Panorāma

Cilvēki steidz iepirkt rezerves

Panorāma

Panorāma

Ierobežojumi arī kaimiņos

Lietuvā un Igaunijā reģistrē lielāko Covid-19 gadījumu skaita pieaugumu

Lietuvā ar Covid-19 saslimuši vēl 2848 cilvēki. Vīruss prasījis arī vēl 21 cilvēka dzīvību, kopējam vīrusa upuru skaitam sasniedzot 611. 

Lietuvā 14 dienu kumulatīvais inficēšanās gadījumu skaits uz simt tūkstošiem iedzīvotāju pārsniedzis 992, kas ir viens no augstākajiem Eiropā. Ņemot vērā straujo vīrusa izplatību, 7. novembrī tika ieviesta valsts mēroga karantīna, kas nu pagarināta līdz 17. decembrim.

Igaunijā ar Covid-19 saslimis vēl 561 cilvēks. Kopumā ar vīrusu inficēti vairāk nekā pieci tūkstoši, no kuriem 239 ārstējas slimnīcās. Covid-19 kopumā prasījis 126 cilvēku dzīvību. Vissmagāk vīruss skāris Harju apriņķi, kur atrodas galvaspilsēta Tallina. Tur pašlaik ar Covid-19 slimo vairāk nekā divarpus tūkstoši cilvēku. 

Karantīnas laikā kaimiņos spēkā ir vairāki ierobežojumi. Piemēram, aizliegti visi pasākumi, izņemot augsta līmeņa sporta sacensības bez skatītājiem. Tāpat aizliegta restorānu, kafejnīcu, bāru, naktsklubu, kazino un citu izklaides vietu darbība. Sabiedriskās vietās obligāti jāvalkā sejas aizsargmaskas. Šonedēļ valdība noteica aizliegumu vienkopus pulcēties vairāk par diviem cilvēkiem. Un tas attiecas arī, piemēram, uz interešu izglītību un reliģiskām ceremonijām.

Lietuvas Nacionālā sabiedrības veselības centra dati liecina, ka jaunatklātu Covid-19 gadījumu skaits novembrī salīdzinājumā ar oktobri četrkāršojies, bet salīdzinājumā ar septembri pieaudzis 25 reizes. Vairāk nekā trešā daļa cilvēku, kuriem inficēšanās atklāta novembrī, nav varējuši norādīt, kur inficējušies, un tieši šie gadījumi speciālistiem rada vislielākās bažas.

"Ar tiem skaitļiem, kas mums ir tagad, varam izsekot tikai 70% inficēšanās gadījumu. Aptuveni 1% ievests no ārzemēm, bet 29% nav iespējams izsekot. Skaitļi nepieaug vairs tā kā novembrī. Varam teikt, ka karantīnas dēļ apstādinājām eksponenciālu gadījumu pieaugumu. Tagad aptuveni tūkstoš mediķu saslimuši ar Covid-19 pēc Lietuvas Nacionālā sabiedrības veselības centra datiem. Katru nedēļu testējam mediķus un atgādinām, cik svarīgi valkāt aizsargtērpus un maskas. Kopumā slimnīcās situācija gan ir stabila. Mums ir aptuveni 1900 inficēto pacientu. Vairākums ikdienas medicīnas pakalpojumu vēl tiek sniegti," saka Lietuvas Veselības ministrijas padomnieks Marjus Čurļonis.

Tāpat kā Latvijā, arī Lietuvā dažādus ierobežojumus maina ik nedēļu. Tas izraisījis neapmierinātību piemēram, studentu un skolēnu vidū. Tā Latvijas Televīzijai skaidro 12. klases skolniece no Šauļiem. 

"Daudz kas bijis atkarīgs no valdības. Viņi vienubrīd saka vienu, bet tad jau pavisam ko citu. Cilvēki nezina, kā uzvesties, jo valdība katru nedēļu maina noteikumus. Cilvēkiem ir bijis grūti tiem izsekot. Ir liela diskusija par to, vai studentiem un vidusskolēniem vajadzētu atsākt mācības klātienē, par to, vai viņiem vajadzētu klātienē valkāt maskas vai ne. Daudzi teica, ka izglītība ir svarīga un studentiem jāsniedz labākais, bet citi argumentēja, ka to iespējams sniegt arī tiešsaistē. Mums bija iespēja oktobrī uz nedēļu atgriezties skolā klātienē. Tās nedēļas laikā manā skolā atklāja trīs Covid-19 gadījumus, tas izplatījās vidusskolēnu vidū. Tad viņi aizdomājās, ka varbūt nevajag tā," norāda Vilte Novikovaite, 12. klases audzēkne Šauļu Didždvara ģimnāzijā. 

Igaunijā vissmagāk vīruss skāris Harju apriņķi, kur atrodas galvaspilsēta Tallina. Tur pašlaik ar Covid-19 slimo vairāk nekā divarpus tūkstoši cilvēku. Lielākie vīrusa perēkļi ir mācību iestādes, darba vietas un pulcēšanās draugu, paziņu lokā. Kaut arī pašlaik situācija ir stabila, slimnīcās slodze ir liela, tā skaidro Tallinas pašvaldības pārstāve.

"Mums ir aptuveni 27 lielākie vīrusa perēkļi Tallinā. Bieži vien gan ir grūti noteikt inficēšanās avotu. Ar to nodarbojas veselības pārvalde, bet, ja saņemam informāciju par gadījumiem, arī mēs kā pašvaldība rīkojamies. Hospitalizēto pacientu skaits pieaug. Palielinās slodze uz veselības aprūpes sistēmu. Pašlaik vairāk nekā 200 cilvēku ārstējas slimnīcās, un 80 no viņiem Tallinā. Tas ir liels skaits. Tallinas mediķu vidū 70 ir inficējušies, bet 90 atrodas pašizolācijā. Tas ir milzīgs daudzums, jo, protams, ka mums ikdienā nepieciešami mediķi ne tikai Covid-19 pacientiem. Pietrūkst māsiņu, tāpēc Veselības ministrija pašlaik meklē studentus un citus, kam ir medicīniskā izglītība un kas varētu palīdzēt. Tallinas slimnīcās nācies ierobežot ikdienas un plānoto medicīnisko palīdzību," norāda Tallinas pašvaldības sociālo lietu pārzine Betina Beškina.

Igaunijā ļauts notikt publiskiem pasākumiem, ja tiek nodrošināta distance starp apmeklētājiem, kā arī ja katram ierādīta konkrēta sēdvieta. Jaunākie ierobežojumi paredz, ka izklaides un sabiedrisko pasākumu norises vietas no pirmdienas jāslēdz desmitos vakarā. Pašlaik tās ir atvērtas līdz pusnaktij. Ikdienā vairākums iedzīvotāju ierobežojumus ievēro un ir piesardzīgi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt