Lietuva vienojusies ar «Frontex» par papildspēku izvietošanu pie Baltkrievijas robežas

Lietuva pirmdien vienojusies ar Eiropas Savienības robežsardzes aģentūru „Frontex” par papildspēku izvietošanu pie Baltkrievijas robežas, pār kuru pēdējā laikā Lietuvā ieplūst liels skaits nelegālo migrantu.

Nelegālo migrantu plūsma pār Baltkrievijas un Lietuvas robežu turpina sagādāt lielas problēmas. Saskaņā ar 18. jūlija datiem kopš gada sākuma Lietuvā pāri Baltkrievijas robežai nelegāli mēģinājuši iekļūt vairāk nekā 2000 migranti. Tas ir 26 reizes vairāk nekā visa 2020. gada laikā.

Jūlijā vien Lietuvas robežsargi aizturējuši teju 1500 migrantu. Vairāk nekā puse aizturēto ir Irākas pilsoņi vai vismaz par tādiem uzdevušies. Lielākā daļa cauri Lietuvai vēlas doties tālāk uz Rietumeiropas valstīm.

Lietuvā pirmdien viesojās Eiropas Savienības robežsardzes aģentūras „Frontex” izpilddirektors Fabriss Ležerī. Viens no viņa vizītes galvenajiem mērķiem bija savām acīm redzēt reālo situāciju un novērtēt, kāda palīdzība Lietuvai nepieciešama. Pašlaik Lietuvas un Baltkrievijas robežu kopā ar lietuviešu robežsargiem apsargā 26 kolēģi no „Frontex”.

10. jūlijā Lietuva vērsusies pie „Frontex” ar lūgumu norīkot ātrās reaģēšanas spēkus, 60 robežsargus, četras nopratināšanas grupas ar tulkiem, 30 automobiļus, divus helikopterus un divus termovizorus. Lūgums ticis saklausīts.

Pirmdien Lietuva ar aģentūru panākusi vienošanos par papildspēku izvietošanu. To apstiprināja Lietuvas iekšlietu ministre Agne Bilotaite. Kopumā aģentūra plāno uz Lietuvu, Latviju un Poliju norīkot līdz 200 cilvēku.

"Jau pašlaik mēs nosūtām robežsargus un palielinām savu klātbūtni Lietuvā. Mēs darām to arī reģionālā kontekstā, kas ietver arī Latvijas robežu ar Baltkrieviju, un mēs cieši sadarbojamies arī ar Poliju, jo tam ir ģeopolitiskais konteksts," teica “Frontex” izpilddirektors Fabriss Ležerī.

“Mēs saskaramies ar hibrīdraudiem, ar organizētām nelegālo migrantu plūsmām šeit Lietuvā, Eiropas Savienības ārējā robežā. Šī ir pirmā reize, kad „Frontex” ir jāīsteno šāda operācija šajā Eiropas Savienības reģionā, bet kopā mēs esam vienoti un kopā stāsimies tam pretī.”

Lietuva parakstījusi atbalsta pasākumu plānu arī ar Eiropas Patvēruma atbalsta biroju (EASO). Tuvākajā laikā Lietuvā varētu ierasties migrācijas eksperti un tulki, lai palīdzētu Migrācijas departamenta speciālistiem ātrāk apstrādāt patvēruma pieteikumus, kā arī sarunāties ar migrantiem un apspriest jautājumu par viņu atgriešanos izcelsmes valstīs.

Savukārt Eiropas Savienības iekšlietu komisāre Ilva Jūhansone apsolījusi no Patvēruma, migrācijas un integrācijas fonda līdzekļiem piešķirt 10 līdz 12 miljonus eiro, ko Lietuva varētu saņemt jau augustā.

KONTEKSTS:

2021. gada vasarā ievērojami palielinājies migrantu skaits, kas no Baltkrievijas cenšas iekļūt Lietuvas teritorijā. Lielākā daļa migrantu ir bēgļi no Irākas, Sīrijas un Afganistānas. Lietuvas amatpersonas uzskata, ka Baltkrievijas varasiestādes apzināti neliek šķēršļus robežas šķērsošanai, lai tādējādi sodītu Lietuvu par atbalstu Baltkrievijas opozīcijai un sankcijām pret Aleksandra Lukašenko režīmu. Lietuva šādu rīcību raksturo kā hibrīdkara izvēršanu pret Eiropas Savienību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt