Lietuva šodien vēlē prezidentu. Trīs populārākie kandidāti – kas viņi ir?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Svētdien, 12. maijā, Lietuvā notiek prezidenta vēlēšanu pirmā kārta. Trīs favorīti cīnās par iekļūšanu otrajā kārtā, lai cīnītos par galīgo uzvaru. Līderpozīcijās ir ekonomists Gitans Nausēda, bijusī finanšu ministre Ingrīda Šimonīte un premjers Sauļus Skvernelis. Starp kopumā deviņiem kandidātiem ir arī filozofs, latviešu valodas pratējs, kuram viena no prioritātēm ir Latvijas – Lietuvas sadarbība.

Lietuva šodien vēlē prezidentu. Trīs populārākie kandidāti – kas viņi ir?
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Viens no favorītiem, kurš startē kā neatkarīgais kandidāts, ir Gitans Nausēda. 54 gadi. Dzimis Klaipēdā. Ekonomists. 90. gados ieņēma augstus amatus Lietuvas centrālajā bankā. Pēdējos gados bija Lietuvas “SEB bankas” vadītāja padomnieks un galvenais ekonomists.

Nausēda Latvijas Radio izklāstīja savu vīziju: „Es Lietuvu gribētu uzbūvēt par labklājības valsti, kā tas izdarīts daudzās valstīs Rietumeiropā. Tā ir mana pieredze. Es divus gadus pavadīju Vācijā, kur pētīju daudzus jautājumus par labklājības valsti un makroekonomikas politiku. Lietuviešiem jābūt lielākai pirktspējai. Ir jāmazina sociālā nevienlīdzība. Tas ir ļoti svarīgi mūsu sabiedrības stabilitātei.  Un es gribu būt neatkarīgs prezidents, kas mēģinās apvienot dažādus politiskos spēkus un partijas, lai sasniegtu Lietuvas kopīgos mērķus.”

Praktiski tikpat populāra aptaujās ir Ingrīda Šimonīte. 44 gadi. Dzimusi Viļņā. Arī ekonomiste. Bijusī finanšu ministre. Kopš 2016. gada Seima deputāte, pārstāv lielāko opozīcijas partiju, konservatīvo „Tēvzemes savienība-Lietuvas kristīgie demokrāti”. Arī Šimonīte uzsvaru liek uz sociālo līdztiesību un labklājību.

Pavisam nedaudz atpaliek Sauļus Skvernelis. 48 gadi. Dzimis Kauņā. Lietuvas premjers pēdējos divus par pusi gadus. Bijušais Lietuvas policijas ģenerālkomisārs. Pirms kļūšanas par premjeru bija iekšlietu ministrs. Viņu atbalsta valdošie “zaļzemnieki”. Abus konkurentus – Nausēdu un Šimonīti – nosaucis par „elites” pārstāvjiem un līdzšinējās prezidents Grībauskaites „ieceltiem mantiniekiem”.

Skvernelis vairāk atbalsta bauda laukos: „Es aicinu lietuviešu ticēt pārmaiņām. Uzticēties tiem, kas panāca pārmaiņas, un nodrošināt, ka darbs pie tām turpinās. Es apsolu turpināt šo darbu, rūpēties par cilvēku labklājību un kalpot valstij.”

Pārējie kandidāti krietni atpaliek.

Piemēram, Eiropas Savienības veselības komisārs Vītenis Andrjukaitis. Cits kandidāts – Centra partijas līderis Naglis Puteiķis – piektdien aicināja balsot nevis par sevi, bet diviem citiem kandidātiem: Skverneli vai nacionālistiski noskaņoto filozofu un publicistu Arvīdu Juozaiti.

63 gadus vecais Juozaitis prot latviski. Iemācījās, kad dažus gadus dzīvoja Rīgā. Viens no Lietuvas tautas atmodas kustības "Sajūdis" dibinātājiem. Viņam pie krūtīm piesprausta nozīmīte ar sakrustotiem Latvijas un Lietuvas karogiem. Juozaitim prioritāte arī Latvijas un Lietuvas ciešākas attiecības: „Izdarīsim visu, lai pietuvinātos viens otram.  Un, lai nebūtu tādu strīdu kā ar to sašķidrināto gāzi vai ar jūras šelfu, vai ar dzelzceļu problēmām. ''Rail Balticaiks taisīta visātrākā kārtā.”

Bet, atgriežoties pie trim vadošajiem kandidātiem, politoloģe Aina Ramonaite norāda, ka, no vienas puses, viņi nemaz tik ļoti neatšķiras, ņemot vērā, ka Lietuvas prezidentam vairāk ir teikšana par ārlietām.

Visi ir proeiropeiski, visi kritiski pret Krieviju.

„Tādos galvenajos jautājumos kā ārlietas, Lietuvas attiecības ar Krieviju, Lietuvas attieksme pret Eiropas Savienību un tamlīdzīgi visu trīs vadošo kandidātu pozīcijas vairāk vai mazāk ir vienādas. Taču ir atšķirības viņu attieksmē. Šimonīte pārstāv galvenokārt pilsētu iedzīvotājus un jaunākus vēlētājus. Interesanti, ka viņa pārstāv konservatīvo partiju. Un, kaut Šimonīte nav pārāk liberāla, no vadošajiem kandidātiem viņa ir liberālākā. Savukārt Nausēda cenšas iegūt vidējā vēlētāja atbalstu, piemēroties vidējā lietuvieša pozīcijai, kurš ir nedaudz konservatīvāks. Tikmēr Skvernelis vairāk pārstāv laukos dzīvojošos. Tos, kas nav ieguvuši no ekonomiskām reformām un globalizācijas. Par viņu galvenokārt balsos kreisi noskaņotie vēlētāji,” skaidro Ramonaite.

Svētdien lietuviešiem arī divi referendumi – par dubulpilsonību un par parlamenta deputātu skaita samazināšanu.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti