Lietuvas politiķi cenšas, lai Dalailamas vizīte būtu nemanāma

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Tuvojoties septembrī paredzētajai Tibetas budistu garīgā līdera Dalailamas vizītei Viļņā, Lietuvas politiķi cenšas, lai Dalailamas vizīte būtu pēc iespējas nemanāma, raksta avīze „Lietuvos rytas”.

Viļņā Dalailama ieradīsies 12.septembrī no Rīgas pēc Seima Tibetas atbalsta grupas ielūguma un uzturēsies tur divas dienas. Deputātu grupa lūgusi Seima vadībai atļauju politiķu tikšanos ar augsto viesi rīkot parlamenta ēkā. Šāda atļauja dota, lai gan izskanējuši arī ieteikumi tikties ārpus Seima, taču paši Seima vadītāji ar Dalailamu tikties atteikušies, uzsverot, ka viņa vizīte ir privāta.

Kā atzinusi Seima Tibetas atbalsta grupas vadītāja Daļa Kodīte, pēc viņas rīcībā esošās informācijas, Ārlietu ministrija izstrādājusi ieteikumus oficiālajām Lietuvas amatpersonām nepievērst šai vizītei nekādu uzmanību un netikties ar Dalailamu.

Pēc viņas sacītā, šādas nostājas iemesli ir skaidri, bet vairīšanās tikties ar vienu no pasaules garīgajām un morālajām autoritātēm Lietuvai godu nedara. „Ko tādā gadījumā ir vērts mūsu sauklis par "drosmīgu valsti"? Drosmīga valsts - bez drosmīgiem politiķiem?” vaicājusi deputāte.

Nesen Kodīte medijiem atgādināja, ka Nobela Miera prēmijas laureāts Dalailama bijis kopā ar Lietuvu tolaik, kad starptautiskās sabiedrības atbalsts tai pēc neatkarības atjaunošanas bijis vitāli nepieciešams, „stiprinot lietuviešos cerību, ka taisnības meklētāji nevar zaudēt”. „To pašu var teikt par Tibetas tautu, kurai šobrīd kā vēl nekad vajadzīgs pasaules atbalsts un reāla palīdzība, par ko savos ceļojumos nenoguris runā Dalailama,” viņa norādīja.

Lietuvā Dalailama jau viesojies 1991. un 2001.gadā. Pēdējā reizē viņu pieņēma Lietuvas prezidents Valds Adamkus. Toreiz gan tika uzsvērts, ka viņu tikšanās ir privāta, bet, kā atgādina laikraksts, šīs tikšanās dēļ Adamkus prezidenta pilī ieradies no slimnīcas, kur viņam pirms tam veikta apendicīta operācija.

Dalailamas trešās vizītes rīkotāji tika lūguši arī pārcelt 12.septembrī paredzētās plenārsēdes sākumu, kas sakrīt ar tikšanās sākumu, taču šis lūgums noraidīts.

Seima vicespīkers Aļģirds Sīss izteicies, ka ciena Dalailamu, bet vienlaikus nav vairījies atzīt, ka Tibetas garīgā līdera vizītes dažādās pasaules valstīs kaitina Ķīnu.

Tomēr parlamenta vadības atteikumu tikties viņš skaidrojis ar citiem iemesliem. Pēc Sīsa teiktā, Seima valde jau iepriekš pieņēmusi lēmumu, ka šajā pusgadā netiks rīkoti nekādi pasākumi, kas nav saistīti ar Lietuvas prezidentūru Eiropas Savienībā, un nekādi izņēmumi netiek pieļauti.

Tiesa gan, kā norāda laikraksts, Lietuvas Ārlietu ministrija Dalailamam nolēmusi piešķirt īpaša viesa statusu, kas paredz apsardzi, transportu un iespēju viņu sagaidīt lidostā pie lidmašīnas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti