Lietuvas iedzīvotāju skaits sarucis līdz 2,8 miljoniem

Lietuvas iedzīvotāju skaits pēdējās desmitgades laikā ir sarucis par 233 000 cilvēku, liecina tautas skaitīšanas rezultāti. Desmit gados Lietuva zaudējusi aptuveni tik daudz cilvēku, cik dzīvo Klaipēdā un Panevēžā.

2021. gada sākumā Lietuvā bija 2,81 miljons iedzīvotāju.

Lai gan Lietuvā joprojām ļoti populāra ir pirms 20 gadiem sarakstītā dziesma “Trys milijonai” (Trīs miljoni), kas apdzied lietuviešu varoņdarbus sportā un citās dzīves jomās, pašā Lietuvā iedzīvotāju skaits jau labu laiku ir noslīdējis zem trīs miljonu robežas.

Latvijā pašlaik ir 1,88 miljoni iedzīvotāju, bet Igaunijā ir 1,33 miljoni iedzīvotāju. Tātad visās Baltijas valstīs kopā ir ap seši miljoni iedzīvotāju.

1989. gadā, vēl padomju okupācijas laikā, Lietuvā bija 3,67 miljoni iedzīvotāju. 2001. gadā šis skaitlis bija sarucis līdz 3,48 miljoniem, bet 2011. gadā Lietuvā bija 3,04 miljoni iedzīvotāju.

Kā preses konferencē pastāstījusi Statistikas departamenta vadītāja Jūrate Petrauskiene, aizvadītajos desmit gados migrācijas dēļ Lietuvas iedzīvotāju skaits sarucis par 119 000, bet negatīva dabiskā pieauguma rezultātā – par 114 000.

Vienīgā no Lietuvas lielākajām pilsētām, kur iedzīvotāju skaits pēdējo desmit gadu laikā palielinājies, ir galvaspilsēta Viļņa, kur reģistrēti 556 000 iedzīvotāju. Demogrāfi prognozē, ka nākotnē Viļņa varētu kļūt par lielāko pilsētu Baltijā, apsteidzot Rīgu, kur iedzīvotāju skaits samazinās.

Iedzīvotāju skaita kritums reģistrēts arī Lietuvas otrajā lielākajā pilsētā Kauņā, kur tas noslīdējis zem 300 000 robežas (Kauņā pašlaik ir 299 000 iedzīvotāju).

Lietuvas demogrāfi secina, ka arī Lietuvā turpinās daudzviet Austrumeiropā vērojamās tendences: sabiedrība noveco, iedzīvotāju skaits samazinās, bet ekonomiskā aktivitāte koncentrējas galvaspilsētā un tās tuvumā. Šīs tendences vēl vairāk padziļina plaisu starp galvaspilsētu un attālākiem reģioniem.

84,6% valsts iedzīvotāju ir lietuvieši, 2011. gadā lietuviešu īpatsvars bija mazliet mazāks – 84,2%. Lielākā mazākumtautība valstī joprojām ir poļi – viņu Lietuvā ir 6,5%, krievu īpatsvars iedzīvotāju kopskaitā ir 5% un baltkrievu – 1%.

Iedalot pēc pilsonības, Lietuvas sabiedrība desmit gados kļuvusi raibāka – šā gada sākumā Lietuvā dzīvoja 133 valstu pilsoņi, 2011. gadā – 108 valstu pilsoņi. Vienlaikus sabiedrība joprojām ir ļoti viendabīga, proti, citu valstu pilsoņu īpatsvars Lietuvā ir pavisam neliels un desmit gadu laikā gandrīz nav mainījies – 99,4% iedzīvotāju ir Lietuvas pilsoņi, 2011. gadā šis rādītājs bija 99,3%.

Iedzīvotāju reliģiskā piederība kļuvusi daudzveidīgāka, tomēr 74% iedzīvotāju sevi joprojām atzīst par Romas katoļiem, 2011. gadā uz savu piederību pie šīs ticības norādīja 77%.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt