Lietuvā un Igaunijā cer, ka jauno mācību gadu izdosies aizvadīt klātienē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Daudzviet Eiropā trešdien, 1. septembrī, sāksies jaunais mācību gads. Tāpat kā Latvijā, arī citās valstīs mācības norisināsies klātienē, ievērojot epidemioloģiskās drošības pasākumus, lai izvairītos no koronavīrusa Covid-19 uzliesmojumiem. Mūsu kaimiņvalstīs Lietuvā un Igaunijā skolēnu testēšana nebūs obligāta.

Kā būs Igaunijā

Lietuvā un Igaunijā cer, ka jauno mācību gadu izdosies aizvadīt klātienē
00:00 / 05:14
Lejuplādēt

Covid-19 pandēmijas dēļ aizvadītajā mācību gadā miljoniem bērnu visā pasaulē zinības ieguva mājās pie datora ekrāna. Tas bija ļoti izaicinoši ne tikai bērniem un skolotājiem, bet arī vecākiem. Dažādos pētījumos ir secināts, ka daudziem skolēniem attālinātās mācīšanās dēļ ne tikai pasliktinājās sekmes, bet arī cieta viņu garīgā un fiziskā veselība.

Tāpēc valstu valdības uzsver, ka ir būtiski darīt visu nepieciešamo, lai šajā mācību gadā skolēni pēc iespējas ilgāk varētu mācīties klātienē.

Igaunijas valdība izceļ vakcināciju kā vienu no būtiskākajiem faktoriem netraucētai klātienes mācību norisei.

Pirms mācību gada sākuma skolas vērsās pie savu audzēkņu vecākiem, lūdzot viņu atļauju vakcinēt bērnus, kuri ir sasnieguši 12 gadu vecumu. Izglītības ministrija cer, ka līdz oktobra beigām savakcinēti būs vismaz 70% jauniešu vecumā no 16 līdz 17 gadiem.

Valdība ir nolēmusi, ka vakcinētajiem skolēniem, kuri būs nonākuši kontaktā ar Covid-19 inficētajiem, nebūs jādodas pašizolācijā. Savukārt nevakcinētajiem bērniem, kurus uzskatīs par kontaktpersonām, būs jāveic divi ātrie testi. Ja pārbaudes būs negatīvas, bērni varēs turpināt mācības klātienē.

Ātrā testa veikšanai būs jāsaņem skolēna vecāku atļauja. Ja skola atļauju nesaņems, bērnam būs jādodas pašizolācijā, kas nozīmēs tālmācību.

Iepriekš, kad kādam no skolēniem atklāja saslimšanu ar Covid-19, pašizolācijā bija jādodas visai klasei. Igaunijas izglītības ministre Līna Kersna norādīja, ka šajā mācību gadā tā vairs nenotiks.

"Mēs valdībā esam pieņēmuši principiālu lēmumu, ka mācību iestādēs kontaktpersonas vairs netiks sūtītas mājās pašizolēties. Mēģināsim kontaktpersonas iepriekš profilaktiski divas reizes testēt un mājās, pašizolācijā paliks tie, kuriem ir pozitīvs Covid-19 tests. Agrāk bija tā, ka, līdzko klasē kādam bija pozitīvas analīzes, tā visu klasi sūtīja mājās pašizolācijā. Tagad no tā izvairīsimies. Šobrīd zinātnieki saka, ka skolu aizvēršana nodara lielāku kaitējumu bērnu garīgajai un fiziskajai veselībai un mācību rezultātiem," Kersna sacīja Igaunijas sabiedriskajam medijam ERR.

Igaunijas Izglītības ministrija vēlas panākt, ka līdz 31. oktobrim vismaz vienu Covid-19 vakcīnas devu būtu saņēmuši 90% pedagogu.

Līdz pagājušās nedēļas sākumam vakcinējušies bija vairāk nekā 75% izglītības darbinieku.

Skolotājiem, kuri nebūs vakcinējušies, reizi nedēļā obligāti būs jāveic ātrais tests, bet ikdienā jāvalkā sejas aizsargmaskas.

Kā būs Lietuvā 

Arī Lietuvā cer, ka jaunais mācību gads ne tikai sāksies klātienē, bet tā arī noslēgsies. Tāpēc skolās būs jāievēro dažādi epidemioloģiskās drošības pasākumi.

Valdība nolēma, ka visiem skolēniem, sākot ar piekto klasi, skolu iekštelpās obligāti būs jāvalkā aizsargmaskas. 1.–4.klašu skolēniem maskas būs obligātas tikai tad, ja Covid-19 izplatība valstī ievērojami pieaugs. Maskas nebūs jāvalkā sporta nodarbību laikā un bērniem, kuri to nevar darīt medicīnisku iemeslu dēļ.

Vismaz mācību gada ievadā testēšana skolās nebūs obligāta, tomēr valdība ir rekomendējusi regulāri veikt pārbaudes, lai izvairītos no Covid-19 uzliesmojumiem skolās. Skolēnu mācību iestādē varēs testēt tikai ar viņa vecāku atļauju.

Lietuvas izglītības ministre Jurgita Šugždiniene norādījusi, ka testēšana būs brīvprātīga, lai nodrošinātu, ka pilnīgi visi bērni mācās klātienē.

“Mums ir ļoti svarīgi, lai visi bērni būtu skolā. Testēšana ir viens no instrumentiem – ļoti, ļoti svarīgs, bet ir arī citi. Šīs ir visas mūsu ieviestās drošības prasības: plūsmas kontrole, ventilācija, virsmas dezinfekcija un tā tālāk. Ir patiešām ārkārtīgi svarīgi, lai visi bērni būtu klasē. Bērni ir bērni, un vecāku atļauja testēšanai būs nepieciešama. Bet būtu ļoti žēl, ja daži vecāki nepiekristu testēšanai un tāpēc būtu negatīvi ietekmēts viņu bērnu izglītības process. Pirmajā vietā ir bērns un viņam droša vide," paziņojusi Šugždiniene.

Ja viens vai vairāki bērni klasēs inficēsies ar Covid-19, tad visiem pārējiem klasesbiedriem nebūs jādodas pašizolācijā un jāmācās attālināti. Par to, kam būs jāievēro pašizolācija, lems Nacionālā sabiedrības veselības centra speciālisti.

Covid-19 pārslimojušajiem un vakcinētajiem pašizolācija nebūs jāievēro.

Valdība ir uzsākusi kampaņu, lai mudinātu vakcinēt vecāko klašu skolēnus. Ministre Šugždiniene apgalvoja, ka līdz šim ir savakcinēts katrs ceturtais bērns vecumā no 12 līdz 15 gadiem. Vienlaikus viņa atgādina, ka vakcinēšanās ir brīvprātīga, tāpēc neviens nedrīkstot piespiest vecākus potēt savus bērnus.

Šugždiniene neizslēdza iespēju, ka var nākties atgriezties pie attālinātās mācīšanās. Tas būšot atkarīgs no atklāto Covid-19 gadījumu skaita, vīrusa pacientu skaita slimnīcās un mirušo skaita.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti