Lietuvas prezidents apžēlo divus Krievijas spiegus; Viļņa un Maskava īsteno spiegu apmaiņu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Lietuvas prezidents Gitans Nausēda apžēlojis divus par spiegošanu notiesātus Krievijas pilsoņus, tostarp Federālā drošības dienesta darbinieku.  Pēc šī lēmuma Lietuva un Krievija piektdien veikušas spiegu apmaiņu - Lietuva Krievijai nodevusi divus par spiegošanu notiesātus tās pilsoņus, ko dienu iepriekš apžēlojis prezidents Gitans Nausēda, bet Krievija Lietuvai - divus par spiegošanu notiesātus Lietuvas pilsoņus un vienu Norvēģijas pilsoni, paziņojis Lietuvas prezidenta birojs.

Lietuvas prezidents apžēlo divus Krievijas spiegus; Viļņa un Maskava īsteno spiegu apmaiņu
00:00 / 02:38
Lejuplādēt

Lietuvas prezidenta preses dienests piektdien, 15. novembrī, no rīta paziņoja par divu Krievijas pilsoņu apžēlošanu, kas notiesāti par spiegošanu, taču norādīts, ka prezidents Gitans Nausēda attiecīgos dekrētus parakstījis jau ceturtdien.

Gan Nikolaju Fiļipčenko, gan Sergeju Moisejenko par spiegošanu Krievijas labā notiesāja 2017. gadā. Abi cietumsodu izcieš Lietuvā.

Moisejenko piespriests desmit ar pusi gadu cietumsods, atzīstot par vainīgu par Lietuvas bruņoto spēku virsnieka savervēšanu.

Savukārt Fiļipčenko saskaņā ar Lietuvas drošības iestāžu ziņoto ir Krievijas Federālā drošības dienesta darbinieks. Viņam par spiegošanu piesprieda 10 gadu cietumsodu. Fiļipčenko Lietuvā aizturēja 2015. gadā, kad viņš bija ceļā no Baltkrievijas uz Krievijas Kaļiņingradas apgabalu. Viņu atzina par vainīgu viltotu dokumentu izmantošanā, lai mēģinātu slēpt savu identitāti, kā arī vairākkārtēju nelikumīgu Lietuvas robežas šķērsošanu.

Lietuvas drošības iestādes paziņoja, ka Fiļipčenko mēģinājis savervēt Lietuvas Vadības apsardzes departamenta darbiniekus, lai viņi uzstādītu noklausīšanas ierīces iepriekšējās Lietuvas prezidentes Daļas Grībauskaites darba kabinetā un rezidencē.

Saskaņā ar vienošanos pēc sarunām, kas ilgušas ilgāku laiku, Maskavai tagad vajadzētu apžēlot divus Lietuvas pilsoņus, kas 2016. gadā notiesāti Krievijā - Jevgeņiju Mataiti un Aristīdu Tamošaiti. Tā vēsta ziņu aģentūra BNS, atsaucoties uz avotiem.

Tamošaitim Maskavas tiesa piesprieda 12 gadus cietumā. Bet Mataitim, Lietuvas un Krievijas dubultpilsonim, Kaļiņingradas tiesa piesprieda 13 gadu cietumsodu par valsts nodevību.

Krievija abus apsūdzēja par Lietuvas militārā izlūkdienesta uzdevumu izpildi.

Lietuvas iestādes nekad nav komentējušas saistību ar šīm personām.

Lietuvas prezidents abus notiesātos Krievijas spiegus apžēloja pēc tikko apstiprinātajām izmaiņām Lietuvas kriminālkodeksā. Labojumi precizē prezidenta pilnvaras apžēlot par spiegošanu notiesātas personas, par kurām panākta starpvalstu vienošanās par spiegu apmaiņu. Grozījumus pagājušajā nedēļā apstiprināja Lietuvas Seims, bet šīs nedēļas sākumā tos parakstīja prezidents.

"Lietuvas pilsoņi Jevgeņijs Mataitis un Aristīds Tamošaitis atdoti Lietuvai un pašlaik atgriežas pie savām ģimenēm," žurnālistiem piektdien pēcpusdienā pastāstījis prezidenta padomnieks Jons Vītauts Žuks.

Vienlaikus Lietuvai nodots bijušais Norvēģijas robežsargs Frūde Bergs, kuram Krievijas tiesa aprīlī piesprieda 14 gadu ieslodzījumu par spiegošanu. Viņš nogādāts uz Norvēģijas vēstniecību Viļņā.

Norvēģijas premjere Erna Solberga atzinīgi novērtēja Berga atbrīvošanu un pateicās Lietuvai par „sadarbību un pūliņiem”.

 Apmaiņas operācijā vienā no abu valstu robežkontroles punktiem Lietuva savukārt Krievijai nodevusi Nikolaju Fiļipčenko un Sergeju Moisejenko, kuri 2017.gadā tika notiesāti par spiegošanu un līdz apžēlošanai atradās ieslodzījumā Lietuvā.

Lietuva skaidro, ka apmaiņa bijusi rūpīgi izplānota un to uz robežas veikuši pieredzējuši izlūkdienesta darbinieki.  

“Valstij ir jāaizstāv savi pilsoņi un jāpielieto visi tai pieejamie līdzekļi tā vārdā. Pilsoņiem ir jāzina, ka valsts viņus nepametīs. Tas ir viens no uzticēšanās stūrakmeņiem mūsu pašu valstij. Lietuviešu brīvība ir neiedomājami nozīmīga vērtība un tā nepārtraukti ir jāsargā,” uzsvēra Lietuvas prezidenta padomnieks Jons Vītauts Žuks.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti