Lietuvas aizsardzības ministrs ierosina obligātā dienesta reformu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 11 mēnešiem.

Lietuvas aizsardzības ministrs Arvīds Anušausks ceturtdien paziņoja par plāniem mainīt karadienesta kārtību, līdz sešiem mēnešiem saīsinot obligātā dienesta ilgumu un palielinot jauniesaukto skaitu līdz 5000 gadā.

Pašlaik obligātā dienesta ilgums Lietuvā ir deviņi mēneši un gadā tiek iesaukti ap 3800 jauniešu.

"Reforma ļaus mums palielināt jauniesaukto skaitu no 3800 līdz pieciem tūkstošiem 2027. gadā," Anušausks teica žurnālistiem.

Puse no jauniesauktajiem pēc sešu mēnešu karadienesta kļūtu par rezervistiem, bet otra puse brīvprātīgi dienestu turpinātu vēl trīs mēnešus, iecerēto reformu izklāstīja ministrs.

"Aptaujas, pētījumi un pašreizējā situācija ļauj mums secināt, ka tie ir reāli skaitļi," viņš piebilda.

Kā paskaidroja ministrs, tie, kas izvēlēsies deviņu mēnešu karadienestu, tiks apmācīti par jaunākajiem komandieriem un speciālistiem un veiks dažādus uzdevumus patruļās un ātrās reaģēšanas spēkos.

Šiem iesauktajiem par trim mēnešiem tiks maksāta profesionāla karavīra alga.

Tāpat ministrs izteica ieceri ieviest trīs mēnešus ilgu iesaukumu jauniešiem, kas pabeiguši studijas.

"Jaunieši, kas nepieciešami kā speciālisti pēc noteiktas specialitātes iegūšanas, piemēram, inženieri, tiktu iesaukti trīs mēnešu pamatapmācībā," sacīja Anušausks, piebilstot, ka, viņaprāt, tā ir laba alternatīva pašreizējai sistēmai.

Kā vēl viena alternatīva tiek ierosināts trīs gadus ilgs dienests Brīvprātīgajos aizsardzības spēkos, ko cilvēks varētu veikt nedēļas nogalēs.

Anušausks reformas nepieciešamību pamatoja ar to, ka jāpalielina jauniešu iesaiste valsts aizsardzībā un līdz 2030. gadam jāpalielina aktīvo rezervistu skaits.

Lai paātrinātu jauniesaucamo veselības stāvokļa un atbilstības dienestam izvērtēšanu, Anušausks pieļāva, ka to varētu veikt arī civilās medicīnas iestādes. Pašlaik jauniesaukto veselības stāvokli izvērtē armijas mediķi.

Ja parlaments atbilstošus grozījumus pieņemtu rudens sesijā, tos pakāpeniski varētu sākt ieviest 2024. gadā, teica ministrs.

Lietuva, kas 2008. gadā atteicās no obligātā militārā dienesta, 2015. gada aprīlī nolēma to atjaunot, reaģējot uz Krievijas agresiju Ukrainā un tiecoties ātrāk nokomplektēt Bruņoto spēku vienības un sagatavot armijas rezerves.

Karadienestā ik gadus uz deviņiem mēnešiem tiek iesaukti jaunieši vecumā no 19 līdz 26 gadiem ieskaitot, bet vienlaikus dienestā tiek pieņemti arī brīvprātīgie vecumā no 19 līdz 38 gadiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti