Lietuvā pēc dažiem gadiem dienestā varētu iesaukt visus jaunos vīriešus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Demogrāfisko pārmaiņu dēļ, visticamāk, nākamo sešu līdz astoņu gadu laikā visi gados jauni vīrieši Lietuvā tiks iesaukti dienestā arī tad, ja vispārēja karaklausība netiks ieviesta, paziņojis Lietuvas aizsardzības ministrs Arvīds Anušausks.

"Tā vai citādi mēs virzāmies uz vispārējās karaklausības modeli, kad praktiski visi vīrieši, jauni vīrieši, kas piemēroti dienestam, tiek iesaukti militārajā dienestā," ministrs ceturtdien sacīja preses konferencē, piebilstot, ka jāatstāj spēkā pašlaik likumā esošais izņēmums dienestā neiesaukt augstskolu studentus.

Kā sacīja Anušausks, daži iesaukšanas vecuma vīrieši nevar veikt militāro dienestu veselības problēmu dēļ, un esošā demogrāfiskā situācija liecina, ka arī bez vispārējas karaklausības ieviešanas pēc sešiem līdz astoņiem gadiem "mums būs jāiesauc praktiski visi jaunie vīrieši, kas piemēroti dienestam".

Ceturtdien Lietuvas aizsardzības ministrs prezentēja priekšizpēti par vispārējo karaklausību, kas liecina, ka tās ieviešana jauniešiem pēc skolas beigšanas Lietuvai varētu izmaksāt simtiem miljonu eiro un būtu iespējama pēc sešiem līdz astoņiem gadiem.

Ministrs norādīja, ka pētījumā izvērtētas visas iespējamības, nevis plānotās izmaiņas, piebilstot, ka esošā iesaukšanas procedūra pašlaik netiek mainīta.

"Pētījums nav politisks lēmums par vispārējo karaklausību. Tas nav likumprojekts, nedz arī likums. Priekšizpēte ir pētījuma veids, kurā tiks izvērtēti visi iespējamie apstākļi," Anušausks uzsvēra.

Vienlaikus viņš atzina, ka Lietuvā tikai neliela iedzīvotāju daļa atbalsta obligāto militāro dienestu sievietēm, tomēr piebilda, ka arī tāda iespēja ir jāizskata.

Priekšizpētē aplūkoti divi vispārējās karaklausības modeļi, kas paredz iesaukt attiecīgi vai nu tikai 18-19 gadus vecus jauniešus, vai arī gan jauniešus, gan jaunietes.

Kā norādīts dokumentā, ja Seims lēmumu par vispārējas karaklausības ieviešanu būtu pieņēmis jau aizvadītajā gadā, paredzot iesaukt armijā vienīgi puišus, šāda kārtība varētu stāties spēkā 2027. gadā, bet, iesaucot arī gados jaunas sievietes, - 2029. gadā.

Pirmajā gadījumā ik gadus dienestā tiktu iesaukti vidēji 6100 jaunieši, otrajā - 11 900 jaunieši un jaunietes.

Iesaucot tikai puišus, vajadzētu izveidot četrus jaunus bataljonus un sākuma investīcijām būtu jāsasniedz vismaz 415 miljoni eiro, savukārt iesaucot gan puišus, gan gados jaunas sievietes, vajadzētu 14 jaunus bataljonus un investīcijas sasniegtu aptuveni 1,5 miljardus eiro.

Pašlaik Lietuvā karadienestā ik gadu uz deviņiem mēnešiem tiek iesaukti aptuveni 3800 jaunieši vecumā no 18 līdz 23 gadiem, bet gadījumā, ja iesaukšana tiek atlikta saistībā ar studijām augstskolā, - līdz 26 gadiem, savukārt sarakstos neiekļautie vecumā no 18 līdz 38 gadiem var stāties dienestā brīvprātīgā kārtā. Priekšizpētē veiktās aplēses cita starpā balstās uz pieņēmumu, ka iesaukšana armijā vairs netiktu atlikta studiju dēļ.

Daļējs obligātais karadienests Lietuvas Bruņotajos spēkos pēc septiņu gadu pārtraukuma tika atjaunots 2015. gadā, pieaugot bažām par Krievijas aktivitātēm Ukrainā un Baltijas jūras reģionā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti