Panorāma

Ap 1000 topošo speciālistu saņem RTU diplomu

Panorāma

Dziesmu un deju svētki – arī ārpus Latvijas!

Arī Lietuvā un Igaunijā spriež, kā motivēt vakcinēties

Lietuvā un Igaunijā spriež un prāto par cilvēku mudināšanu vakcinēties pret Covid-19

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Vakcinācijas tempi Baltijas valstīs atšķiras – visvairāk, aptuveni 54% iedzīvotāju, sapotēti Lietuvā. Tomēr arī Latvijas kaimiņvalstīs amatpersonas nav apmierinātas ar vakcinācijas tempu un meklē jaunus veidus, kā uzrunāt iedzīvotājus.

Latvijā vismaz vienu vakcīnas devu pret Covid-19 saņēmuši vien aptuveni 42% iedzīvotāju, bet abas ap 39%. Igaunijā attiecīgi vienu devu saņēmuši aptuveni 54%, bet divas – 47% cilvēku. Lietuvā šie skaitļi ir līdzīgi Igaunijai.

Precizējums

Precizēts vienu un divu vakcīnu pret Covid-19 devu saņēmušo cilvēku īpatsvars Igaunijā.

Ja paskatāmies sīkāk, tad redzam, ka Latvijā visvairāk sapotēti iedzīvotāji vecumā no 70 līdz 79 gadiem. Arī kaimiņvalstīs šajā vecuma grupā vakcinējušies visvairāk. Tomēr Lietuvā un Igaunijā sapotēto kopumā ir krietni vairāk. Vienīgi vecumā no 18 līdz 24 gadiem Latvijā sapotēts nedaudz vairāk cilvēku nekā Igaunijā.

Vakcinēto īpatsvars dažādās vecuma grupās.
Vakcinēto īpatsvars dažādās vecuma grupās.

Vakcinācijas tempi kļūst gausāki

Vakcinācijas tempi palēninājušies visās Baltijas valstīs. Un, tāpat kā citviet Eiropā, arī pie mums veselības eksperti ir noraizējušies par jaunu, spēcīgāku Covid-19 uzliesmojumu, kas saistīts ar vīrusa lipīgāku vīrusa variantu izplatību.

Igaunijā tāpat kā Latvijā uzsākta kampaņa, kur iedzīvotājus aicina vakcinēties, ja tas vēl nav izdarīts. Tomēr amatpersonas ir gatavas arī atgriezties pie stingrākiem ierobežojumiem gadījumā, ja palielināsies slodze slimnīcās.

Igaunijas Veselības pārvaldes ģenerāldirektora vietniece Marī Anne Hērma norādīja: "Kad nonāksim situācijā, kur slodze slimnīcās ietekmē plānoto veselības aprūpi, Veselības pārvalde ieteiks papildu ierobežojumus, lai samazinātu infekcijas līmeni Igaunijā."

Savukārt Igaunijas veselības ministrs Tanels Kīks teica: "Visticamāk, cilvēkiem būs jārēķinās ar ierobežojumiem atpūtas, izklaides un kultūras nozarēs. Iepriekš mums bija jāsamazina maksimālais atļauto cilvēku skaits vai jāslēdz restorāni un tamlīdzīgi. Šoreiz noteikumi, visticamāk, būs divos slāņos, lai cilvēki varētu piedalīties pasākumos, ja viņi ir vakcinēti, izslimojuši Covid-19 vai var uzrādīt negatīva testa rezultātus."

Lietuva jau "dzeltenajā zonā"

Runājot par Lietuvu, valdība apgalvo, ka šobrīd infekcijas izplatības dēļ valsts jau nonākusi tā dēvētajā dzeltenajā zonā. Tas daļēji saistīts ar potēšanās tempa samazināšanos. Tāpēc amatpersonas spriež par to, kā ierobežot to cilvēku, kas nav vakcinējušies, bet uzrāda negatīvu testu, pieeju dažādiem pasākumiem, pakalpojumiem un tamlīdzīgi.

Tādējādi Lietuvas valdība cer cilvēkus iedrošināt vakcinēties, nevis turpināt veikt testus.

Lietuvas premjerministre Ingrīda Šimonīte sacīja: "Tagad galvenās rūpes ir pēc iespējas ātrāk vakcinēt iespējami vairāk cilvēku.

Es zinu, ka ir tādi, kuri plāno vakcinēties rudenī. Aicinu negaidīt līdz rudenim vienkārša iemesla dēļ – ja vēlaties iegūt imunitāti rudenī, jums ir jāvakcinējas jau tagad."

Savukārt Lietuvas veselības ministrs Arūns Duļķis uzsvēra: "Diskusijās arvien vairāk spriežam par to, vai cilvēkiem nevajadzētu sākt pašiem maksāt par Covid-19 testiem. Tāpēc ka mēs esam parūpējušies par vakcīnu iegādi. Par tām maksājām ar nodokļu maksātāju naudu. Tā vakcīna ir domāta jums, ikvienu gaida nepieciešamā deva."

Gan no Igaunijas, gan Lietuvas amatpersonu teiktā var noprast, ka valstu līderi ir gatavi spert stingrākus soļus, lai mudinātu iedzīvotājus potēties. Kādi pasākumi tiks ieviesti, to redzēsim turpmākajos mēnešos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti