem, kuri izveidoja valsti, bet arī vērst mūsu domas un sirdis uz nākotni," uzsvēra Nausēda.

Viņš norādīja, ka Lietuvas nākotne būs atkarīga no tā, kā izglītības sistēma spēs piemēroties mūsdienu realitātēm.

"Uzskatu, ka izglītība mūs var atkal pacelt tāpat kā pirms simt gadiem, likt sapņot lielus sapņus. Mūsu bērnu nākotni veidos Lietuvas izglītības sistēmas spēja piemēroties 21.gadsimta vējiem. Brīvas sabiedrības nākotnes labklājība nav šķirama un vērtībām un prasmēm, kuras mēs nododam nākamajām paaudzēm. Mēs nevaram izveidot stingru ekonomiku bez izglītības un zinātnes progresa. Mēs nevaram radīt svaigas un oriģinālas idejas bez stipras un dinamiskas akadēmiskās kopienas," teica Lietuvas prezidents.

Viņš uzsvēra, ka izglītībai jābūt pieejamai visiem Lietuvas bērniem.

"Mēs vairs nedrīkstam zaudēt talantus, ja vēlamies izveidot gaišāku nākotni mūsu valstij. Mums jānodrošina izglītība, kas ir sociāli godīga un pieejama visiem Lietuvas bērniem, lai kur viņi nedzīvotu. Mums jākoncentrējas uz to, lai sasniegtu labāko iespējamo progresu visās jomās - no pirmsskolas līdz augstākajai izglītībai, jo tas ir vienīgais veids, kā izaudzināt jaunu brīvu un neatkarīgu nācijas veidotāju paaudzi," sacīja Nausēda.

Lietuva svētdien svin Valsts atjaunošanas dienu - 102.gadskārtu, kopš pieņemts akts par neatkarības atjaunošanu, proklamējot Lietuvas Republiku.

1918.gada 16.februārī Lietuvas nacionālās atmodas tēva Jona Basanaviča vadītā Lietuvas Padome Viļņā parakstīja dokumentu, kurā pasludināja, ka Lietuva atjauno neatkarīgu, uz demokrātiskiem pamatiem balstītu valsti ar galvaspilsētu Viļņā un norobežojas no visām valstiskajām saitēm, kādas tai jebkad bijušas ar citām tautām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti