Sadaļas Sadaļas

Lietuva un Baltkrievija sadarbosies kodoldrošības jautājumos

Lietuvas un Baltkrievijas pārstāvji parakstījuši vienošanos par savlaicīgu brīdināšanu iespējamas kodolavārijas gadījumā. Bažas oficiālajai Viļņai jau iepriekš radīja Baltkrievijā netālu no abu valstu robežas uzceltā Astravjecas atomelektrostacija. 

Lietuvas Valsts atomenerģētikas drošības inspekcijas un Baltkrievijas Ārkārtējo situāciju ministrijas pārstāvju parakstītajā dokumentā abas puses apņemas nevilcinoties apmainīties ar svarīgu informāciju gadījumā, ja notikusi kodolavārija vai reģistrēts cilvēka veselībai bīstams jonizējošā starojuma līmenis. Paredzēts arī dalīties ar informāciju par kodolenerģētikas objektu drošību.

Tomēr Lietuvas amatpersonas norāda, ka dokuments nav atrisinājis visas problēmas. Lietuva uzstāj, ka atomspēkstaciju nedrīkst iedarbināt, kamēr nav izpildītas visas starptautiskās kodoldrošības un vides aizsardzības prasības.

Lietuva un Baltkrievija parakstījušas vienošanos par brīdināšanu iespējamas kodolavārijas gadījumāUģis Lībietis

Līdz pretrunīgi vērtētās Astravjecas atomelektrostacijas Baltkrievijas un Lietuvas pierobežā pirmā reaktora pirmajiem izmēģinājumiem ir atlikuši vien daži mēneši. Jau gadiem ilgi Lietuva un arī citas Baltijas valstis ir paudušas bažas par šīs atomelektrostacijas atbilstību drošības standartiem, vēl jo vairāk tāpēc, ka tā atrodas vien 50 kilometru attālumā no Lietuvas galvaspilsētas Viļņas. Baltkrievija līdz šim visas tai izvirzītās apsūdzības ir noraidījusi.

Baltkrievijas Enerģētikas ministrija šomēnes pavēstīja, ka uz Astravjecas AES nogādāta kodoldegviela spēkstacijas pirmajam reaktoram. Lietuvas Valsts atomenerģētikas drošības inspekcija neilgi pēc tam paziņoja, ka līdz ar gatavošanos ieslēgt stacijas pirmo reaktoru jau ir radies potenciāls kodolavārijas vai radioloģiskās avārijas risks. Tieši tāpēc vakar arī tika parakstīta vienošanās ar Baltkrievijas Ārkārtas situāciju ministriju par savlaicīgu brīdināšanu iespējamas kodolavārijas gadījumā un informācijas apmaiņu attiecībā uz atomenerģētikas objektiem un darbību šai jomā.

Dokumentā puses apņēmušās nevilcinoties apmainīties ar svarīgu informāciju gadījumā, ja notikusi kodolavārija vai reģistrēts cilvēka veselībai bīstams jonizējošā starojuma līmenis, kā arī ar informāciju par kodolenerģētikas objektu drošību. Lietuvas puse gan norāda, ka līguma parakstīšana nenozīmē atteikšanos no citām iepriekš izskanējušajām prasībām. Viļņa joprojām pieprasa, lai šī spēkstacija netiek iedarbināta, kamēr nav izpildītas visas starptautiskās kodoldrošības un vides aizsardzības prasības.

Martā, kad Starptautiskās atomenerģijas aģentūras eksperti izvērtēja Baltkrievijas kodolreaktora gatavību, aģentūras ģenerāldirektora vietnieks Mihails Čudakovs slavēja Krievijas valsts kompānijas “Rosatom” būvētos reaktorus. Pēc viņa vārdiem, nekādu iebildumu pret reaktora darbības uzsākšanu nav, jo visas drošības prasības ir ievērotas un Baltkrievija varētu kalpot par paraugu citām valstīm. Lietuvas sabiedriskā televīzija gan norāda, ka Čudakovs pirms darba Starptautiskajā Atomenerģijas aģentūrā 20 gadus ir darbojies tieši Krievijas uzņēmumā “Rosatom”.

Arī Lietuvas enerģētikas ministrs Žigimants Vaičūns uzsver, ka šiem ziņojumiem ticēt nevar, jo Starptautiskā Atomenerģijas aģentūra darbojas kā atomenerģijas lobijs.

"Starptautiskās Atomenerģijas aģentūras misijas Baltkrievijā tiek izmantotas propagandas mērķiem, un šis bija viens no piemēriem. Tiek apgalvots, ka visas prasības ir ievērotas, taču diemžē, tā nav. Kaut vai tas, ka pēdējo triju vai četru misiju rezultāti tā arī nav publiski pieejami. Un tie nav publiskoti, jo šo rezultātu atklāšanai ir nepieciešama Baltkrievijas piekrišana," saka Vaičūns.

Šajās dienās Astravjecas atomelektrostacija nonākusi uzmanības centrā arī kāda cita iemesla dēļ. Krievijas valsts kompānijas "Rosatom" vadītājs Aleksejs Ļihačovs paziņojis par to, ka Baltkrievijas atomelektrostacijas būvlaukumā ir konstatēti aptuveni 100 Covid-19 saslimšanas gadījumi.

"Baltkrievijas stacijā, kas mums ir īpaši prioritārs objekts, ir konstatēti aptuveni 100 pozitīvi inficēšanās gadījumi. Tie ir ne tikai mūsu darbinieki, bet arī baltkrievu pasūtītāja cilvēki. Visi karantīnas noteikumi tiek ievēroti, taču es lūdzu atomelektrostacijas darbu vadītājus vēl vairāk pastiprināt darbu. Mums tur pašlaik ir pats karstākais laiks, un dažu tuvāko nedēļu laikā mēs plānojam saņemt licenci un fiziski palaist staciju. Papildus tam ir nepieciešams maksimāli aizargāt personālu," norāda Ļihačovs.

Sagaidāms, ka pirmie Astravjecas atomelektrostacijas pirmā reaktora izmēģinājumi varētu sākties šī gada rudenī.

KONTEKSTS:

Plaši kritizēto Astravjecas atomelektrostaciju Baltkrievijā netālu no Lietuvas būvē Krievijas korporācijas “Rosatom” meitasuzņēmums pēc sava projekta.

Astravjecas atomelektrostacija varētu tikt palaista jau šovasar. Tā nesen paziņoja Baltkrievijas amatpersonas. Līdz ar to ir paredzēts, ka šīs atomstacijas pirmais energobloks varētu sākt ražot elektrību jau septembrī.

Lietuvas amatpersonas vairākkārt ir asi kritizējušas šo projektu, apgalvojot, ka tas apdraud valsts galvaspilsētas Viļņas iedzīvotājus. Arī Daugavpils atrodas nepilnu 200 kilometru attālumā no Astravjecas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt