Labrīt

Olimpiskā vizītkarte: BMX riteņbraucējs Māris Štrombergs

Labrīt

EK Junkera vadībā samazinājusi jauno likumdošanas priekšlikumu skaitu

Lietuvas militārā pilsēta Rukla – vieta, kur sadzīvo bēgļi un karavīri

Lietuvas militārā pilsēta Rukla – vieta, kur sadzīvo bēgļi un karavīri

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Lietuvā nonākušo patvēruma meklētāju iepazīšanās ar valsti sākas Ruklā –  Latvijas "Muceniekiem" līdzīgā centrā, ko sauc arī par militāro pilsētu, jo pretim patvēruma meklētāju centra logiem atrodas karavīru kazarmas. Centrā patvērumu rod dažādu tautību cilvēki, arī Eiropas Komisijas (EK) patvēruma meklētāju pārvietošanas programmā iekļautie.

Pirmie bēgļi, kas ieceļoja Lietuvā saskaņā ar EK programmu, pirms vairāk nekā mēneša gan aizbrauca pie radiem uz Zviedriju. Vismaz tā viņu prombūtni komentēja deputāts, kurš uz pusgadu piekrita bēgļu ģimeni izmitināt pie sevis. Lietuvas Iekšlietu ministrija apgalvo, ka cītīgi seko līdzi pirmās bēgļu ģimenes gaitām.

"Tas ir likumīgi. Viņi var palikt Zviedrijā līdz trīs mēnešiem pusgada laikā. Bet viņi nevar strādāt tur. Viņi nevar izmantot Zviedrijas labklājības sistēmu, jo viņiem nav uzturēšanās atļaujas. Bet, ja viņi neatgriezīsies pusgada laikā, mūsu imigrācijas departaments varēs anulēt uzturēšanās atļauju Lietuvā," stāstīja viceministrs Justs Pankausks.

Šī ģimene skaļi sūdzējās par Lietuvas bēgļu programmu: pabalsti mazi, integrācija nav līdz galam pārdomāta – nav, kur dzīvot, nav, kur strādāt, nav vietas bērnudārzā.

Vairākus mēnešus viņi dzīvoja Ruklā. Tieši no šīs vietas sākas bēgļu iepazīšanās ar Lietuvu. Bēgļu centrā atrodas arī bibliotēka, datoru klase un bērnu istabiņa. Bērni staigā gaiteņos bez vecāku uzraudzības. Daži iet līdzi vecākiem arī uz nodarbībām. Sīriešu, afgāņu un irākiešu bērni spēlējas ar Ukrainas bērniem, kas tur atrodas saskaņā ar citu programmu.

Centrā sastaptās ukraiņu bēgles Olgas tēvs ir lietuvietis un tagad, saprotot, ka karš Ukraina neiet mazumā, viņa kopā ar savu ģimeni nolēma atgriezties Lietuvā.

"Sīrieši" Nu kā - viņi ir cita nācija. Smaidām, mēs taču viņus nesaprotam. Es ieiešu, teikšu "Salam aleikum", viņi atbild. Mums te ir ģimenes cilvēki. Viņiem arī daudz bērnu. Viņi mūs neapspiež, mēs viņus arī ne,” atzina Olga, piebilstot – 

bērni komunicē cits ar citu, spēlē kopā futbolu. "Vienīgi tikai valodu neprotam. Bet strīdu nekādu nav.”

Blakus centram ir militārais poligons, tajā nesen beigušās mācības, kuru laikā arī lidmašīnas lidoja. "Nu, mēs saprotam, ka mācības. Bērni aizmieg vienpadsmitos, tad astoņos es viņus modinu uz viņu mācībām. Tā kā mums tur bija īsts karš, tad viņi pārdzīvoja, saprata, ka tā nav kontrolēta situācija. Bet te ir citādi," atzina Olga.

Ruklā militārās mācības notiek regulāri, un arī Ruklas vietējie iedzīvotāji savās mājas jūtas droši.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti