Dienas notikumu apskats

Eiropas Komisijas prezidents Žans Klods Junkers plāno vizīti Krievijā

Dienas notikumu apskats

Arī Beļģiju pārņem arvien plašāki streiki

Lietuvā notiek kratīšanas ar "Maxima" īpašnieku saistītā uzņēmumā

Lietuvas kukuļošanas skandāls: kratīšanas notiek arī ar «Maxima» īpašnieku saistītā uzņēmumā

Lietuvas Īpašo izmeklēšanu dienests otrdien, 31.maijā, veica kratīšanas uzņēmumā “Bertona Holdings” un tās direktores Diānas Domenienes mājās. Viņas vadītais holdings saistīts ar  “Maxima” īpašniekiem.

Ja arī direktores Diānas Domenienes vārds neko neizsaka, svarīgs ir holdinga galvenais īpašnieks. Holdingu kontrolē lielākais "Vilniaus prekyba" akcionārs Nerijus Numavičs. Viņš ir bagātākais Lietuvas iedzīvotājs, un “VP Grupa” ir labi zināma arī Latvijā, jo tai pieder “Maxima”, “Eiropatieka” un citi uzņēmumi.

Šīs kratīšanas, visticamāk, ir saistītas ar “MG Baltic” lietu par politiķu kukuļošanu.

Otrais kratīšanu vilnis sākās pirmdien, 30.maijā, kad kļuva zināms, ka specdienests paviesojās Lietuvas parlamentā, šoreiz, lai kratītu koalīcijas deputāta Vītauta Gapša darba vietu. Gapša vārds ir nākamais sarakstā par kukuļošanu. Šo politiķi tur aizdomās  par starpniecību, lai apmaiņā pret naudu pieņemtu koncernam “MG Baltic” labvēlīgus lēmumus. Gapšs  savu vainu neatzīst un nolēmis saglabāt savu deputāta tiesisko imunitāti. 

Pirmais politiķis, kura uzvārds paradījās šī korupcijas skandāla sarakstā, Liberāļu partijas līderis Eliģijs Masjulis nolika deputāta mandātu, kā arī atstāja partijas priekšsēdētāja posteni.

Gapšs ir deputāts no Darba partijas. Tā ir tā pati partija, kurā darbojas Viktors Uspaskihs un pret kuras atrašanos koalīcijā iebilda Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite. Vēlāk Uspaskiham tā dēvētajā partijas melnās grāmatvedības lietā tiesa piesprieda četru gadu cietumsodu.

Kad koalīciju vēl veidoja, prezidentei bija visvairāk iebildumu tieši pret Darba  partijas ministru kandidātiem. Valdībā Darba partijai ir ministrijas, kuras var dēvēt par  “sāpīgām” –  atbildīgas par sociālajām lietām un par izglītību.

Lietuvas medijiem holdinga vadītāja Diāna Domieniene teica, ka savu iztaujāšanu saista ar personīgu pazīšanos ar Rolandu Kurļanski, kurš ir “MG Baltic” grupas viceprezidents un tika apcietināts maija vidū.   “MG Baltic” koncernā darbojas vairāki uzņēmumi - gan ražotnes, gan arī Lietuvā skatītākais televīzijas kanāls un citi mediji.

Otrdien Kurļanski atbrīvoja. Prokurors paziņoja, ka gatavojas apstrīdēt tiesas lēmumu. 

Bet pirmdien notika kratīšanas divos uzņēmums, kas darbojas MG “Baltic”, tai skaitā būvniecības uzņēmumā “Mitnja”. Šī kompānija nesen tika pie vērienīgiem NATO gaisa bāzes būvniecības projektiem.

Šo dažu nedēļu laikā kļuva zināmas arī dažas detaļas par izsekošanu – īpašo izmeklēšanas dienesta operatīvo darbību. Aizdomās turētos izsekoja jau no septembra. Portāla “Delfi” rīcībā ir informācija, ka drošībniekiem izdevās fiksēt naudas nodošanas brīdi. Runa ir par 106 000 eiro lielu kukuli. Un tas notika pašā Viļņas sirdī, autostāvvietā pie Lietuvas parlamenta ēkas.

Ir arī vēl viens kuriozs gadījums saistībā ar operatīvajiem pasākumiem. Pie paša Masuļa partijas biroja naktī dzēruma esošs autovadītājs iebrauca drošībnieku mašīnā. Informācija nonāca medijos un operācija varēja izgāzties, bet politiķi un uzņēmējs tā arī nesaprata, kam un kāpēc šīs mašīnas “pasažieri” sekoja.

Jāņem vērā, ka Lietuvā ir priekšvēlēšanu laiks. Liberāļiem reitings nokrities uz pusi. Un tie politiķi, kuri vismaz pagaidām neparādās specdienestu paziņojumos, asi kritizē situāciju valstī. Konservatīvie, partijā, kuras vadībā ir Vītauta Landsberģa mazdēls, arī izmanto iespēju skarbi izteikties par kolēģiem. Eksperti saskata jau ilgstošas simpātijas starp šo partiju un Lietuvas prezidenti. Un daudzi gaida Lietuvas prezidentes ikgadējo uzrunu parlamentam un tautai, kas notiks 9. jūnijā.

Jau ziņots, ka Lietuvas izmeklētāji atklāja, ka “MG Baltic” viceprezidents un kukuļdošanā apsūdzētais Raimonds Kurļanskis tiek turēts aizdomās arī par deputāta Vītauta Gapša izmantošanu, lai ietekmētu lēmumu pieņemšanu Darba partijā.

Iepriekš tika atklāta Kurļanska saistība ar Liberāļu partijas līderi Eliģiju Masjuli, kuru likumsargi pieķēra ar vairāk nekā 100 000 eiro lielu kukuli skaidrā naudā, bet vēlāk viņa dzīvesvietā tika atrasti vēl 250 000 eiro.

Koncerns “MG Baltic” ir viena no ietekmīgākajām uzņēmumu grupām visā Baltijā. Tai pieder alkohola un bezalkoholisko dzērienu ražošanas uzņēmumi, nekustamā īpašuma un loģistikas kompānijas, kā arī vairāki mediji, tostarp Lietuvas lielākā komerctelevīzija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti