Panorāma

Vairākas nozares prasa turpināt Covid-19 pabalstus

Panorāma

Panorāma

Lietuva un Baltkrievija izraida gandrīz visus diplomātus

Lietuva un Baltkrievija izraida gandrīz visus diplomātus

Tāpat kā Latvija maijā, tagad arī Lietuva un Baltkrievija apmainījušās ar paziņojumiem par gandrīz visu diplomātu izraidīšanu. Minska to paziņoja otrdien, bet Viļņa atbildēja trešdien.

Aleksandra Lukašenko režīms kritizē Lietuvas lēmumu piešķirt oficiālu statusu Baltkrievijas opozīcijas līderes Svjatlanas Cihanouskas birojam. Savukārt biroja pārstāvji Latvijas Televīzijai norāda – Lietuvas valdības solis ir gan politiski, gan praktiski svarīgs.

Baltkrievijas vēstniecība Viļņā turpmāk praktiski būs tukša, tāpat kā Lietuvas vēstniecība Minskā. Diplomātiskās saites tiek sarautas, attiecībām nonākot arvien dziļākā strupceļā. Lietuva, atbildot uz tādu pašu Baltkrievijas soli, uzdevusi samazināt diplomātu skaitu līdz minimumam.

Lietuva atļāvusi Baltkrievijai atstāt tikai vienu konsulāta darbinieku, un maksimums trīs tehniski administratīvos. Pirms tam otrdien to pašu Baltkrievija bija uzdevusi Lietuvai.

Tā Aleksandra Lukašenko režīms reaģēja uz Baltkrievijas demokrātiskās opozīcijas līderes Svjatlanas Cihanouskas biroja Viļņā akreditēšanu Lietuvas Ārlietu ministrijā, viņas komandai piešķirot oficiālu statusu.

Valērijs Kovaļevskis

“Mums tas ir ļoti svarīgs solis, kas vēlreiz apliecina lietuviešu tautas un valsts solidaritāti ar baltkrieviem cīņā par brīvību, demokrātiskām pārmaiņām Baltkrievijā,” stāsta Valērijs Kovaļevskis, Cihanouskas pārstāvis starptautiskajos jautājumos.

“Šim lēmumam ir divi aspekti – politiskais un praktiskais. No politiskā skatu punkta svarīgi, ka Lukašenko tādā veidā turpina zaudēt savu starptautisko leģitimitāti. Vienlaikus Svjatlana Cihanouska nostiprina savu leģitimitāti. No praktiskā skatu punkta – mēs tagad varēsim strādāt efektīvāk, elastīgāk. Tas arī dod iespēju izveidot pārstāvniecību tīklu citās valstīs.”

Pēc diplomātu abpusējas izraidīšanas Lietuvas un Baltkrievijas attiecības šķiet sasniegušas jaunu zemāko punktu.

Lins Kojala

“Starp Lietuvu un Balkrievijas režīmu praktiski vairs nav diplomātisko attiecību. Bet tas bija gaidāms, jo Lietuva un daudzas citas valstis Lukašenko neatzīst kā leģitīmu līderi. Lukašenko vienmēr centies izmanto katru iespēju, lai kaitētu Lietuvai. [..]

Šis solis diemžēl dārgi maksās daudziem baltkrieviem, kas vēlas ceļot uz Lietuvu, iegūt vīzu. Nākotnē tas būs sarežģītāk,” secina Lietuvas Austrumeiropas pētījumu centra direktors Lins Kojala.

Kā šonedēļ apliecināja Eiropadomes priekšsēdētāja Šarla Mišela vizīte Viļņā, lai paustu solidaritāti ar Lietuvu, notiekošais arī iezīmē arvien dziļāku attiecību pasliktināšanos starp Baltkrieviju un Eiropas Savienību kopumā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt